Kamera rpi lagi przy fullhd.

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
$A$F
Postów w temacie: 3
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Kamera rpi lagi przy fullhd.

Post autor: $A$F »

Cześć!
Zakupiłem sobie taką kamerę - OV5647. I o ile obraz jest w miarę ok. to przy fullhd laguje. Jest jakieś 3 sekundy opóźnienia. Przy 720p tego problemu nie ma. System na Rpi4:

Kod: Zaznacz cały

     pi@octopi 
   OS: Raspbian GNU/Linux 10 (buster) armv7l 
   Host: Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 
   Kernel: 5.10.103-v7l+ 
   CPU: BCM2711 (4) @ 1.500GHz 
    Memory: 151MiB / 1820MiB 
octopi.txt:

Kod: Zaznacz cały

camera_raspi_options="-sh 100 -sa -30 -ISO 100  -q 100 -ex fixedfps -awb fluorescent -br 55 -co 100 -fps 5 -x 1920 -y 1080"
Fps'y były zmieniane w różnych wartościach, opcja ex sport skraca tak do jednej dwóch sekund, ale dalej cudów nie ma.
Kodek standardowy mjpeg. Pytanie to urok tej kamery, za długa taśma? Ma 1m. A może Rpi nie wyrabia czy kodek?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Kamera rpi lagi przy fullhd.

Post autor: arek »

Zobacz na próbę w trybie USB np:

camera="usb"
camera_usb_options="-r 1920x1080 -f 10 -y"

(o ile ten typ pójdzie na usb).
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kamera rpi lagi przy fullhd.

Post autor: dragonn »

mjpeg to nawet kodek nie jest, to po prostu wysłanie każdej klatki jako osobne jpeg. Jako że nie ma kompresji miedzy klatkami to wżera jak głupie bandwitch na wifi i pewnie przy 1080p wifi nie wyrabia z wysyłaniem klatek.
Jeśli chcesz poprawić faktycznie działanie w 1080p to musisz poszukać rozwiązania które używa h264 kodeka, niestety są one mniej popularne i "ogarnięte".
Ja nawet mam swoje https://gitlab.com/dragonn/h264rcam ale nie wiem na ile CI będzie pasować z tym wszystkim co tam masz.
$A$F, Adinfo
$A$F
Postów w temacie: 3
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Kamera rpi lagi przy fullhd.

Post autor: $A$F »

Mały problem jest. Pod jakim systemem kompilowałeś pakiet? Bo u mnie w Mint 20 nie ma polecenia cross, jest dpkg-cross a ono nie działa. Choćby nie obsługuje opcji --release.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kamera rpi lagi przy fullhd.

Post autor: dragonn »

W repo jest też binarka do pobrania która powinna działać pod akutalnym rasbianem.
Żeby to skompliować samemu potrzebujesz najpierw samego rust zainstalowanego ale z rustup, nie z repo + https://github.com/cross-rs/cross + docker.
Dlatego w repo mam binarkę bo cross kompilowanie tego nie jest proste.
A no i zanim się za to zabierasz upewni się że jakie UI tam masz do drukarki to obsłuży, musi być opcja wstawienia linku do kamery jako podstronę. Wiem że do Klippera Fluidd to obsługuje bo go używam, nie wiem jak Mainsail i nie wiem jak Octoprint, pod RepRap firmware też powinno działać.
$A$F
Postów w temacie: 3
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Kamera rpi lagi przy fullhd.

Post autor: $A$F »

Dobra ogarnąłem temat za pomocą pi-h264-to-browser. Ale jest inny problem w OctoPrint'cie nie widzę video z kamery a podałem poprawny IP(http://octopi.local:8000/). W przeglądarce działa b. dobrze.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kamera rpi lagi przy fullhd.

Post autor: dragonn »

Z tym już niestety nie pomogę, to już kwestia samego octoprinta. Widocznie nie dodaje on kamery jako podstronę w iframe tylko próbuje bezpośrednio ładować ramki mjpeg, których oczywiście w tym przypadku nie ma.
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Kamera rpi lagi przy fullhd.

Post autor: arek »

U mnie 1920x1080, 10fps i generuje to do przeglądarki ruch ~13Mbit (patrząc iptraf-ng'em na interfejsie wlan0). Nie tak znów wiele, nawet przy mjpeg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”