Łaczenie przegubowe profili 2040 i 4040

Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Łaczenie przegubowe profili 2040 i 4040

Post autor: Andrzej_W »

Qjr pisze: 01 kwie 2023, 13:23 I czemu nie mogę używać BBkodu: img ?
Łatwiej wrzucić na forum fotkę.
Na forum zostanie na zewnętrznym tak niekoniecznie.
Awatar użytkownika
Qjr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2023, 13:37

Re: Łaczenie przegubowe profili 2040 i 4040

Post autor: Qjr »

Andrzej_W pisze: 01 kwie 2023, 13:26
Qjr pisze: 01 kwie 2023, 13:23 I czemu nie mogę używać BBkodu: img ?
Łatwiej wrzucić na forum fotkę.
Na forum zostanie na zewnętrznym tak niekoniecznie.
A faktycznie, dopiero zauważyłem możliwość dołączania załączników. Dopiero uczę się tego forum. Zazwyczaj fora bronią się przed dodawaniem plików. Dzięki, bardzo przydatna opcja.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Łaczenie przegubowe profili 2040 i 4040

Post autor: dziobu »

Qjr pisze: 01 kwie 2023, 13:23Panie @Berg -u Z jakiego programu CAD Pan korzysta? Wygląda ciekawie.
Pan Berg :D korzysta z FreeCADa.

[OT]

Qjr pisze: 01 kwie 2023, 13:32A faktycznie, dopiero zauważyłem możliwość dołączania załączników. Dopiero uczę się tego forum. Zazwyczaj fora bronią się przed dodawaniem plików. Dzięki, bardzo przydatna opcja.
To tu masz przydatne opisy:
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=22&t=2109
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=22&t=3794
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Łaczenie przegubowe profili 2040 i 4040

Post autor: majek »

Qjr pisze: 01 kwie 2023, 13:23 A nie lepiej takie połączenie?
Co prawda wymaga wiercenia w obu profilach ale to i tak łatwiejsze niż cięcie.
To pomarańczowe to łożysko.
Druga strona jest podobnie zbudowana tylko ma nakrętkę by się to wszystko nie rozpadło.
Główne obciążenie będzie szło na łożyska.
- musiałbyś zrobić większą dziurę w profilach, żeby śruba nie dotykała profilu - czyli bardzo dobrze, bo nie trzeba tego robić precyzyjnie
- podkładka od strony profilu musi mieć większą średnicę, żeby nie łapała wewnętrznej bieżni łożyska
- pomiędzy profile najlepiej byłoby dać łożysko oporowe, bo inaczej będą trzeć o siebie, a jak mocniej dokręcisz, to nie będą się ruszać ;)
- idealnie to byłoby dać jeszcze tulejkę na śrubie, która by opierała się o wewnętrzne bieżnie łożysk
- śruba musi się kręcić razem z łożyskiem, wiec nie powinna być przymocowana do tego uchwytu
- tak na chłopski rozum, to w sumie wystarczyłoby, żeby blok z łożyskiem był tylko z jednej strony + to łożysko oporowe pomiędzy profilami, a z drugiej śrubę przymocować na stałe do profilu

Ale z tymi modyfikacjami, to wygląda na razie na najsensowniejsze rozwiązanie bez użycia CNC czy jakiś precyzyjnych narzędzi.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Łaczenie przegubowe profili 2040 i 4040

Post autor: majek »

Trochę pogrzebałem i chyba rozwiązanie, które mi się najbardziej podoba, to (opisowo, bo za dużo rysowania by było, a mi się nie chce i nie jestem w tym dobry), od lewej:
- profil lewy, nawiercona i nagwintowana dziura pod śrubę, w profil wkręcona śruba (to wymaga precyzji, żeby było osiowo i pod kątem prostym)
- alternatywnie tylko drukowany uchwyt śruby od lewej do ramy, żeby zapewnić jej nieprzesuwalność, a dziura przez profil niegwintowana i z luzem
- od drugiej strony lewego profilu walec z dziurą, w dziurę wkomponowana nakrętka, średnica zewnętrzna walca pod wnętrze łożyska
- łożysko skośne 30302 (15x35x11,75 - najmniejsze jakie znalazłem, 5zł ;) ), stożek zaczyna się od strony lewego profilu i zwęża do prawej
- uchwyt od zewnątrz łożyska do prawego profilu (kostka z wyciętym walcem)
- w prawym profilu dziura z luzem
- od zewnętrznej strony prawego profilu mocowanie łożyska z małym dystansem podpierającym zewnętrzną bieżnię łożyska
- normalne łożysko
- podkładka i nakrętka na śrubę
- dobrze jakby od nakrętki przy łożysku stożkowym dać tulejkę na śrubę do łożyska po zewnętrznej stronie (przez prawy profil), ale nie skręcając za mocno pewnie da się bez tego przeżyć, bo tulejkę jednak trzeba by na długość jakoś eksperymentalnie i dosyć dokładnie dobrać (albo dać trochę za krótką i dokładać podkładki do spasowania)
- dla całego mechanizmu pewnie dałbym pręt gwintowany zamiast śruby, żeby połączyć oba krzyżaki (wspólna oś obrotu), żeby zwiększyć sztywność i precyzyjność (chyba)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”