Problem - Ender nie podaje filamentu

Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: Andrzej_W »

Oj tam jaka poprawność to jest forum o druku czyde i 99% z nas używa bardziej technicznych wyrażeń dzięki temu łatwiej rozwiązać problem niż pół dnia zastanawiać się co to kraliti :DD 😁
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: dziobu »

seta pisze: 14 lut 2023, 00:12Matko i córko, hiperpoprawność wymagana?
Hiperpoprawność?
Nie.
Wymagamy zwykłej poprawności.
"Hiper" to chyba wymaga ten jaszczomp z NBP. I Netflix :P
U nas poziom poprawności jest taki że jak filament jest czarny to jest czarny a nie afroamerykański.

seta pisze: 14 lut 2023, 00:12Byłem wręcz pewien że sznurek jest powszechnym określeniem na filamenty a kraliti jest żartobliwym i jednocześnie obchodzącym filtry określeniem na producenta w miejscach w sieci gdzie panuje ogólna dezaprobata na "ędery"...
Nie jestem jakimś specjalnym wyjadaczem ale mam kontakt z drukiem od paru lat i przyznam szczerze że jeszcze nigdy nie słyszałem ani nazwania filamentu "sznurkiem" ani jakiejkolwiek cenzury związanej z firmą Creality czy drukarką Ender (a to że ktoś ma wymioty na myśl o tym to nie jest cenzura).

seta pisze: 14 lut 2023, 00:12Jeśli drukarka sie drze to oznacza że hałasuje
Nie mamy stanu wojennego żeby operować hasłami. Jeśli drukarka hałąsuje to hałasuje, a nie się drze czy też wprowadza akustyczny dyskomfort w pomieszczeniu.

seta pisze: 14 lut 2023, 00:12Mechaniczny fail.. zatem napiszmy to inaczej:
O np tak: :D

Kod: Zaznacz cały

Byłam pewna trzech rzeczy.
Pierwszy. Edward był wampirem.
Drugi. Część jego, nie wiadomo która i jak ważna, była spragniona mojej krwi.
Trzeci. Byłam w nim całkowicie i bezwarunkowo zakochana


Nie chcę się czepiać, ale zwyczajnie opisałeś prostą sytuacje w taki sposób że ciężko załapać o co chodzi nawet komuś kto ogarnia trochę te sprzęty. Mieszanie języków w takiej formie też wygląda raczej średnio. Nie jestem jakimś nazi-polonistą, ale w języku polskim nie brakuje słów żeby dało się opisać tą sytuacje bez wtrąceń.


btw.
Nie wiem jak to jest na fejsbuku - może tam funkcjonuje taki slang.


A teraz wróćmy do początku. Weźmy tekst źródłow:
a że tak zapytam, "drukarka nie topi" a czy dysza nie stoi na stole roboczym po tym "drukarka roztopiła stół"i roztopiony sznurek nie ma jak wyjsć? bo stockowe kaliti raczej sie nagrzewa jak trzeba a jak nie to sie drze że temp runout więc to mechaniczny fail jest, silnik ekstrudera podłaczony i sie kręci powolulu jak dajesz z panelu feed?
i napiszmy po polsku:
Czy dysza, po stopieniu podkładki (?), nie jest wbita w stół przez co filament zwyczajnie nie ma którędy wyjść? Oryginalny firmware raczej grzeje prawidłowo także jeśli drukarka nie wyrzuca błędu "temperature runout" to raczej jest to problem mechaniczny a nie elektryczny czy programowy. Czy jak z panelu sterujesz silnikiem ekstudera, to działa on prawidłowo?
Tu preferujemy taką formę.
konradsdev1, morf, dragonn
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 626
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 256

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: Rozarh »

dziobu pisze: 14 lut 2023, 03:06Nie wiem jak to jest na fejsbuku - może tam funkcjonuje taki slang.
Stare przysłowie rzecze:
"Jeśli wejdziesz między wrony musisz krakać jak i one"

Więc lepiej, żeby nowi na forum nie wprowadzali swojej nowomowy a dostosowali się do pozostałych :)

I co to za słowo "hiperpoprawność"???
Jest przyjęty pewien standard języka technicznego i koniec - takiego używamy. Chcecie być zrozumiani? - to stosujcie go również.

Dotrze to do was jak zaczniecie programować. Tam nie ma miejsca na swoje słowa kluczowe. No chyba, że piszecie kompilator do własnego języka ale to już inny poziom.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: Kopytko »

Wracając do tematu, zwróc uwagę na radełko (zębatkę) , która pcha filament, czy oby przez zbyt mała szczelinę miedzy stołem a dyszą nie mogło go wypchać i spowodowało zapchanie owego radełka.
To jedna z pierwszych rzeczy do sprawdzenia, nastepna to rozgrzenie filamentu do 100 stopni, zluzowanie radełka na sprężynie i wyrwanie filamentu:) , jak cos przytkało duża szansa ze sie odetka, ot tak zwane Cold Pull
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Patryk_PL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 lut 2023, 18:57

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: Patryk_PL »

morf pisze: 06 lut 2023, 19:34 Hotend nagrzany, masz ustawione ze 200C? (strzelam ze PLA)
Jak z menu recznie zapodasz ekstruzje to extruder kreci i probuje przepchac filament czy stoi w miejscu?

BTW: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=67&t=3805
Mam 200 C ustawione i jak kliknę w menu ekstruzję to extruder się kręci i próbuje przepychać i cofa i tak cały czas.
Patryk_PL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 lut 2023, 18:57

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: Patryk_PL »

Ale dla testu wyjąłem rurkę teflonową i podałem długość na extruderze i normalnie podał dobrą długość, po czym założyłem i dalej nie idzie.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1592
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 363

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: Jarewa »

A może prąd silnika za mały??
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: morf »

Może nagraj film jak to wygląda...
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: Raven »

A filament w ogóle przechodzi przez hotend przy odkręconej dyszy, bo to może jakiś czop z filamentu w łączniku, w części umieszczonej w radiatorze ? Jak tam się w enderku dobrze przypcha, to żadne rozgrzewanie hotendu nie pomoże :)
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Problem - Ender nie podaje filamentu

Post autor: Andrzej_W »

Patryk_PL pisze: 16 lut 2023, 17:59 Ale dla testu wyjąłem rurkę teflonową i podałem długość na extruderze i normalnie podał dobrą długość, po czym założyłem i dalej nie idzie.
Patryk_PL pisze: 16 lut 2023, 17:54
morf pisze: 06 lut 2023, 19:34 Hotend nagrzany, masz ustawione ze 200C? (strzelam ze PLA)
Jak z menu recznie zapodasz ekstruzje to extruder kreci i probuje przepchac filament czy stoi w miejscu?

BTW: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=67&t=3805
Mam 200 C ustawione i jak kliknę w menu ekstruzję to extruder się kręci i próbuje przepychać i cofa i tak cały czas.
Jeżeli ci podaje ekstruder filament po demontażu rurki i dzieją się rzeczy opisane przez ciebie to na 99% klasyczna szparka ten 1 % to zaczopowana dysza i inne rzeczy.
Na początek rozkręcić hotend i skontroluj jak wygląda końcówka rurki PTFE, jak będzie wyglądać jak stół u Durczoka to niestety złączka jej nie trzyma i lata sobie lub została fabrycznie źle zamontowana.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”