Drukarka ender 3D dziwnie drukuje po wymianie hotendu

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Qjr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2023, 13:37

Drukarka ender 3D dziwnie drukuje po wymianie hotendu

Post autor: Qjr »

Witam.
W mojej głowicy endera 3 zrobił się czop i postanowiłem wymienić cały hotend (był już wysłużony).
Jednak po tej operacji zaczęła dziwnie drukować. Przede wszystkim zaczęła pluć więcej filamentu niż było to wymagane (około 20% wiecej).
Nie wymieniałem radełka więc było to strasznie zagadkowe. Sprawdziłem ustawienia kroków i nic się nie przestawiło.
Kolejnym dziwnym objawem jest to że oś X dziwnie wyciąga. Co którąś warstwę przesuwa wydruki (Ale silnik nie gubi kroków). Wygląda to tak jakby dodawała drukarka od siebie kilka mm więcej.
Sprawdziłem wszystko: Naciąg pasków, koła zębate, woltaż na silnikach itp.
Nawet sprawdziłem kartę pamięci. (drukowałem z komputera)
Podejrzewałem ze mogła paść elektronika.
Wszystko zaczęło się od wymiany tego hotendu. Po sprawdzeniu jaki to hotend okazało się że jest to do endera 3 pro.
Czy to możliwe że grzałka jest na 12V A powinna być na 24V i może z tego powodu że nie gubi woltażu powoduje to takie objawy?
Bo przyznam się że już nie mam więcej pomysłów co może być nie tak.
Czy ktoś się z was spotkał z czymś takim?
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 509
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 171

Re: Drukarka ender 3D dziwnie drukuje po wymianie hotendu

Post autor: Mati »

Może po prostu na starym hotendzie filament ślizgał się na radełku i zwiększona liczba kroków ekstrudera/flow "rekompensowała" problemy z przepływem.
Co do drugiego problemu to nie rozumiem co masz na myśli. Jak co ileś warstw masz przesunięte warstwy w którejś osi i silnik nie gubi kroków to najczęściej jest to spowodowane poluzowaniem wkrętu dociskowego w kole pasowym na silniku. Ewentualnie zbyt wysokim jerkiem, ale to mało prawdopodobne skoro nic nie zmieniałeś.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1637
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Drukarka ender 3D dziwnie drukuje po wymianie hotendu

Post autor: Jarewa »

Rozmiar dyszy inny.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: Drukarka ender 3D dziwnie drukuje po wymianie hotendu

Post autor: Kopytko »

Rozmiar dyszy nie ma aż takiego znaczenia, jedynie tylko ograniczajac. W teorii i troche praktyce mozesz miec zadana dysze 0,8 ale jak ustawisz sciezke 0,4 to dostaniesz przy dobrze skalibrowanej drukarce o,4. Obrót 1x radełka daje tyle samo filamentu, czy to przez dysze 0,4 jak i przez 0,8 tu wieksze znaczenie wtedy ma właśnie opór.
Więc bardziej bym się przychylał ku twierdzeniu Mati. Do kalibracji najpierw ekstruder, najlepiej ze zdjetą dysza, lub bardzo wolno.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1179
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 789
Kontakt:

Re: Drukarka ender 3D dziwnie drukuje po wymianie hotendu

Post autor: @GUTEK@ »

A sprawdzałeś czy jak zadasz drukarce żeby wciągnęła np. 10cm filamentu to tyle wciąga ?

Mógłbyś też wrzucić na forum zdjęcie jak ten "przesunięty" wydruk wygląda.
Awatar użytkownika
Qjr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2023, 13:37

Re: Drukarka ender 3D dziwnie drukuje po wymianie hotendu

Post autor: Qjr »

Mati pisze: 14 lut 2023, 15:15 Może po prostu na starym hotendzie filament ślizgał się na radełku i zwiększona liczba kroków ekstrudera/flow "rekompensowała" problemy z przepływem.
Co do drugiego problemu to nie rozumiem co masz na myśli. Jak co ileś warstw masz przesunięte warstwy w którejś osi i silnik nie gubi kroków to najczęściej jest to spowodowane poluzowaniem wkrętu dociskowego w kole pasowym na silniku. Ewentualnie zbyt wysokim jerkiem, ale to mało prawdopodobne skoro nic nie zmieniałeś.
Extruder kalibrowałem przeliczając sam liczbę kroków bo kilka lat temu zmieniłem radełko i musiałem przeliczyć liczbę kroków. Z tego co pamiętam to z 2 innymi głowicami było wszystko ok. Coś takiego jak przeliczenie liczby kroków to dla mnie żaden problem.
Koło pasowe nie ma śruby, jest zespolone na stałe z wałem silnika. Nie rusza się samodzielnie.
Zazwyczaj przesuwa w osi X ale czasami też w osi Y. Lewa strona wydruku jest grubsza od prawej. Jakby minimalnie zwiększało samemu wielkość wydruku.
Jarewa pisze: 14 lut 2023, 15:24 Rozmiar dyszy inny.
Sprawdziłem to. Ustawiłem z 0.4 na 0.3. Bez większego efektu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”