Trudne początki z Ender 3 V2

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

konradsdev1 pisze: 23 lut 2023, 14:09 W specyfikacji Noctua jest napisane, że wejście PWM ma podłączony pull-up do 3,3V/5V wewnątrz wentylatora.
Nie testowałem tego ale według mnie podłączenie wyjścia PWM(-) z płyty bezpośrednio do PWM IN wentylatora też powinno działać.
noctua_pwm_fan.png

Zmodyfikowany schemat zakłada zasilanie przetwornicy z tego samego zasilacza co płyta oraz zastosowanie przetwornicy typu LM2596 z wspólnym GND.
przetwornica-step-down-lm2596-32v-35v-3a.png
Chcę sobie spróbować tego schematu i widzę, że są na nim wzięte pod uwagę 3 piny wentylatora. Moje wentylatorki mają 4, tak jak na załączonej grafice. W tej sytuacji też podłączyć tylko niebieski przewód do pinu dodatniego wejścia K-FAN1 na płycie? Czy jakoś inaczej? ;p
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-02-25 192455.png
Zrzut ekranu 2023-02-25 192455.png (87.31 KiB) Przejrzano 998 razy
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Jako taką małą ciekawostkę mogę powiedzieć, że chyba problem prowizorycznie rozwiązałem dodatkową linijką w printer.cfg, którą zobaczyłem przy podobnym problemie jak wentylator nie potrafił się rozhulać na niskich obrotach.
Takie coś jest w dokumentacji Klippera:

Kod: Zaznacz cały

#cycle_time: 0.010
#   The amount of time (in seconds) for each PWM power cycle to the
#   fan. It is recommended this be 10 milliseconds or greater when
#   using software based PWM. The default is 0.010 seconds.
U siebie ustawiłem

Kod: Zaznacz cały

[fan]
pin: PA0
cycle_time: 0.900
i wentylator magicznie śmiga przy 35% ;)
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
lukk
Postów w temacie: 8
Posty: 276
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 137

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: lukk »

Tylko zobacz jeszcze jak się zachowuje wtedy wiatrak mainboarda, bo pewnie masz je spięte razem.

Też znalazłem propozycję ustawień do mojego sunona:
off_below: 0.25
cycle_time: 0.7

I faktycznie dla tego sunona to działało spoko, ale już w wiatraku mainboarda, który jest z nim spięty było słychać takie chamskie pulsowanie. Przy Twoim 0.9 będzie tylko gorzej.
Ostatecznie sprawdziłem, że ustawienie cycle time 0.2 jest dobrym kompromisem, żeby obydwa wiatraki działały w miarę. A skoro używasz klippera to pewnie masz wolne piny od wyświetlacza, więc mozna je wykorzystać do sterowania wiatrakami osobno. Można np. takiego modułu do tego użyć: https://pl.aliexpress.com/item/1005002831526988.html
Mam właśnie w planach takie coś u siebie, i płyteczki też już czekają, tylko jakoś długo z tym schodzi :)
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

O widzisz, i tutaj leży pies pogrzebany. Po 5h drukowania uświadczyłem nieprzyjemnego widoku jak Klipper wyzionął ducha. Bez żadnej konkretnej notyfikacji, mcu odmówiło posłuszeństwa. Sprawdziłem i faktycznie wentylator płyty głównej (NOCTUA NF-A9X14 PWM) był kompletnie wyłączony. Part cooling mam podłączone do K-FAN1, a chłodzenie mobo do K-FAN2 na płycie. Widocznie są od siebie zależne. Lub kwestia konfiguracji w Klipperze. Na najbliższy czas podłączę wentylator płyty pod zasilanie przez LM2596 i niech sobie tak podziała na pełnych obrotach. Czeka też na mnie od piątku SKR Pico do podłączenia, ale pewnie jeszcze trochę sobie poczeka. Jak zmienię płytę, pobawię się bardziej w konfigurację, żeby wszystko ładnie latało po pinach wentylatorów 12/24V.
A ustawienia off_below nie widziałem, choć widzę, że trzeba będzie się temu przyjrzeć, też może być przydatne w moim przypadku. Dostawałem już na tyle do głowy, że chciałem wymieniać na Sunony, w ostatnim momencie cycle_time częściowo rozwiązał sprawę ;p Na 35% też da się zauważyć delikatne kopniaki na part coolingu, jestem ciekaw czy cycle_time załatwi sprawę. Tak czy siak do PETG wydaje się być okej, PLA to wysoka wartość, więc nie ma problemu, a z niczego innego na ten moment nie drukuję. Ewentualnie może PLA+ się pojawi w najbliższym czasie, ale muszę jeszcze doczytać czy komora jest potrzebna do takiej zabawy, podejrzewam, że nie.
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”