Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Jakość druku Cię nie zadowala?
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: Mati »

sionziom pisze: 16 lut 2023, 21:46 Śrubę osi Z wymieniałem na śrubę 8x2
A liczbę kroków dla takiej śruby w Marlinie ustawiłeś? Z objawów które podałeś wygląda na to że nie.
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

To pierwsze co zrobiłem po zmianie, dla sprawdzenia nawet wczoraj podniosłem oś z o 1cm i zacząłem pomiar, zadałem 10cm i pojechało równe 10cm, więc to nie kroki.
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

Jestem po kilku testach i powiem tak, wymieniłem silnik osi Z na nowy, zmieniałem położenie śruby o 180*, luzowałem i dokręcałem mocowanie nakrętki trapezowej, to samo robiłem z rolkami, i efekt jest taki, ze nic się nie zmieniło. Pierwszy ruch osi Z o 0.2mm to 0.05mm, kolejny ruch o 0.2 to 0.17, potem 0.18, 0.18, 0.19 i w końcu po 5 warstwie wychodzi stałe 0.2mm, nie mam już pojęcia co mogę zrobić aby to zniwelować.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: Andrzej_W »

Jakie masz sprzęgło na osi Z ?
Albo coś strasznie ciężko pracuje na tych paru mm początkowych i nie może poprawnie obrócić śruby.
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

Sprzęgło mam oryginalne, które było w zestawie z drukarką. Profile pionowe po których jeżdżą wózki są idealnie równoległe, sprawdziłem jeszcze raz dla pewności.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 791
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: majek »

Sprawdź czujnikiem czy ten sam efekt masz w drugą stronę - zwiększaj wysokość i w pewnym momencie zawróć i zacznij ją zmniejszać.
Tak samo sprawdź na innej wysokości to co masz przy zerze - czyli z większej wysokości zejdź do mniejszej i od niej znowu zacznij zwiększać.

Jak masz ten problem na każdej wysokości przy każdym nawrocie, to to jest backlash (w sumie kaluza już o tym pisał) - można to w firmware skompensować, ale lepiej to 'naprawić' mechanicznie, bo to znaczy, że gdzieś tam masz luz, który się najpierw musi skasować jak zmieniasz kierunek.
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

Jest dokładnie tak jak napisałeś, bez znaczenia czy ruszam od zera czy ruszam z wysokości czy opuszczam w dół, historia ze skokami odległości się powtarza.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 791
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: majek »

Jeżeli zmieniłeś śrubę z większym skokiem na mniejszy i dalej problem jest identyczny (nie przeskalował się ze skokiem), to gdzieś indziej masz luz.
Teoretycznie oś Z w tej konstrukcji powinna się po prostu opierać na silniku i niby luz na jego łożyskach nie powinien mieć znaczenia.
Sprawdź czy nie masz za mocno dociągniętych kółek, które jeżdżą w pionie - jak one nie pozwalają na swobodny ruch, to przy zmianie kierunku śruba najpierw wykorzysta luz na silniku zanim będzie mogła ruszyć belkę X i stąd mogą się brać te efekty.
sionziom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2023, 18:50

Re: Ender 3 Pro - znikający offset osi Z

Post autor: sionziom »

Kółka już sprawdzałem, luzowałem i dokręcałem, próbowałem różnych kombinacji, można było nimi kręcić palcami bez oporu ale sytuacja się nie zmieniła .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”