Marlin 2.1.2 Input Shaping

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
Grzesinski
Postów w temacie: 1
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Marlin 2.1.2 Input Shaping

Post autor: Grzesinski »

Pojawiła się nowa wersja Marlin 2.1.2 z własną obsługą Input Shaping.
W skrócie polega na wydrukowaniu modelu testowego ze zmieniającym się współczynnikiem damping factor i wybraniu obszaru wyglądającego najlepiej. Metoda dosyć prosta i niewymagająca czujnika, umożliwia redukcję jednej częstotliwości rezonansowej dla każdej z osi poziomych.
Na ile skuteczna jeszcze nie wiem, kompilowałem w nocy.
majek, dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Marlin 2.1.2 Input Shaping

Post autor: dziobu »

Odpaliłem to w Climberze.
Cóż. Nie widzę żadnych zmian poza okazjonalnym zamulaniem obsługi ekranu.
Albo nie potrafię tego użyć albo jest to bardzo eksperymentalna funkcja i trzeba jeszcze poczekać.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Marlin 2.1.2 Input Shaping

Post autor: czasnagli »

Też odpaliłem. Działa aczkolwiek ZV to zbyt wąski shaper. Natomiast jego działanie jest dość dziwne - dość agresywnie hamuje/przyspiesza podczas akceleracji przez co drukarka głośniej pracuje i bardziej się trzęsie. Na okręgach robią się bloby - albo robin nano nie wyrabia albo jest inna przyczyna (ustawiłem classic jerk, może trzeba junction deviation).

Jak dla mnie - szkoda czasu póki jest to cały czas wersja eksperymentalna. Zdecydowanie lepiej postawić Klippera.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Marlin 2.1.2 Input Shaping

Post autor: dziobu »

czasnagli pisze:dość agresywnie hamuje/przyspiesza podczas akceleracji przez co drukarka głośniej pracuje i bardziej się trzęsie. Na okręgach robią się bloby - albo robin nano nie wyrabia albo jest inna przyczyna (ustawiłem classic jerk, może trzeba junction deviation).
Istotnie. U mnie waliło tak że wypadł mi kabek z silnika. Co prawda podkręciłem parametry żeby automatyka miała co poprawiać, no niemniej w żadnej chwili nie było lepiej niż bez tego.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Marlin 2.1.2 Input Shaping

Post autor: majek »

Ja na początku się napaliłem na to, ale jak poczytałem więcej, to (przynajmniej tak wywnioskowałem) okazuje się, że ten shaping wsadzili między przeliczenie kinematyki a sterowanie silników. W CoreXY jest to rozwiązanie całkiem do d..., bo niweluje co najwyżej rezonans silników, a nie osi. Albo na obudwu silnikach masz dwie częstotliwości od X i Y i musisz wybrać, która bardziej przeszkadza.

Ale i tak sprawdzę jak odpalę na serio drukarę ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”