Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Indoctrine
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2022, 10:43

Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: Indoctrine »

Hej

Chcę kupić do domu coś, co nie wymaga ani wielkiej wiedzy o drukarkach, ani godzin pracy przy konfiguracji itp. Takie "wyjmuję, ładuję paliwo i projekt drukuje". Przy czym fajnie jakby dawało dobrą jakość i nie kosztowało kosmicznie :)

Widziałem sporo filmików z tym Anycubic, ale pytań kilka mam:

Czy da się na żywicy pracować w mieszkaniu? Nie mam warsztatu, drukarka po prostu by stała w pokoju.

Rozumiem, że potrzebna jest myjka - czy WASH AND CURE 2.0 ten za około 500-600 zeta wystarczy? Każdy projekt trzeba tam wsadzać?

Jak z zapachami żywic? Są już takie, co da się wytrzymać?

Jak dużo jest realnie roboty z wydrukowanym modelem? Trzeba go utwardzić, umyć w alko - czy ten Wash and Cure ma pojemnik na to od razu? Czy mycie w alkoholu można pomijać?

Coś przegapiłem?
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: bukszpryt »

ktoś tu niedawno sprzedawał jakąś tego typu drukarkę i miałem podobne pytania.
w największym skrócie - jak nie masz jak podłączyć wentylacji, która będzie wywalać opary poza mieszkanie, to raczej nie ma co patrzeć w stronę żywic.
Indoctrine
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2022, 10:43

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: Indoctrine »

:( Czyli żadne żywice nie będą na tyle user friendly by działać w domu?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: mcxmcx »

Jezeli drukowales abs to i żywica podejdzie.

Oczywiscie zona moze kwekac, ale to raczej jako problem zastępczy.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dawidex7
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 10 paź 2019, 09:42
Drukarka: AM8; MK3S; MD16
x 16

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: dawidex7 »

Jeżeli chodzi o sam zapach to wydaje mi się, że u mnie po dodaniu wentylatora i filtra węglowego zapach żywicy jest niewyczuwalny. Można normalnie wejść do pokoju doglądnąć drukarek, posiedzieć chwilę i nic nie czuć, gdzie wcześniej wystarczyło przejść obok pokoju i śmierdziało. Bardziej teraz nawet wyczuwam PLA czy PETG z innch drukarek. Nie wiem jak z ogólną szkodliwością na zdrowie czy też coś pomaga taki filtr.
Mam Mono 4k i dodrukowałem taką podstawę https://www.thingiverse.com/thing:4747256 (trochę ją zmodyfikowałem, tzn. zostawiłem otwór tylko na 1 wentylator, pozostałe zbędne otwory wywaliłem), dodałem z tyłu wentylator od komputera 12V i filtr węglowy "na wymiar do okapu" i tyle. Nie wyrzucam tego powietrza nigdzie przez okno tylko zaraz za drukarkę i wystarcza. Na cieplejszy okres w roku mam zamiar dorobić jakąś rurę do okna, ale taka wersja "zimowa" też u mnie daje rade.
Indoctrine
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2022, 10:43

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: Indoctrine »

@mcxmcx

Nic nie drukowałem jeszcze :D To ma być pierwsza drukarka. Tylko chciałem na niej móc wydrukować elementy do takich rzeczy jak Gravitrax albo nawet Lego. Obawiam się, że na klasycznych do 2000 złotych to nie ma raczej o czym mówić, szczególnie jak się jest zielonym :(

@davidex7

Takie zabawy dla mnie są jeszcze zbyt trudne. Nie mam zbyt dużych zdolności ani manualnych, ani edycyjnych w programach.
Ale wychodzi na to, że jak wezmę Anycubica do pokoju 10m2 bez dodatkowego wietrzenia, to lekko nie będzie, prawda? Na przykład spać potem tam :(
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: kapi »

Indoctrine pisze: To ma być pierwsza drukarka.
Kup pruse ,
Indoctrine pisze: Ale wychodzi na to, że jak wezmę Anycubica do pokoju 10m2 bez dodatkowego wietrzenia, to lekko nie będzie, prawda? Na przykład spać potem tam :(
no, hardcore.

żywica do lego to średni pomysł. mało która (tania) wytrzyma uderzenia.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Indoctrine
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2022, 10:43

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: Indoctrine »

Z tego co widzę, to Prusy są stanowczo za drogie. Zmontowane za 5k? Nie mam tyle :)
Myślę alternatywnie nad Creality CR-200B - w zasięgu finansowym, "plug and play" i w skrzynce. Musi być skrzynka, bo mam koty co wszędzie łażą :D
Ale na tej Creality CR-200B klocka lego nie zrobię :(
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: Andrzej_W »

Kup do złożenia wyjdzie taniej. Instrukcja jak do mebli z ikea. Przy okazji się nauczysz jak jest zbudowana.
Indoctrine pisze: Takie zabawy dla mnie są jeszcze zbyt trudne. Nie mam zbyt dużych zdolności ani manualnych, ani edycyjnych w programach.
Dlatego nie kupuj chińczyka. Jak w losowaniu trafisz na dobry egzemplarz to będzie drukować, a jak będziesz miał pecha to założysz temat że nie działa.
Indoctrine
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2022, 10:43

Re: Anycubic photon mono 4kdo domu - porady

Post autor: Indoctrine »

Wiem, że składanie uczy, ale z ta instrukcją IKEI to przesada :) Widziałem kilka filmów i ja jestem za głupi na to.
Ale czy jak kupię w takim na przykład Botlandzie gotowca i nie działa, to nie musza mi ogarnąć? :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”