Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Quadcoptery i inne bajery
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Post autor: ostatni_wolny_login »

​Witam,

Jestem dosyć zielony w temacie. Mam pare fajnych pomysłów na pare fajnych rzeczy dla siebie, tylko nie wiem jak to ugryźć. Brakuje mi wiedzy czysto mechanicznej (zresztą nie tylko tylej :)). Chciałbym zrobić np. dmuchawe do grilla, sterownik do rolet, czy automatyczna ostrzałkę do nozy symulującą ruchy człowieka i wiele innych.

Wszystkie te projekty wymagają mechaniki. O ile sterownik do rolet wydaje się prosty, bo, bo ruch obrotowy trzeba przenieść na ruch obrotowy i jedynym problemem jest zmiana kierunku obrotów silnika (to można zrealizować przez mikrokontroler, który i tak będzie w projekcie). Natomiast nie wyobrażam sobie ładować procoesora do dmuchawy do grilla 🙂 Byłbym wdzięczny za informacje/ miejsca gdzie można poczytać o takich rozwiązaniach. Poniżej postaram się dodać listę pytań poglądowych rzeczy, których nie wiem jak zrealizować, a już na pewno zostały wymyślone.

- np. dmuchawa do grilla jak wysprzęglić, a później zasprzęglić silnik po dojechaniu do punktu X i zmienić jego kierunek

- Jak zrealizować ruch ukośny tj. X1 == X2 && Y1 != Y2. Gdzie się montuje silniki, jak w ogóle taka konstrukcja wygląda

- Jak wysprzeglić np sterownik do rolet, żeby możnabylo też starować nimi ręcznie

 

Będę wdzięczny za naprowadzenie mnie na odpowiedzi/ podpowiedzenie miejsca gdzie poczytam na dany temat, gdyż rozumiem, że pytania są dosyć ogólne, ale chciałbym mieć jakiś punkt zaczepienia.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Post autor: dziobu »

ostatni_wolny_login pisze: 09 kwie 2023, 14:19Wszystkie te projekty wymagają mechaniki. O ile sterownik do rolet wydaje się prosty, bo, bo ruch obrotowy trzeba przenieść na ruch obrotowy i jedynym problemem jest zmiana kierunku obrotów silnika (to można zrealizować przez mikrokontroler, który i tak będzie w projekcie).
Sporym błędem jest opieranie wszystkiego na mikrokontrolerze. Podstawowa sprawa - krańcówki. Silnik nie może być słaby, bo nie uciągnie rolet. A jak będzie mocny, to jak zapewnisz że zatrzyma się tam gdzie trzeba? Programowo? A jak uC się zawiesi, zresetuje albo zrobisz błąd, to zrywasz roletę? :D

Jak chcesz zacząć to od początku rób tak żeby to miało sens.
Choć i tak wiem że masa kupnych sterowników tak właśnie działa.
ostatni_wolny_login pisze: 09 kwie 2023, 14:19Natomiast nie wyobrażam sobie ładować procoesora do dmuchawy do grilla 🙂
Bardzo często uC to znacznie tańsza opcja niż dawanie N elementów które sprzętowo zrealizują to samo.

ostatni_wolny_login pisze: 09 kwie 2023, 14:19- np. dmuchawa do grilla jak wysprzęglić, a później zasprzęglić silnik po dojechaniu do punktu X i zmienić jego kierunek
Chcesz sterować miechem? Po co? :D
Elektryczna dmuchawa do grilla to zwykła turbina. Nie ma sensu tracić mocy na dość nieefektywny miech.

A jeśli chcesz - zobacz jak działa drezyna.
ostatni_wolny_login pisze: 09 kwie 2023, 14:19- Jak zrealizować ruch ukośny tj. X1 == X2 && Y1 != Y2. Gdzie się montuje silniki, jak w ogóle taka konstrukcja wygląda
Nie bardzo wiem o co chodzi, ale wszelkie takie bajery robi się mechanicznie. Zębatki przecież wcale nie muszą być okrągłe, do tego są cięgna które można łączyć czy krzyżować, itp.

Z tym że dobrym zwyczajem jest jednak upraszczanie konstrukcji.
ostatni_wolny_login pisze: 09 kwie 2023, 14:19- Jak wysprzeglić np sterownik do rolet, żeby możnabylo też starować nimi ręcznie
A to cięższa sprawa. Jak zauważysz masa sterowników...na to nie pozwala. Jedziesz ręcznie albo napędem.
Pytanie czy chcesz mieć wybór "z palca" czy awaryjnie. Jak to pierwsze - to czy w ogóle masz jakiś sensowny dostęp do mechanizmu.
Jak drugie - zobacz jak wysprzęglane są napędy w drzwiach garażowych czy bramach. Tak przeważnie po prostu odsuwasz zębatkę. Ręcznie.

Tu masz tak na start:

Nie patrz jak projektuje, ale popatrz co: https://www.youtube.com/@InzynierProgramista
https://www.youtube.com/@BrickExperimentChannel/videos
https://www.youtube.com/@TheEngineersPost

Natomiast proponuję Ci zainteresować się jakimś CADem w którym będziesz mógł sobie zasymulować jakiś ruch połączonych elementów. Albo pod pretekstem nauki kup kilka wypasionych zestawów LEGO :D


edit.
Znalazłem ;)
https://www.youtube.com/@artofrendering
https://www.youtube.com/@WolfShaft

Przy okazji jeszcze to jest ciekawe:
http://vecg.cs.ucl.ac.uk/Projects/Smart ... sig10.html
https://www.youtube.com/watch?v=dAdQRTsxkqU
ostatni_wolny_login
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Post autor: ostatni_wolny_login »

Właśnie mi chodzi podejście mechaniczne. Jak z grubsza powinny wyglądać "zębatki" do ruchu lewo, prawo przód tył pod skosem.

Dzięki za pomoc, za materiały biorę się jak rodzina pójście od stołu :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Post autor: dziobu »

Nie bardzo wiem o jaki ruch Ci chodzi ale oglądnij sobie filmiki - tam są przykłady sposobów zamiany ruchu obrotowego na posuwisty czy jakiś inny nieregularny.


edit.
https://www.youtube.com/@mechanicaldesignmasters998
ostatni_wolny_login
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Post autor: ostatni_wolny_login »

dziobu pisze: 09 kwie 2023, 18:11 Nie bardzo wiem o jaki ruch Ci chodzi ale oglądnij sobie filmiki - tam są przykłady sposobów zamiany ruchu obrotowego na posuwisty czy jakiś inny nieregularny.


edit.
https://www.youtube.com/@mechanicaldesignmasters998
Dzięki! Ten kanał to chyba wszystko co potrzebuje w sprawie mechaniki.
https://youtu.be/35DvNajfeng

To mi pokazuje jak można rozwiązać wiele kwestii - włącznie z bezpiecznikiem do rolet :)

Znasz jakieś forum mechaniczne? Chociaż mam nadzieję, że po obejrzeniu całego kanału pytań mieć nie będę.

Inne pytanie - jakiej mocy potrzebuje silnik krokowy do rolet (da mi to pojęcie o przełożeniu watów na "siłę")

Jaką rolę spełnia dokładnie sterownik silnika? Rozumiem że to jest warstwa abstrakcji, która rozumie 5 kroków w przód, 2 w tył. Tylko nie rozumiem czemu nie jest to realizowane softwareowo.
Jak wyglądają "bezpieczniki" takiego silnika? Czy wyłączy się automatycznie przy dużym oporze?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Post autor: dziobu »

ostatni_wolny_login pisze: 09 kwie 2023, 23:14 Inne pytanie - jakiej mocy potrzebuje silnik krokowy do rolet (da mi to pojęcie o przełożeniu watów na "siłę")
Krokowy? Tu nie ma żadnego sensu.
I pytasz o rolety... jakie? 40cm do okna w ubikacji czy takie zasłaniające hangar dla szybowców? :D Policz ile potrzebujesz, uwzględnij przekładnie... i chyba nie jest to pytanie na tym etapie.

Zresztą - masz drukarkę 3D? Osie X/Y są na paskach a Z na śrubie? A silniki takie same? To pojeździj każdym i zobacz który bez problemu zatrzymasz palcami. Tyle jest warte takie zgrubne porównanie.

Silnik ma jakiś moment przy jakiś obrotach, na siłę którą chcesz uzyskać działa przeważnie przez jakąś przekładnię... Są w sieci gotowe przeliczniki, ale ile to warte to nie wiem. Pewnie dla samego działania będzie OK.
ostatni_wolny_login pisze: 09 kwie 2023, 23:14 Jaką rolę spełnia dokładnie sterownik silnika? Rozumiem że to jest warstwa abstrakcji, która rozumie 5 kroków w przód, 2 w tył. Tylko nie rozumiem czemu nie jest to realizowane softwareowo.
5 kroków w przód?
O co chodzi?

W niektórych miejscach stosuje się rozwiązania bez uC, bo są to średniowieczne konstrukcje które w danej firmie działają od lat i nikt nie chce tego zmieniać.
ostatni_wolny_login pisze: 09 kwie 2023, 23:14 Jak wyglądają "bezpieczniki" takiego silnika? Czy wyłączy się automatycznie przy dużym oporze?
Nie wiem czego używa się do rolet w domach. Pewnie w najprostszym układzie to zwykły silnik AC z krańcówkami odcinającymi odpowiedni przycisk Otwórz/Zamknij. Do podobnych rzeczy (np bramy wjazdowej) mamy dwa przekaźniki (wybór: jazda w jedną bądź drugą stronę) i triaka (pozwala na płynny start i hamowanie). Krańcówki sprzętowo blokują wybrany przekaźnik więc co by program w uC nie robił, to poza nie nie wyjedzie.
Tu nie ma pomiaru obciążenia, po prostu silnik jest słaby.

Pomiar obciążenia stosowaliśmy w silnikach DC (zobacz układ np VNH7100BAS).

Pytanie co chcesz zrobić, co chcesz osiągnąć, co już masz i ile masz na to środków ;p Ale zacznij wbudujesz coś w ścianę to zacznij może od jakiś mniejszych testów.
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Post autor: ostatni_wolny_login »

Sorry ale nie potrafię na tel dokładnie zacytować.

Jaką jest odpowiedzialność sterownika silnika i dlaczego nie mogę silnika podłączyć bezpośrednio? Jaką jest wartość dodana i dlaczego nie da się jej zrealizować przez software?



Właśnie chodzi mi o to przeciążenie i stop - czy sterownik silnika potrafi to wykryć i jaki jest efekt? Wyłączenie "prądu"?


Dzięki wielkie, bo wiele się dowiaduje
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Post autor: dziobu »

ostatni_wolny_login pisze: 10 kwie 2023, 00:22 Jaką jest odpowiedzialność sterownika silnika i dlaczego nie mogę silnika podłączyć bezpośrednio? Jaką jest wartość dodana i dlaczego nie da się jej zrealizować przez software?
Wyśpij się, wytrzeźwiej i napisz to jeszcze raz ;)
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Mechanika, czyli silniki, sprzegła, przekładnie etc

Post autor: ostatni_wolny_login »

dziobu pisze: 10 kwie 2023, 00:26
ostatni_wolny_login pisze: 10 kwie 2023, 00:22 Jaką jest odpowiedzialność sterownika silnika i dlaczego nie mogę silnika podłączyć bezpośrednio? Jaką jest wartość dodana i dlaczego nie da się jej zrealizować przez software?
Wyśpij się, wytrzeźwiej i napisz to jeszcze raz ;)
No doceniam sarkazm ale pytanie jest serio. Nie rozumiem czemu sterownik silnika wymaga dodatkowej "płytki". Przecież sterowanie odbywa się przez regulacje napięcia i piny, czyli dlaczego ta warstwa nie jest software?

Z góry przepraszam za niewiedzę, ale pisze, żeby to zrozumieć.

Odpowiedz tak jest i już też przyjmę do wiadomości, chocuaz wtedy podpytam, co polecasz użyć do tej mojej wymarzonej ostrzałki :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Robotyka, modele RC, modelarstwo”