Ender 3 v2 problem z wentylatorami po wymianie

Jakość druku Cię nie zadowala?
kociol878
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:43

Ender 3 v2 problem z wentylatorami po wymianie

Post autor: kociol878 »

Witam.
Ostatnio wydrukowałem nową obudowę płyty główniej i zasilacza pod wentylatory 80mm.

Pierwszy błąd popełniłem taki, że nie sprawdziłem które wentylatory kiedy się włączają co jest dość ważne bo nie wiem z jakiego powodu ale teraz żaden wentylator nie działa. Wiem, że po włączeniu włączał się wentylator który dmucha na hotend. Wentylator do chłodzenia roztopionego plastiku włącza się przy drugiej warstwie druku lub można go włączyć ręcznie w konfiguracji. Teraz pytanie kiedy wentylator płyty głównej i zasilacza pracuje. Cały czas czy tylko pod obciążeniem?

Po rozkręceniu obudowy płyty głównej i zasilacza (oryginalne wentylatory były nadal podłączone) chciałem sprawdzić napięcie na wyjściu i włączyłem zasilacz. Drukarka normalnie włączyłem, wentylator przy dyszy włączył się ale po kilku sekundach przestał pracować. Na tym etapie jeszcze niczego nie dotknąłem po za ściągnięciem obudowy. Po tym nie włączył się już żaden wentylator. Próbowałem ręcznie włączyć ten chłodzący druk ale również zero reakcji. Na płycie głównej na wyjściu każdego wentylatory napięcie 0V. Bezpiecznik na płycie głównej cały, nie doszło do żadnego zwarcia. Drukarka leżała na boku jak to się stało. Po za tym wszystko działa, wszystkie serwa, wszystkie grzałki tylko żaden wentylator się nie kręci. Niestety nie mam możliwości podpięcia oryginalnych wentylatorów ponieważ nie wiem z jakiego powodu postanowiłem kontynuować z wymianą wentylatorów (po za tym 40mm na dyszy).

Jeśli ktoś ma drukarkę Ender 3 V2 proszę o informację kiedy które wentylatory się włączają. Sugestie co do możliwej przyczyny problemu też mile widziane. Ostatecznie mogę kupić nową płytę główną ale wydaje mi się dziwne, że nagle przestały działać wszystkie wentylatory. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ender 3 v2 problem z wentylatorami po wymianie

Post autor: dziobu »

A spróbowałeś zagrzać hotend?
Tak normalnie przy drukarce nie robiącej nic to nie musi pracować żaden wentylator, nawet ten w zasilaczu.
kociol878
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:43

Re: Ender 3 v2 problem z wentylatorami po wymianie

Post autor: kociol878 »

Tak. Hotend rozgrzewa się bez problemu z tym że jest problem z chłodzeniem. Wcześniej wentylator chłodzący hotend zawsze się pracował po włączeniu zasilania.
NosBuk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 kwie 2023, 16:44

Re: Ender 3 v2 problem z wentylatorami po wymianie

Post autor: NosBuk »

Co było przyczyną? Mam identyczną sytuację.
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 279
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Ender 3 v2 problem z wentylatorami po wymianie

Post autor: lukk »

Wentylator hotendu jest spięty na sztywno do zasilania i powinien być aktywowany jak tylko załączysz zasilacz, wentylator chłodzący wydruk i PCB są spięte razem i sterowane w zależności od tego co ustawisz w gcodzie, albo z poziomu wyświetlacza możesz sobie go testowo aktywować.
Wrzucałem już gdzieś, ale masz w załączniku schemat płyty 4.2.2, może się przydać do debugowania.
Załączniki
Creality.4.2.2.-.Schematic.28-5-22 (1).pdf
(188.11 KiB) Pobrany 64 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”