Bambu Lab X1C / P1P

Drukarki FDM III Generacji - BambuLab, Creality K1, Qidi Tech, <podróbki, klony>, itp.
marcin86
Postów w temacie: 7
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: marcin86 »

Korzystając z tego wątku pozwolę sobie zapytać by dowiedzieć się co robię źle.
Mam od niedawna P1P i problem z podkładką PEI. Użytkowanie tej drukarki zacząłem od przedrukowania ok 1 kg petg. Zgodnie z informacją na stronie producenta nie stosowałem kleju, żelu, nic. W pewnym momencie zauważyłem, że PEI się łuszczy, zostając na wydrukach.
Sprawę zgłosiłem do producenta. Zwrócili mi uwagę, że jednak powinienem stosować klej ale wysłali mi nową płytę na którą nadal czekam.
Ponieważ miałem do druku kilka dużych elementów z PLA, odwróciłem podkładke na drugą stronę i drukowałem. Gdzieś przy drugim elemencie zauważyłem ze ta świeża powłoka w kontakcie z PLA też odpada. Raz zdjąłem element jak stół miał 30 stopni - co chyba nie powinno być problemem?
Zdziwiłem się zupełnie kiedy po kilkugodzinnym schładzaniu do temp ok 17 stopni (druk w nocy), podniosłem luźno leżący wydrukowany element i na spodzie dostrzegłem że on również zabrał ze sobą powłokę. Obecnie podkładka jest mocno pozdzierana a przedrukowała niecałe 2 kg PLA.
Podkładkę myłem wyłącznie wodą z dodatkiem IPA (może 10-20% mieszanki).
Albo faktycznie trafiłem pechowo na jakąś wadliwą albo coś oczywistego robię źle a nie chciałbym zepsuć nowej płyty która ma dojść.
Załączniki
IMG_20230411_090929.jpg
IMG_20230411_091844.jpg
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 652
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 267

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Rozarh »

Hmm, kiedyś widziałem informacje, żeby nie używać PEI do druku z PETG. Teraz nie dość, że nie mogę tego znaleźć to na aukcjach na Allegro albo nie piszą czym można drukować albo podają wszystko - łącznie z PETG. Dziwne, bo to co ci się przytrafiło by potwierdzało tą pierwszą informację.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
marcin86
Postów w temacie: 7
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: marcin86 »

A najgorsze jest to, ze za drugim razem drukowałem wyłacznie z PLA
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

Trafiłeś na jakąś wadliwą PEI. Mi ichniejsze PEI chodzi na okrągło do PLA/PETG/ASA zero smarowania czymkolwiek. Ba! Często odrywam wydruki na ciepło jeszcze chwilę po skończeniu nawet (aczkolwiek tego się akurat nie powinno robić). Jedyny "serwis" to raz na jakieś 10 druków myję ciepła woda + płyn do naczyń + ręcznik papierowy + doschnięcie w drukarce już.
Jedyne uszkodzenia to tam gdzie dysza się wyciera ale to tak ma być :> Za to u Ciebie widzę że tam jest zero śladów?
I to chyba światło takie, ale moje jest czarne po prostu.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 12
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: zen »

Do drukujących sporo na bambusie - za chwilę wjeżdża mi na testy do farmy X1C. Na razie będzie testowana, ale jak się sprawdzi, to pewnie zostanie.
Ponieważ widzę, że akcesoria ze sklepu EU znikają jak szalone to chcę się zabezpieczyć. Co warto kupić z części eksploatacyjnych?
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 2015
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Pjoter »

Mam dysonans poznawczy, to w końcu nie ma części zamiennych bo nie potrzeba bo drukarka świetnie działa czy nie ma bo się szybko wyprzedaja bo takie zapotrzebowanie na czesci zamienne?
morf
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

Części są all time bez problemu :PPP
Znikają A: filamenty na pniu, B: płytki PEI C: drukarki
Reszta czyli wszelakie śmigiełka, kabelki, chainy, dysze, hotendy są bez problemu :-)
Pjoter
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

zen pisze: 14 kwie 2023, 02:38 Do drukujących sporo na bambusie - za chwilę wjeżdża mi na testy do farmy X1C. Na razie będzie testowana, ale jak się sprawdzi, to pewnie zostanie.
Ponieważ widzę, że akcesoria ze sklepu EU znikają jak szalone to chcę się zabezpieczyć. Co warto kupić z części eksploatacyjnych?
Brb, zdubluje się ale w końcu zamiast odpowiedzieć to przekomarzanki :P

Jedyne co pożyteczne to double-textured PEI ewentualnie dodatkowo High Temperature PEI.
1. Teoretycznie zużywalne są nożyki filamentu czy wiper dyszy. Ale po primo są z drukarka zapasowe, po secondo dobijam do 1000h przedrukowanych i trochę badziewia multicolor poszło gdzie na druk było po 900 zmian filamentu i......nożyk jak i wiper do tej pory nie wymienione.
2. Glue stick - no ale to lepiej/wygodniej/prościej używać np. hegrona do tej cool plate. (Cool plate notabene tez są zapasowe z drukarką)
3. Pochłaniacz wilgoci jak bierzecie X1CC czyli z AMS. Ale to podobnie jak powyżej, jest w komplecie (starczają na jakieś 3 miechy), a po secondo można używać granulek z alledrogo np.
zen
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 12
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: zen »

Dzięki. Trafiłem akurat wczoraj, że PEI się pojawiło, więc już skompletowałem co chciałem.

Wziąłem też całe hotendy bo chcę potestować więsze dysze. WIększy problem mam z PETG od prusy, którego od początku drukuję na kilogramy, a na bambu ni cholery nie chce działać :(
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

zen pisze: 16 kwie 2023, 23:10 Dzięki. Trafiłem akurat wczoraj, że PEI się pojawiło, więc już skompletowałem co chciałem.

Wziąłem też całe hotendy bo chcę potestować więsze dysze. WIększy problem mam z PETG od prusy, którego od początku drukuję na kilogramy, a na bambu ni cholery nie chce działać :(
Prusamnetów nie używałem bo szpule tam pokręcone większe/mniejsze i nie wszystkie pasują do AMS'a, a i więcej niż eSun kosztują więc po co.
Jak na generic petg zapodajesz to tam dość wysoko jest temp ustawiana, a petg to jedne na 230 idą a inne na 260.
Orca Slicer i tam jest Calibrations, zrobić profil pod prusament po prostu. Jak to X1 to wieże i temperature dla prusamentu dopasować a resztę on sobie ogarnie laserami :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Zablokowany

Wróć do „III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)”