[FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: lukk »

tak, tzn. do płytek używa się laminatu pokrytego miedzią, a do drukarki można użyć albo jednostronnego albo w ogóle bez miedzi. Np.: https://allegro.pl/oferta/laminat-fr-4- ... 2347372105
Teoretycznie taki jednostronnie miedziowany mógłby pomóc w równomiernym rozkładzie ciepła...ale uznałem, że taka cienka warstewka miedzi niewiele da na aluminiowym stole, zaś wolę mieć użyteczne obie strony :)
Jak ktoś nie widział to tu jest filmik Makers Muse gdzie też o tym gada: https://www.youtube.com/watch?v=g0PK4oXbJT8

Ostatnio drukowałem jakieś duperele świateczne, choinki z PLA. Przy sporej ilości takich wydruków bardzo doceniłem, że nie muszę używać kleju, a potem czyścić go ze stolika i z wydruków, no i samo nagrzewanie stołu i studzenie stołu też zajęło wyraźniej mniej czasu.
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 3
Posty: 573
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 28

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: malyhenio1 »

Ale jak ktoś ma czujnik poziomowania to już ta powierzchnia nie da rady ?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1419
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: cyfron »

Odkąd stosuję blachę PEI + SuperPINDA wszystkie moje problemy z pierwszą warstwą rozwiązały się same ;)
lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: lukk »

malyhenio1 pisze:Ale jak ktoś ma czujnik poziomowania to już ta powierzchnia nie da rady ?
Zależy jaki czujnik, ja drukuję na enderze 3V2 z CR touch, a jemu w zasadzie jest wszystko jedno z czego jest powierzchnia. Do FR4 się bardziej przydaje, bo jednak nie jest tak płaskie jak szkło.
20221223_084103.jpg
Tutaj taki nocny wydruk śruby do silnika do pontonu, dość spory detal, jak widać dało radę z ASA. Wręcz bym powiedział, że mniejszy problem z podwijaniem niż na szkle Creality + klej (testowałem C-stick i NeedIT).

Dodatkowy bonus, jeżeli się zazwyczaj drukuje w ciemnych kolorach, to że model jest dobrze widoczny :)
Andrzej99
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2024, 14:02
x 1

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: Andrzej99 »

Szybkie pytanko. Jakie Wy uzyskujecie dolne powierzchnie na tych klejach? Chodzi mi o estetykę. Na czystym szkle mam "lustro" z PLA i to jest dla mnie ideał i jedyny sens drukowania na szkle. Jak psikam hergonem to zazwyczaj mam jakieś dodatkowe artefakty. Inna sprawa, że hergon z kulkowym dozownikiem nierówno rozprowadza mgiełkę przy moich umiejętnościach.
lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: lukk »

No zależy jak nałożysz, ale klej się jednak trochę odbija. Gdy drukowałem na szkle i zależało mi na pięknej pierwszej warstwie to przed wydrukiem zdejmowałem szkło, myłem i psikałem klejem z dość dużej odległości (przed założeniem na drukarkę), tak żeby dość równomiernie pokryć, podobnie jak przy malowaniu sprejem. Ale ciężko dostać takie idealne lustro jak bez kleju.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: morf »

Dimafix jest w spray jeśli zależy Ci na ultra równo rozłożonej warstwie kleju
Done is better than perfect.
Andrzej99
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2024, 14:02
x 1

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: Andrzej99 »

lukk pisze: 11 mar 2024, 14:51 No zależy jak nałożysz, ale klej się jednak trochę odbija. Gdy drukowałem na szkle i zależało mi na pięknej pierwszej warstwie to przed wydrukiem zdejmowałem szkło, myłem i psikałem klejem z dość dużej odległości (przed założeniem na drukarkę), tak żeby dość równomiernie pokryć, podobnie jak przy malowaniu sprejem. Ale ciężko dostać takie idealne lustro jak bez kleju.
Ech... potwierdzasz moje doświadczenia. Też psikam z dużej odległości. Rozcieńczyłem tez hergona przy pomocy IPA i jest trochę lepiej. Ale tak jak piszesz ciężko o ideał.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 457
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: Igor »

DD z poprzedniego druku - nie dokładam tylko rozmywam zamoczonym w wodzie pędzlem do lawowania. Dowolny inny w miarę szeroki z cienkim włosiem też da radę.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1419
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: cyfron »

Psikasz niewielką ilość hegronu, później bierzesz ściereczkę nie zostawiającą kłaki, mocno ją moczysz w denaturacie i rozcierasz cieniutką, równą warstwę hegronu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”