Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: Mati »

Pewnie dochodzi do tego jeszcze kwestia dodatków, jakie zawarte są w gotowych filamentach PP. Mi się z filamentu Fiberlogy PP drukowało dobrze na zwykłej przezroczystej taśmie.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

orca-image-2092646492.jpeg
orca-image-2092646492.jpeg (57.5 KiB) Przejrzano 2355 razy
Nie upieram się że muszę drukować z Polipropylenu, po prostu na nowym ślimaku ekstrudera ładnie mi pobiera i przetapia. Wcześniej czterokrotnie udało mi się wydrukować ten detal na dyszy 1.5 i warstwie 0.4, ale chciałem trochę lepszą jakość uzyskać i na mniejszej dyszy jest tylko gorzej bo haczy o deformację detalu. Ciekawe jakie dodatki mogą być stosowane podczas produkcji filamentu. Ale pewnie to tajemnica i nikt kto wie nie powie :)

Nic, tylko kupić taki filament, pociąć na 1-2milimetrowe kawałki i spróbować na tym drukować ;)
mcxmcx
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

IMG_20230303_203431136_HDR.jpg
[youtube]https://youtu.be/YFf-ghsLWLg[/youtube]
IMG_20230303_233121130_HDR.jpg
IMG_20230303_233206539_HDR.jpg
Zrobiłem testy na bardzo niskich wydajnościach, rzędu 12g/h. Dysza 0.6, warstwa 0.3, 25mm/s. Wydruk jakością porównywalny z tym co dało się uzyskać na tej drukarce na filamencie.
morf
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
mobile4you
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: mobile4you »

arbaql pisze: 23 lut 2023, 01:42 [...]
Nie zmienia to faktu że polipropylen drukuje się koszmarnie i nie chce się trzymać stołu :(
Nieśmiało zaprotestuję ;-)
Po wielu testach (kleje, taśmy, ...) używam do PP blach malowanych proszkowo. Ponieważ drukuję to na Prusie Mini (+komora z ikea) to mam różne ustawienia Z dystans dla różnych blach. Na blachach proszkowych drukuję PA i PP, z brimem i lekkim wciskiem w stół.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: Andrzej_W »

Ale zdajesz sobie sprawę że on drukuje praktycznie PP bez dodatków a w filamencie mogą być jakieś dodatki poprawiające przyczepności i inne ulepszacze.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

A gdyby było możliwe zrobić mały, kompaktowy ekstruder na granulat przemysłowy, który drukował by tak jak z filamentu ale o łącznej masie całkowitej 400-500gram?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: Andrzej_W »

Małe wiertło jako ślimak, coś jak volcano do grzania albo obudowa podzielona na sekcje dla grzałek :thumbup:
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: Jarewa »

Pytanie zawsze jest zasadnicze jak takim ciężarem drukować??
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: Andrzej_W »

Jarewa pisze: 11 lip 2023, 21:26 Pytanie zawsze jest zasadnicze jak takim ciężarem drukować??
Może tak https://youtu.be/s27CzktFDCg
A tu jest większy ciężar :D
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

Ponad 400gram ważył fabryczny ekstruder na filament typu direct na mojej drukarce. Wiem że to nie mało, ale pięć razy mniej niż ten który obecnie chodzi na granulacie. Małe wiertło nie będzie żarło typowego granulatu przemysłowego. Redukcji masy trzeba szukać w silnikach i konstrukcji, ślimak musi zostać jaki jest , tylko krótszy. Wydajności nie spodziewam sie większej niż 50g/h. Ale czy to mało?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”