Problem z akutalizacją Marlina

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
CeJot11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 paź 2022, 16:56

Problem z akutalizacją Marlina

Post autor: CeJot11 »

Cześć,

Kupiłem nową płytę do mojego Sapphire PRO, jest to SKR 1.4 Turbo. Zrobiłem pierwszą kompilację Marlina, zgrałem go na kartę pamięci i wgrałem poprzez slot w wyświetlaczu (BTT Mini 12864 v.1.0) i wgrało się bez problemu. Kilkukrotnie wgrywałem oprogramowanie z różnych powodów takich jak na przykład brak podświetlenia w wyświetlaczu. W międzyczasie zmieniłem znowu jakieś inne opcje w moim Marlinie, ale niestety nie widzę zmian czyli zakładam, że FW się nie wgrało. Niestety nie wyświetla mi się komunikat o tym czy Marlin jest wgrywany czy nie, tak jak to miało miejsce w oryginalnym MKS Robin Nano, ale po zmianie wartości kroków silnika w nowo skompilowanym Marlinie, nadal w ustawieniach drukarki widzę stare wartości. Zauważyłem, że Marlin przestał się wgrywać po wybraniu opcji "Store settings" w ustawieniach drukarki, gdy chciałem zmienić wartości na szybko, dla testu. Drukarka normalnie się uruchamia, mogę zmienić wszystko co dostępne w opcjach, wykrywa kartę SD. Próbowałem też opcji przywrócenia do ustawień fabrycznych z poziomu menu drukarki, używałem przycisku Reset na płycie (nie mogę znaleźć informacji czy moze trzeba go przytrzymać, ale reakcja jest tylko po krótkim wciśnięciu.)

Chce zmienić w Marlinie wybór stepsticków oraz wartość kroków silników. Jak wgrać Marlina jeśli coś się zacieło?
Czy można to zrobić przez komputer z pominieciem karty i w jaki sposob żeby nie spalić płyty głównej? Pytam dlatego, że troche boję się ją podłączyć do komputera ponieważ wcześniejsza Robin Nano spaliła się łącznie z kablem oraz gniazdem w komputerze...
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Problem z akutalizacją Marlina

Post autor: Jarewa »

Jakim CUDEM wgrywałeś marlina do skr 1.4 tubro slotem SD z wyświetlacza???
CeJot11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 paź 2022, 16:56

Re: Problem z akutalizacją Marlina

Post autor: CeJot11 »

Nie wiem, ale się dało. Oryginalnie slot do karty w Sapphire PRO jest tak wycięty że karta do SKR nie wejdzie, więc użyłem slota w wyświetlaczu i soft się zainstalował.

Teraz odkręciłem kartę i spróbowałem slotem w płycie i odkryłem, że soft się aktualizuje, ale tylko jeśli wybiorę inna wersję Marlina. Miałem zainstalowanego 2.1.x i na szybko skompliowałem bugfix 2.0.x, wgrał się i ustawienia opcji DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT też się zmieniły wraz z zmianą softa. Następnie wgrałem z powrotem 2.1.x z moimi NOWYMI ustawieniami i znów się wgrał, tylko ustawienia zostały stare i po wgraniu Marlina w których ustawiłem DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 80, 80, 400, 402 } w ustawieniach drukarki nadal widnieją wartości 160, 160 (dla osi x i y). Wygląda to tak jakby dla softa 2.1.x drukarka zapamiętała jakie ustawienia zapisałem na tym sofcie z poziomu drukarki wcześniej poprzez opcje "Store settings" i teraz albo wgrywa soft i przywraca ustawienia do tych zapisanych, albo jeśli widzi, że to ta sama wersja softu nie wgrywa go w ogóle.

Czy da się w jakiś sposób w trakcie kompilacji Marlina "oszukać" drukarkę że wgrywam inna wersje oprogramowania a tak na prawdę wgrać to co chcę czyli 2.1.x z moimi ustawieniami?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Problem z akutalizacją Marlina

Post autor: Jarewa »

Wgraj po prostu 2.1.x i zrób reset eepromu do ustawień fabrycznych..
CeJot11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 paź 2022, 16:56

Re: Problem z akutalizacją Marlina

Post autor: CeJot11 »

Zrobiłem tak z poziomu drukarki, nie działa, ale wrzuciłem plik .gcode z komendami kolejno M502, M500 i w końcu mam pewność, że soft został wgrany bo wartości zmieniły się na takie jak ustawiłem przy kompilacji. Jednak po restarcie drukarki znowu wróciły ustawienia, które zapisałem.. teraz na nowych ustawieniach zrobiłem "store settings" i zakładam, że one zostaną w pamięci.

Ale jak całkowicie usunąć z pamięci jakieś zapisane ustawienia, żeby drukarka po wgraniu nowego softa od razu przyjmowała nowe ustawienia?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Problem z akutalizacją Marlina

Post autor: dziobu »

CeJot11 pisze:Ale jak całkowicie usunąć z pamięci jakieś zapisane ustawienia, żeby drukarka po wgraniu nowego softa od razu przyjmowała nowe ustawienia?
Odblokuj EEPROM_INIT_NOW w konfiguracji Marlina.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”