Druk przyssawki to szyby

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 468
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: Igor »

Szpachelką to możesz żwirek zbrylony kruszyć przy sprzątaniu. Weź to połóż na czymś płaskim do czego silikon nie łapie.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: aaannnd »

Można próbować wygładzić termicznie, bo TPU się ładnie szkli i zalewa po przygrzaniu np nad kuchenką elektryczną, tylko trzeba uważać, żeby nie przesadzić i nie zagotować. I najlepiej drukować pełne bez wypełnienia gdzie uwięzione powietrze po grzaniu i studzeniu pięknie pokaże wzorek wypełnienia.
lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 269
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 130

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: lukk »

No dobra, zrobiłem 2 kolejne próby:
-wydruk tej samej przyssawki, ale nieco grubszej (1 -> 2mm) i na szkle. Na oko wyszło super gładko od spodu, jak to na szkle. Ale z jakiegoś powodu przyssawka trzyma krócej niż ta cieńsza i drukowana na FR4.

-tą poprzednią przyssawkę pokryłem sylikonem i przycisnąłem do szkła z naciągniętą folią spożywczą i wygładzoną taką raklą jak do naklejania folii na szyby. Nie wyszło idealnie, ale póki co trzyma dużo lepiej, jeszcze nie puściła wisząc kilka razy dłużej niż poprzednie próby. Zresztą z drugiej strony szyby widać, że się ładnie uszczelniła.

Potraktuję też tą drugą, drukowaną na szle, sylikonem. Wrzucam moje STLe jakby ktoś się chciał pobawić.
Załączniki
przyssawka.zip
(1 MiB) Pobrany 24 razy
Pjoter
lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 269
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 130

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: lukk »

ok, po dalszych próbach nie jest tak super z tym sylikonem. Na jedno przyklejenie może być ok, ale sylikon do TPU trzyma tak sobie, w sensie gorzej niż sam do siebie, więc zbyt trwałe to to nie będzie. Mozna by spróbować wydrukować formę do odlania całej przyssawki z TPU, ale tu już mi brakuje chęci :)
J.A.
Postów w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: J.A. »

Forma będzie przenosiła na przyssawkę te same wady co ma wydruk.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: ostatni_wolny_login »

@lukk
Dasz radę zrobić jakieś podsumowanie?

Ja podsumuję: nie cytuj całego posta. Albo sam fragment do którego się odnosisz albo wskaż użytkownika.
Btw. Poprawiłem.
dziobu
lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 269
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 130

Re: Druk przyssawki to szyby

Post autor: lukk »

Podsumowałbym tak:
Sylikon: jest ok na jedno przyklejenie, ale ze względu na trzymanie do TPU to takie rozwiżanie jednorazowe, jak chcesz to regularnie przyklejać i odklejać to kiepsko. Największą szansę widzę w druku na gładkim szkle, z tym że trzeba mieć trochę farta, by na spodniej warstwie nie trafił się żaden "paproch" z TPU (np. nitka, która się pociągnie za dyszą od rozbiegówki do środka wydruku), bo taki paproch spowoduje nieszczelności potem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”