Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: cyfron »

Mam taką samą kupioną na aliexpress za $2 z wysyłką i działa.
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: bukszpryt »

W temacie jest pytanie, czy warto. Ja jestem bardziej ciekawy, czy izolacja jest konieczna, gdy konstrukcja pod stołem jest wydrukowana z petg.

Mam mniej więcej taką (zrobiłem przeróbkę żeby pasowała do śrub grzałki stołu) karetkę na osi Y: https://www.thingiverse.com/thing:2798950
Do tego kupiłem grzałkę 70W, taką: https://pl.aliexpress.com/item/32434631 ... pt=glo2pol

Czy jakaś izolacja pod grzałką jest konieczna, czy tylko pomoże trzymać temperaturę?

Przy okazji też spytam, czy termistor do stołu mogę podłączyć taki sam jak do hotendu? Kupiłem dawno temu jakieś 2 termistory na zapas i teraz nie wiem co to dokładnie jest. Nie wiem, czy uda mi się znaleźć gdzieś jakieś ślady po zakupie, żeby je zidentyfikować.
Kolejna sprawa to kable. Jak grube kable dać do takiej grzałki?
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: Igor »

Konieczna nie jest ale warto, gdyż/albowiem/ponieważ* rozgrzewanie (i utrzymanie w cieple) stołu jest:
-szybsze
-równiejsze
-mniej energochłonne

*niepotrzebne skreślić
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: dziobu »

Czasem jest konieczne - bez izolacji stół może nie osiągać zamierzonych temperatur.
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: bukszpryt »

Ta drukarka jest tylko do pla. Więcej jak 60 stopni grzać nie będzie. Bardziej chodziło mi o ewentualna konieczność termicznego oddzielenia źródła ciepła od części z petg.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: Jarewa »

bukszpryt pisze: 08 mar 2023, 19:25
Czy jakaś izolacja pod grzałką jest konieczna, czy tylko pomoże trzymać temperaturę?

Na pewno to spowoduje oszczędności na prądzie, bo będą mniejsze straty. A tym samym mniejsze obciążenie zasilacza wtyczek kabelków. Same plusy bez minusa ;)
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: bukszpryt »

Jarewa pisze: 08 mar 2023, 20:54 Na pewno to spowoduje oszczędności na prądzie, bo będą mniejsze straty. A tym samym mniejsze obciążenie zasilacza wtyczek kabelków. Same plusy bez minusa ;)
Minus jest taki, że coś by trzeba było zamówić i poczekać, chyba że izolację robiłbym z tektury, bo tylko to mam pod ręką.
Już jakąś stówę temu stwierdziłem, że więcej kasy w tę drukarkę nie ma co pakować, bo to grat. Stąd moje dążenie do minimalizowania nakładów.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: Igor »

Jeśli drukarka się według Cię nadaje do użytku (a świadczy o tym fakt że jej używasz) to akurat ten apgrejd warto zrobić. W sumie z tektutry też zadziała.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
J.A.
Postów w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: J.A. »

Najlepiej by to była falistej.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Gotowa samoprzylepna izolacja stołu - warto?

Post autor: cyfron »

Swego czasu miałem izolację zrobioną ze starej korkowej podkładki na stół - też działało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”