Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Regulamin forum
1. Dział "B+R, innowacje i pomysły" jest miejscem służącym do dyskusji o nowych pomysłach i opracowywania nowych rozwiązań w duchu idei open source.
2. O ile nie zaznaczono inaczej, wątki w dziale "B+R, innowacje i pomysły" stanowią oddolną inicjatywę forumowiczów, a właściciele forum nie nadzorują prowadzonych prac.
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: dale »

Panowie, na ali koszt ok 160 pln, nie majątek, a ładnie i zgrabnie zrobiona. fakt, zasilanie mogła by brać z drukarki, wyświetlacz miec na wprost... itd... Mechaniczna waga może być zbyt mało dokładna. Ale czy w slicerach nie ma możliwości obsługi tzw. magazynu filamentów? To znaczy po wprowadzeniu wielkości szpuli i jej wyborze przy cięciu, nie ma informacji o tym ile jeszcze zostało? Bo to wydaje mi się dokładniejsze i prostsze... No i oczywiście zawsze pozostaje jeszcze stary, dobry excell, albo nawet kawałek taśmy malarskiej naklejonej z boku szpuli i informacja ile zeszło... ?

No, ale jako gadżeciaż, chciałbym mieć taka funkcję w drukarce :)
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: Mati »

RRF też to obsługuje. Niby fajna rzecz, ale jak masz tylko jedną drukarkę. Jak żonglujesz szpulami pomiędzy drukarkami to już takie przydatne to nie jest.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: majek »

Mati pisze:RRF też to obsługuje. Niby fajna rzecz, ale jak masz tylko jedną drukarkę. Jak żonglujesz szpulami pomiędzy drukarkami to już takie przydatne to nie jest.
Dlatego plugin do Octoprinta jest fajny, bo może współpracować z zewnętrzną bazą danych i wtedy cała farma Octoprintów ma te same dane.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: JGFTW »

Tu jeszcze układ jest obciążony z jednej strony a sprężyna musi to wypchać działąjąć na początku ramienia.
Myślisz, że dodając drugą prowadnice i po środku sprężynę (jak oś w drukarce) to wystarczy, żeby móc zostawić szpulę zamontowaną na boku?

Kod: Zaznacz cały

  |  |   \|\  |  |     --------
  |  |   \|\  |  |    /\       \
  |xx|   \|\  |xx|   /  \       \
 -------------------|--O |       |
  |xx|   \|\  |xx|   \   /      /
  |  |   \|\  |  |    \ /      /
  |  |   \|\  |  |     \------/
 
Czy uważasz, że warto iść w kierunku naprawy przedstawionego rozwiązania czy konstrukcyjnie posiada na tyle błędne założenia, że lepiej zmienić podejście?
[...] powieś szpulę na sprężynie.
Normalna waga do ryb czy bagazu, z rozdzielczoscia 5g to koszt 10-15zl.
Jest to dobre rozwiązanie. Dla podwieszanych mocowań na szpulę to sądze, że będzie jak znalazł, ale musiałbym znaleźć jakieś odpowiednie...
Fajne są te zegarowe, ale jak uda się znaleźć do ~2 kg - dobrze jakby skala była bardziej czytelna niż np przy max 50kg.
Wszystkie te mniejsze to coś takiego: https://allegro.pl/oferta/konger-989100 ... 2120540285

Nie wiem jakie są wymiary dokładnie, ale zdaję się, że mógłbym wykorzystać to jako skale do mojego rozwiązania, jeżeli działa to faktycznie lepiej niż tak jak mam obecnie ;) Konstrukcja taka sama.

Czy sugerując to rozwiązanie macie na myśli - (1) podwieś to i tylko dodaj sam uchwyt na szpule czy (2) wykorzystaj tylko ten gotowy mechanizm odmierzania wagi (sprezyny i skali) w projekcie zamiast robić wszystko DIY? Pytanie jak bardzo olać mam to co dotychczas zrobiłem? xD
Albo zrób szalkę na łożysku. Po jednej stronie szpula, po drugiej - sprężyna. Na środku wskazówka. Jak klasyczna waga szalkowa.
Szpula przecież nie musi pracować w poziomie.
Dobry pomysł - jest to inne podejście do tematu niż przyjąłem. Najlepiej wtedy dać inny rozdzaj sprężyny (do rozciągania) i dałoby się to upchać w jakiś sensowny minimalny format, bo taka klasyczna waga szalkowa nie wchodzi w gre z uwagi na rozmiar (przynajmniej jak chodzi o taką jaką mam na myśli).
Chodzi Ci po głowie jakieś konkretne wykonanie tego pomysłu (zdjęcie/szkic/model)?
Może iść w takie coś https://allegro.pl/oferta/mechaniczna-w ... UcQAvD_BwE
Pewnie, ale to raczej nie do zamontowania na ramie drukarki tylko bardziej wolnostojące.
Jak chodzi o gotowce tego typu (do postawienia) z minimalnymi albo zerowymi zmianami to najlepsze co do tej pory znalazłem na allegro jest to: https://allegro.pl/oferta/waga-kuchenna ... 2258398011

Dlatego że wskaźnik jest bardziej czytelny (mniejsza skala) i posiada funkcje tarowania (zabrakło mi tego słowa opisując 'offset' ;) ) do różnych wag szpul.

Może nie w tą stronę, ale ja używam po prostu plugina 'Filament Manager' do Octoprinta, który sam uaktualnia stany na szpulach po każdym wydruku. Na kilogramowej szpuli myli się do +/-20g w zależności ile zmian filamentu było po drodze i ile go poszło do śmieci poza Octoprintem. Najczęściej zostaje na szpuli jeszcze jakiś ogryzek.
Czekam jeszcze na wsparcie w Klipperze (coś tam bardzo powoli się rodzi), bo dla mnie to jest zbyt ważny 'ficzer', żebym po przesiadce go stracił.
Ja również używam tego plugina, jest bardzo dobry - mam octoprinta prawie w każdej drukarce i jest to niesamowite ułatwienie. Jak się używa wielu szpul na wielu drukarkach i zmienia często to sie to sypie, bo trzeba pamiętać o zmianach i te same informacje często uzupełniać manualnie w kilku octoprintach jednocześnie. Kończy się na tym, że niekiedy zwyczajnie nie daje to potrzebnej informacji ile zostało na szpuli. Ma to swoje ograniczenia.

Natomiast, że tej funkcji nie ma we fluiddzie/mainsailu to mnie to dziwi ;)
Tak samo jak w octoprincie nie ma 'upload & print'... ale nie zbaczając z tematu; jeżeli ten projekt uda się okiełznać to tam gdzie nie mam octoprinta się to sprawdzi lepiej niż sprawdzanie na oko, a tam gdzie jest to wciąż będę używał Filament manager oraz tego rozwiązania, żeby lepiej kontrolować ilość filamentu przed i po wydruku - w tandemie to może być najlepsza opcja.

Panowie, na ali koszt ok 160 pln, nie majątek, a ładnie i zgrabnie zrobiona.
Za jedną sztukę ;) ja potrzebuję 3, a docelowo nawet 5 sztuk. Także musi to być w miarę łatwo skalowalne rozwiązanie.
fakt, zasilanie mogła by brać z drukarki, wyświetlacz miec na wprost... itd...

[...]

No, ale jako gadżeciaż, chciałbym mieć taka funkcję w drukarce
nie musi być zasilany cały czas, w końcu nikt nie siedzi przez cały wydruk patrząc jak mu szpuli ubywa. Może być pomiar on-demand przyciskiem, czy nawet jakimś i/o z kontrolera drukarki i customowym gcodem;)
Bez elektroniki...
unabomber.png
unabomber.png (108 KiB) Przejrzano 3595 razy
;)


Żarty na bok - jest to jak dla mnie rozwiązanie za mocno wykraczający poza zakres tego projektu - przede wszystkim poziom skomplikowania jest większy. Zakładając, że miałbym umiejętności pozwalające, żeby coś takiego zrobić to nie wiem czy da się zrobić w ciągu kilku najbliższych dni. Nie chcę poświęcać na to za dużo czasu.
Jasne wszystko można zrobić, ale czy na prawde uważacie, że jest to najłatwiejsze osiągnięcie celu? ;)

Zawsze fajnie jest się rozmarzyć. Przykładowo widziałbym takie rozwiązanie zintegrowane z drukarką (elektronika połączona z drukarkową), wtedy waga szpuli byłaby pokazana na wyświetlaczu drukarki (cały czas albo na życzenie jako funkcja menu wraz z profilami szpul dla wagi netto) oraz byłaby jakaś logika pokazująca ostrzeżenie przy próbie wykonania gcodu przekraczającego dostepna ilość filamentu, ale ten projekt tego nie zaimplementuje. Dodatkowo pewnie wymagałoby to sporych zmian w samej drukarce.

Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście zaczęli takie rozwiązanie rozwijać ;)
Mechaniczna waga może być zbyt mało dokładna.
To prawda, jest to minus, ale tak naprawdę jak bardzo dużą dokładność potrzeba do czegoś takiego? Myślę, że ja mi powie czy jest 50g czy mniej albo czy jest mniej niż 75 czy 100 to wystarczy ;) 25g dokładności będzie ok(?).

Myślę o takim przykładowym wykorzystaniu, że podchodzę do drukarki i chce wiedzieć czy mogę puścić wydruk, który ma 125 gram? Czy mogę zrobić takie dwa czy już nie?
Trochę już podrukowałem na jednej szpuli i nie wiem czy patrzę na 200 gram z hakiem czy 100gram z groszami?

Jeżeli wykonanie będzie DIY to nie spodziewam się drobnicy, bo taką w razie wątpliwości zawsze można wrzucić na wagę elektroniczną.
Czy sądzicie, że błędne jest myślenie, że powinno być DIY oraz dokładność wymagana powinna być większa?
Ale czy w slicerach nie ma możliwości obsługi tzw. magazynu filamentów? To znaczy po wprowadzeniu wielkości szpuli i jej wyborze przy cięciu, nie ma informacji o tym ile jeszcze zostało? Bo to wydaje mi się dokładniejsze i prostsze... No i oczywiście zawsze pozostaje jeszcze stary, dobry excell, albo nawet kawałek taśmy malarskiej naklejonej z boku szpuli i informacja ile zeszło... ?
Nie ma sensu implementować tego w slicerze, bo wygenerowanie gcodu nie jest równoznaczne ze zużyciem filamentu, musiałaby być wtyczka, która to łączy z drukarką - faktycznie tyle gcodu zostało wykonane, bo w innym wypadku (zaznaczanie ręczne) to równie dobrze w excelu albo na kartce to można opisywać (albo w dziale notatki w PS/SS w grupie filament settings ;) ). Jak ktoś ma system ewidencji tego typu i go przestrzega to nie ma problemu, ale moją osobistą preferencją jest nie dodawanie sobie papierkowej roboty na tak mało znaczące czynności; w końcu nie prowadzę farmy drukarek.

Ogólnie dzięki za odzew :git:
Czytając wasze wypowiedzi uformowałem główne założenia projektu, które uważam za istotne:
- brak zasilania (brak potrzeby zmian baterii, podpięcią sie do kontaktu lub ingerencji w zasilacz drukarki), nie sądzę, że potrzebna jest tu elektronika
- max 50 PLN / szt (mniej więcej, na pewno nie powinno przekroczyć ceny jednej szpuli)
- uniwersalne zamontowanie (możliwość zamontowanie na ramie drukarki, wolnostojące obok albo do ścianek w obudowie) - chce, żeby pasowało po prostu do różnych drukarek, nie musi jednak pokrywać wszelkie możliwe sposoby montowania (z umiarem)
Andrzej_W
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: majek »

JGFTW pisze: Ja również używam tego plugina, jest bardzo dobry - mam octoprinta prawie w każdej drukarce i jest to niesamowite ułatwienie. Jak się używa wielu szpul na wielu drukarkach i zmienia często to sie to sypie, bo trzeba pamiętać o zmianach i te same informacje często uzupełniać manualnie w kilku octoprintach jednocześnie. Kończy się na tym, że niekiedy zwyczajnie nie daje to potrzebnej informacji ile zostało na szpuli. Ma to swoje ograniczenia.
Ale masz centralną bazę danych czy przepisujesz zużycie ręcznie (raczej bez sensu)?
Bo, że po zmianie szpulki zapomina się czasem zmienić materiał, to się zgodzę. Nawet kilka dni temu mi się to zdarzyło :facepalm:
Można włączyć opcję, że wyskakuje okienko z wyborem materiału przed każdym wydrukiem, ale mnie ono irytuje :-)
JGFTW pisze: Natomiast, że tej funkcji nie ma we fluiddzie/mainsailu to mnie to dziwi ;)
Też mnie dziwiło, ale niestety każdy projekt ma specyficznych deweloperów, którzy nie widzą potrzeby pewnego ficzera niezależnie ile razy wypływa taka potrzeba od społeczności.
Można lajkować/podbijać:
https://github.com/Arksine/moonraker/pull/123
JGFTW pisze:Tak samo jak w octoprincie nie ma 'upload & print'.
Ale jest w pluginie octoprinta do Cury :-)

Bardziej on-topic: widziałeś to? https://hackaday.com/2018/08/10/3d-prin ... octoprint/
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: JGFTW »

majek pisze:Ale masz centralną bazę danych czy przepisujesz zużycie ręcznie (raczej bez sensu)?
Oczywiście, że przepisuję ręcznie. ;)
Nie wiedziałem, że jest taka opcja - to jest nowa funkcja?

Będę musiał o tym poczytać - masz jakiś tutorial jak to postawić czy wszystko jest porozrzucane lub się trzeba domyślać? xD

majek pisze:Też mnie dziwiło, ale niestety każdy projekt ma specyficznych deweloperów, którzy nie widzą potrzeby pewnego ficzera niezależnie ile razy wypływa taka potrzeba od społeczności.
Można lajkować/podbijać:
https://github.com/Arksine/moonraker/pull/123
Może nie drukuje tak dużo, żeby uznać to za potrzebny do rozwiązania problem ;)
Nie znam za dobrze klippera; mam tylko jedną drukarkę skonfigurowaną i raczej bez szaleństw z personalizacją, pisaniem makr, itp.

Jednak pytanie czy nie da sie osiągnąć celu w ramach istniejących ograniczeń bez czekania aż ktoś doda ten ficzer?
Konkretnie przychodzi mi do głowy rozwiązanie dodania pliku ze szpulami typu spools.cfg i w nim zapisywać zmiany (tylko dodawania i odejmowania) ilość filamentu po wykonaniu gcodu.
Klipper jest w stanie zapisywać w konfigu jakieś informacje (z offset czy mape pomiarową stołu), czyż nie?
Dałoby się więc przechowywać i nadpisywać zmienne - może jeszcze jakieś makro:
https://www.klipper3d.org/Config_Refere ... _variables
https://www.klipper3d.org/Command_Templ ... es-to-disk
majek pisze:Bardziej on-topic: widziałeś to? https://hackaday.com/2018/08/10/3d-prin ... octoprint/
Nie widziałem, ale fajnie, że ktoś kombinuję z takim rozwiązaniem.
Tu podobne: https://github.com/techman83/Filament-Scale-Enhanced

W sumie fajnie byłoby zintegrować elektroniczną wagę z powyższym zarządzaniem szpulami w klipperze.
Może nawet dałoby się zrobić automatyczne wykrywanie jaka jest szpula na podstawie wagi - podrukowałeś na jednej szpuli zużyłeś x filamentu, zmieniasz szpulę na drugą, wracasz do pierwszej i wykrywa, że to ta sama, bo jest ta sama waga w spisie (jeżeli dokładność jest odpowiednia to mogłoby to działać). Jak rozpoczynasz szpule do wpisujesz do dopiero podczas zużycia i jaka jest szansa, że na dwóch lu kilku szpulach zużyjesz dokładnie tyle samo? Raczej na tyle mała, że dałoby się odróżnić (być może nie w pełni automatycznie, ale wciąż). Tak czy inaczej to jest trochę koncert życzeń, bo roboty byłoby pewnie sporo, a efekt (zysk) jakby się nad tym zastanowić to dość mało przełomowy, ale cóż, taki jest hobbystyczny druk 3d - jak to mówią: ' overengineered solutions for mild inconveniences' ;) Więc być może w przyszłości z tym coś pokombinuję, bo mam chyba moduł tensometryczny, ale rozwiązanie mechaniczne jest dla mnie zadowalające w krótkiej perspektywie czasu.
Przy czym zachęcam, jeżeli ktoś robi/zrobił coś podobnego z elektroniczną wagą to niech się pochwali. Nie jest również za późno na rozpoczęcie prac nad takim projektem :D

Co do tego projektu to zrobię następujące dwie rzeczy:
1. Poprawie projekt dodając podwójną prowadnicę (8mm) oraz łożyska liniowe (lm8uu) i przeprojektuje mocowania, tak żeby dało się je zamontować na górze i od boku ramy drukarki oraz wolnostojące. Szpula będzie do zamontowania z boku karetki (jak teraz) oraz z przodu. Poglądowo:
v2.png
Zdaję sobie sprawę, że nie jest to może koncepcyjnie najlepsze rozwiązanie (przerobienie w jakiś sposób mechanizmu szalkowego wydaje mi się bardzo kuszące albo wykorzystanie podwieszanej wagi, jeżeli znalazłbym odpowiednią), ale mam podejrzenie, że będzie to wystarczające do osiągnięcia celu.
2. Zakup i dostosowanie tej wagi: https://allegro.pl/oferta/waga-kuchenna ... 2258398011 - jak skończę wersje DIY to kupię tą konkretną i porównam.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: majek »

JGFTW pisze:
majek pisze:Ale masz centralną bazę danych czy przepisujesz zużycie ręcznie (raczej bez sensu)?
Oczywiście, że przepisuję ręcznie. ;)
Nie wiedziałem, że jest taka opcja - to jest nowa funkcja?

Będę musiał o tym poczytać - masz jakiś tutorial jak to postawić czy wszystko jest porozrzucane lub się trzeba domyślać? xD
Raczej nie jest nowa, bo była odkąd używam Octoprinta (>2lata?). Ale nigdy tego nie odpaliłem, bo mam mysql-a działającego w domu, a dla jednego gównienka nie chciało mi się robić wirtualki z postgresem. Ale jak kiedyś skończę drugą drukarkę, to trzeba będzie sobie to zrobić :-)

Co do dokumentacji, to na wiki są howto jak zainstalować i skonfigurować postgresa i plugin na raspbianie czy normalnym linuxie: https://github.com/OllisGit/OctoPrint-F ... -(Stretch) i https://github.com/OllisGit/OctoPrint-F ... Arch-Linux
JGFTW pisze: Jednak pytanie czy nie da sie osiągnąć celu w ramach istniejących ograniczeń bez czekania aż ktoś doda ten ficzer?
Konkretnie przychodzi mi do głowy rozwiązanie dodania pliku ze szpulami typu spools.cfg i w nim zapisywać zmiany (tylko dodawania i odejmowania) ilość filamentu po wykonaniu gcodu.
Któryś z demonów po zakończonym druku wrzuca do logów ile materiału zeszło i można by to parsować.
A Klipperowcy dotąd tego nie zrobili, bo zamiast kilku pluginów do każdego gui chcą to wsadzić w moonrakera, żeby to było niezależne od gui. Dodatkowo uwzględnione byłyby informacje z 'ręcznego' zużycia materiału (poza drukiem konkretnego gcode) i pewnie też zużycie jak się przerwie druk.
Generalnie chcą to zrobić dobrze zamiast byle jak, ale dobrze wymaga o wiele więcej pracy i dlatego to się ślimaczy. A PR-a wrzucił gość, to miał na początku zapał, dostosowywał kod do uwag zgłaszanych, ale później się chyba zniechęcił.
Jak sobie w końcu odpalę Klippera, to spojrzę w te logi, bo głupio używać Octoprinta do Klippera i tracić sporo możliwości z dedykowanych gui.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: tomekr »

Fajny patent, ale pokusiłbym się o przeniesienie sprężyny na drugą stronę prowadnicy i dał tylko 2, ale większe łożyska np. 626, 628. Prowadnica bliżej ciężaru daje mniejsze obciążenia na łożyskach i opory, no i może sprężynę rozciąganą, podwieszoną od góry - nie potrzebuje pręta prowadzącego. Z tarowaniem nie ma problemu, trzeba podziałkę zrobić przesuwna, góra-dół i w ten sposób zerujesz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „B+R, innowacje i pomysły”