[Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Jarewa »

Wrzuć cały katalog marlina co na nim pracujesz/konfigurujesz
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: JGFTW »

Patrząc na zmianę wykresu to nie dało sie teraz również zrobić PID Tuning?
Trochę się zmieniła rozdzielczość wykresu, może trzeba dalej zmieniać wartości, żeby trafić.

Te schody to jak dla mnie może być histereza temperatury, czyli bezwładność układu zmiany wartości temperatury względem grzania.
2023-04-10_19-29.png
Nie wiem czy są ustawienia tego typu w Marlinie, pewnie gdzieś głęboko w kodzie źródłowym.

Jednak jakoś nie chcę mi się wierzyć, że problem i jego rozwiązanie jest jakieś skomplikowane - może zwyczajnie wentylator (grzania wydruku albo chłodzenie radiatora) za bardzo wieje na dyszę / blok grzejny podczas grzania?
Może faktycznie mosfet wariuję - wymień na najprostrzy moduł MOSFET np HW-517 albo D4184 kosztuję to parę złotych.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Jarewa »

Dziwi mnie to że temperatura się nie zatrzymuje, albo jakieś przebicie albo ma zdublowany pin i robi coś na nim jeszcze.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Rozarh »

Podłącz drukarkę pod repetier-host i pokaż wykres mocy grzałki nałożony na wykres temperatury - może to pomoże zdiagnozować te schody na wykresie?
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Emgru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2023, 19:48
Lokalizacja: Opolskie
Drukarka: Anet A8 Plus

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Emgru »

Jarewa pisze: 10 kwie 2023, 00:30 Wrzuć cały katalog marlina co na nim pracujesz/konfigurujesz
Dzięki za odpowiedź!
Całego Marlina wrzucam w załącznik
JGFTW pisze: 10 kwie 2023, 19:51 Patrząc na zmianę wykresu to nie dało sie teraz również zrobić PID Tuning?
Trochę się zmieniła rozdzielczość wykresu, może trzeba dalej zmieniać wartości, żeby trafić.

Te schody to jak dla mnie może być histereza temperatury, czyli bezwładność układu zmiany wartości temperatury względem grzania.
2023-04-10_19-29.png
Nie wiem czy są ustawienia tego typu w Marlinie, pewnie gdzieś głęboko w kodzie źródłowym.

Jednak jakoś nie chcę mi się wierzyć, że problem i jego rozwiązanie jest jakieś skomplikowane - może zwyczajnie wentylator (grzania wydruku albo chłodzenie radiatora) za bardzo wieje na dyszę / blok grzejny podczas grzania?
Może faktycznie mosfet wariuję - wymień na najprostrzy moduł MOSFET np HW-517 albo D4184 kosztuję to parę złotych.
Dzięki za odpowiedź!
Tak, nie udało się i tym razem zrobić PID Tuning.
Nie wiem czy zmiana ciągła wartości by coś dała, bo temperatura i tak się nie zatrzyma.
Co do schodków, to przed Marlinem fajnie co 1 stc się podwyższało i bez problemu zatrzymywało. Mosfety (stół i hotend) mają takie same wartośći, ostatnio mierzyłem miernikiem, według internetu są to tranzystory typu darlington i wykazy z miernika zgadzały się z wartościami z internetu.
Rozarh pisze: 11 kwie 2023, 00:13 Podłącz drukarkę pod repetier-host i pokaż wykres mocy grzałki nałożony na wykres temperatury - może to pomoże zdiagnozować te schody na wykresie?
Dzięki za odpowiedź!
coś nie umiem tego programu ogarnąć, ustawiam temperature i nic.
Awatar użytkownika
Emgru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2023, 19:48
Lokalizacja: Opolskie
Drukarka: Anet A8 Plus

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Emgru »

Tu znowu ja. Po 3 miesiącach drukarka tak jak stała z nadzieją, że ją naprawie tak stoi. Ma ktokolwiek jakiś pomysł, aby przywrócić do życia moją Anete? Raczej wina stoi po stronie firmware'u. Grzałka kupiona nowa - dalej to samo, thermistor kupiony nowy - dalej to samo, blok grzewczy kupiony nowy - dalej to samo, dysza kupiona nowa - dalej to samo. Mosfety na płycie sprawne. Dzięki z góry za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Emgru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2023, 19:48
Lokalizacja: Opolskie
Drukarka: Anet A8 Plus

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Emgru »

Awatar użytkownika
Emgru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2023, 19:48
Lokalizacja: Opolskie
Drukarka: Anet A8 Plus

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: Emgru »

Zapomniałem dodać: teraz nawet przy próbie wypoziomowania czujnikiem komunikat wyskakuje: printer halted, please reset
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: [Anet A8 Plus] Problem z hotendem po upgradzie oprogramowania na marlin 2.1.2

Post autor: cyfron »

Sprawdź zasilacz, czy nie spada mu napięcie pod obciążeniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”