Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Zimon
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2023, 21:32

Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: Zimon »

To mój pierwszy post na forum, także wypada się przywitać - Cześć!
Planuję użyć modeli wydrukowanych metodą SLA do odlania z epoksydowej żywicy narzędziowej form do produkcji elementów z laminatów węglowych bądź szklanych. Wydrukowane modele mają być negatywami form (właściwa forma odlana z żywicy narzędziowej będzie bryłą powstałą przez odjęcie (boolowskie) wydruku od prostopadłościanu o wymiarach podstawy równych wymiarom podstawy wydruku - obuduję wydruk ramką dookoła i zaleję od góry żywicą).
Sam patent z żywicą narzędziową mam już przerobiony - nadaje się do tego celu ;) Moje wątpliwości budzi jedynie możliwość utrzymania się w wymaganych tolerancjach przez drukarki SLA. Aby otrzymane elementy z laminatów spełniały swoje funkcje muszą być wykonane z założoną precyzją. Wymusza to, żeby wykonane formy - a więc także drukowane modele były z podobną precyzją wykonane.
Zatem, czy przykładowo powierzchnia modelu (zdefiniowana w CAD) o wymiarach ~150 x 60 wydrukowana w technologii SLA zmieści się w tolerancji kształtu wyznaczonej powierzchni o polu 0,08 mm względem pewnych baz?
Poniżej zamieszczam rzut przykładowego modelu i rysunek techniczny z definicją takiej tolerancji.
Załączniki
Rysunek_wykonawczy.jpg
Model-rzut.jpg
Zimon
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2023, 21:32

Re: Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: Zimon »

Przepraszam za post pod postem...
Może ktoś byłby mnie w stanie nakierować, gdzie mógłbym znaleźć odpowiedź na zadane powyżej pytanie?
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: roman »

Myślę, że powinieneś zawitać do jakiejś manufakturki co zajmują się drukiem na zlecenie zawodowo i w cztery oczy komuś wyjaśnić o co chodzi. Poszukaj w twoim mieście czy jest ktoś kto się drukiem zajmuje i tam się wybrać, niekoniecznie aby zlecić, ale właśnie pokazać i zapytać.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: JGFTW »

Jako, że rozmawiamy o konkretnym modelu to zdecydowanie polecałbym zlecenie takiego wydruku i zmierzenie samemu.
Nie mam SLA, ale jak patrzyłem na internecie to kilka stron pisało o tolerancji rzędu 0.1-0.2 [mm] lub 0.2% - podejrzewam, że to może być związane ze skurczem materiału, więc warto sprawdzić kilka różnych oraz różne nastawy w slicerze. Po kilku próbach powinno się okazać czy jest do uzyskania taka tolerancja (ale obstawiam, że się da jak ludzie na FDMowych ulepach dają radę mieć tolerancje 0.1mm).

Ostatnio popularny serwis JLCPCB oferuję również druk 3d w wielu technologiach (w tym SLA) https://jlcpcb.com/3d-printing
Mają napisane tolerancję podobną jak na w/w stronach.
2023-02-14_15-23.png
Zimon
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2023, 21:32

Re: Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: Zimon »

Dziękuję za podpowiedzi. Co prawda miałem nadzieję, że może na forum znajdzie się ktoś, kto ma duże doświadczenie z SLA i drukiem precyzyjnych modeli, ale w takim razie będę musiał spróbować w jakimś zakładzie, który zajmuje się tym zawodowo.
Nie wspomniałem o tym w pierwszy poście, ale jakiś czas temu kumpel wykonał dla mnie komplet wydruków, z których potem powstały formy i finalny produkt. Niestety wydruki były dość mocno wygięte, co skutkowało dużym błędem na odlanych formach i dalej na finalnym laminacie. Podejrzewam, że po pomiarze na maszynie współrzędnościowej tolerancji kształtu wyznaczonej powierzchni, o której napisałem w pierwszym poście wyszłoby, że jej pole musiałoby być rząd wielkości większe (0,8, może nawet 1mm), żeby wydruk można było uznać, za mieszczący się w tolerancji. Tamten wydruk robiony był na maszynie o małym polu roboczym - anycubic photon, co wymusiło wydruk po skosie w pionie. Podejrzewamy z kumplem, że sam fakt budowy modelu w twojej pozycji, połączony ze skurczem żywicy i małą sztywnością podpór mogły być tutaj głównymi problemami.
Niemniej muszę w takim razie za Waszą namową poszukać w okolicy jakiejś firmy oferującej druk na zamówienie w technologii SLA.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: JGFTW »

Ewentualnie daj ogłoszenie na giełdzie - może ktoś Ci to wydrukuję w Twojej okolicy.
Jest parę osób na forum, które mają SLA/DLP i drukują z żywicy.
@GUTEK@
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: roman »

Zimon pisze: 14 lut 2023, 20:07 Niemniej muszę w takim razie za Waszą namową poszukać w okolicy jakiejś firmy oferującej druk na zamówienie w technologii SLA.
Może uzupełnie swoją wypowiedź...
Ja osobiście na żywicy się nie znam zupełnie, ale moja "drukarska intuicja" podpowiada mi, że u Ciebie kwestia jest dosyć specyficzna i jeśli ktoś podobnych rzeczy tutaj nie robił, to prawie na pewno nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi (poza oczywiście takimi na bazie swoich doświadczeń, ale te mogą "nie trafić" w twoje oczekiwania). Tak jak kolega napisał niżej, że może spróbować do działu giełda, ktoś się tym zainteresuje i podejmie z Tobą rozmowę. I to nie jest tak, że "za darmo to się nikomu nie chce, a za piniundze to chętnie, co!?", nie, nie... Tu chodzi o to, że jak ktoś się zainteresuje jako zlecenie, to najpewniej nastąpi wymiana telefonów, rozmowa by phone, pokierowanie rozmową, szereg pytań, a później to już jakoś pójdzie... A teraz to tak za bardzo chyba nie ma nawet punktu zaczepienia ten temat.
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: kaluza »

jedyna opcja pod takie zastosowanie do frezowanie kopyta z alu (jeśli chcesz daj znać na priv) z żywicy po wielu wydrukach być może się uda aczkolwiek żywice mają ogromny skurcz tak jak zresztą to akurat powinieneś wiedzieć biorąc się za laminaty :) pomiar zarysu można zrobić później na projektorze pomiarowym najprościej tanio i szybko a przede wszystkim bardzo dokładnie :)
Zimon
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2023, 21:32

Re: Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: Zimon »

Rozejrzałem się po okolicznych firmach i wygląda na to, że będzie kogo zapytać. Jestem świadomy, że moje zastosowanie druku jest dość osobliwe i uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi może nie być proste - zobaczymy czego się dowiem.
kaluza pisze: 14 lut 2023, 21:12 jedyna opcja pod takie zastosowanie do frezowanie kopyta z alu (jeśli chcesz daj znać na priv) z żywicy po wielu wydrukach być może się uda aczkolwiek żywice mają ogromny skurcz tak jak zresztą to akurat powinieneś wiedzieć biorąc się za laminaty :) pomiar zarysu można zrobić później na projektorze pomiarowym najprościej tanio i szybko a przede wszystkim bardzo dokładnie :)
Dzięki za propozycję. Oczywiście myślałem o frezowanym kopycie z alu, wiem, że taka technologia jest szeroko stosowana jeśli chodzi o formy do laminatów - przynajmniej jeśli w grę wchodzą duże serie i stosunkowo niewielkie detale. Nawet kilka takich form mam i używam :) Druk chciałem tutaj wykorzystać jako wyraźnie tańszą alternatywę na potrzeby robienia prototypów czy krótkich serii. O skurczu żywicy oczywiście wiem, zastanawia mnie jedynie czy nie ma jakichś metod kompensacji i na ile metody te są dobre - o ile kompensacja w 1 lub 2 wymiarach wydaje się prosta, to przy 3 i skomplikowanej geometrii z różnymi grubościami ścianek itd. na pewno jest gorzej.
kaluza odezwę się do Ciebie jak zdecyduje się na frezowanie.
W gwoli ścisłości jeśli chodzi o projektor to nim jesteś w stanie zmierzyć tylko tolerancję kształtu wyznaczonego zarysu, a nie powierzchni.
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Dokładność wydruków wykonanych metodą SLA

Post autor: kaluza »

wiesz co wydaje mi się ,że sensowniej jest użyć do krótkich serii chyba bardziej kolorowo wyglądało by fdm(mała warstwa +ręczne wykańczanie) lub też droższa opcja proszek aczkolwiek jak byś podłapał kontakt i zmawiał stale jako klient to sensowna cena by wyszła vs alu. a wymiary trzymają niesamowicie i wszystko z poliamidu. da się sprawdzać geometrie powierzchni rzutami pod różnymi kątami aczkolwiek upierdliwe to. teraz w sumie większość rzeczy mierze na tomografie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”