Bambu Lab X1C / P1P

Drukarki FDM III Generacji - BambuLab, Creality K1, Qidi Tech, <podróbki, klony>, itp.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 28
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: roman »

mcxmcx pisze: 02 maja 2023, 10:22 No dobrze, ale gdzie się te wydruk rozpadają?
Np. komentarze pod filmem co wkleiłem:
https://www.youtube.com/watch?v=qBvTWFEd7rk

"I LOVE my P1P, but I have had some problems with strength. Thank you so much for making this video, Stefan!"

"Hi Stefan, I often print props that need strength / layer adhesion like swords. I noticed the x1c prints delaminate some of my modular sword designs (with screw thread) and silk filament was not glossy at all, which made me print a lot slower."

"Using the same material, settings (temp/flow) X1 produced gummy weaker parts that failed under the stress of the design."
...

To są tylko "jakieś tam" komentarze z netu, więc wiadomo jak z tym jest, ale trochę o tym ludzie piszą. Generalnie, to ja o niczym nie przesądzam (tym bardziej, że nie mam bambuu, ani nie bawiłem się ichnim slicerem) ale intuicja podpowiada mi, że temat zdecydowanie nie jest "zero-jedynkowy", bo np:
1. Jacyś użytkownicy sami to kaszanią, bo nie mają świadomoći, i np: podbijają jakoś bardzo wysoko speed, bo szybko=fajnie i nie zadają sobie trudu sprawdzenia co i jak, a później, że jest źle...
2. Używają jakiś kiepskich filamentów (np jakiegoś marnego SILKa)
3. Nigdy nie jest tak, że jest albo kruche/słabe, albo wytrzymałe i już. Podbicie tempratury czy chłodzenie, plastik, specyfika drukowanego obiektu i wiele innych, to wszystko zmienia właściwości plastiku i niekoniecznie w jedną tylko stronę. (ja to tak rozumuje na moje wciąż amatorskie oko)

Nie uważam, że jest tak czy siak, ale sądze, że temat nie jest taki prosty/płaski, jak tu niektórzy próbują przedstawić: "podbij temperature i nie martw się o (jakieś) zardzwiałe pręty, bo z bąkiem(?) też tak było"...
Ostatnio zmieniony 02 maja 2023, 11:06 przez roman, łącznie zmieniany 1 raz.
Trolinka
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

I da się normalnie konstruktywnie pisać? :PPPP

Co do temp to......oczywiście ze można się wdawać w dywagacje i analizować, jak ciepło wnika w filament w głąb, jaki to ma wpływ itd. etc.
Ale np. filmiki z bicia rekordów speeda, typu 1000mm/s pokazują jasno, szybciej = podbijamy temp, używamy cht itd. Musimy grzać więcej/szybciej/krócej co jest oczywiste. Dla zwykłego śmiertelnika który przeskoczy z 100mm/s na 200mm/s wystarczy wiedza żeby podpić temp o 10 stopni. I nie musi się doktoryzować z tego.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 28
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: roman »

Trolinka pisze: 02 maja 2023, 10:27 Tutaj piszesz jak stodoła konieczność wymiany bo się wydruki rozpadają :>
Nie, ja wyrażam swoją opinię z mojej perspektywy (sądziłem, że to oczywiste). Nigdzie nie napisałem: "Trolinka, napraw sobie bambu".
Trolinka pisze: 02 maja 2023, 10:27 No to trochę wysiłku wymaga zrozumienie :P
Moje bambu nie ma pojęcia że ma zardzewieć, za ma się rozsypać i że ma drukować rozpadające się elementy i po prostu drukuje nadal.
Nie, nie... nie zmieniaj znowu temat :) Przyznaje, nie zrozumiałem o co chodzi z tym bąkiem i proszę o wytłumaczenie. Rozumiem, że ktoś Ci powiedział, że bąki nie latają, a Ty wczoraj widziałeś jakiegoś na kwiatku i uznałeś, że dzisiaj będzie to świetny argument w dyskusji o bambu. oookkkkejjj. Ale brakuje mi tego łącznika... jakiegoś związku przyczynowo-skutkowego, albo ...cokolwiek co łączy te dwa tematy :D

Trolinka pisze: 02 maja 2023, 10:27 EOT mam ciekawsze rzeczy niż odpisywać ciągle jakimś ludziom z kompleksami co przychodzą do wątku bambu tylko po to żeby mi wmawiać co mi bambu robi źle :P
Nie wiem, może ja źle artykułuje swoje myśli... ale wydaje mi się, że z moich postów nt. bambu to chyba wynika coś zupełnie przeciwnego, a jeśli nie wynika to napiszę to wprost - mnie się bambu coraz bardziej podoba. "Obwąchuje" temat, pytam, czytam, jak coś znajde to się podziele, robię to wszystko, bo liczę na feedback ze strony osób co już mają ten sprzęt. I to TYLKO tyle i AŻ tyle.

Jeśli kogoś uraziłem (bo wiem, że potrafię się w "język nie gryść") to przepraszam. Nie było to moim celem.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

Teraz trzeba dziubaska po prosić co by posprzątał bo burdel się zrobił :>

Jak nie zakumałęś bąka :P Bo ma niby nie latać ale o tym nie wie i lata vs Bambu ma zardzewieć, nie wytrzymać długo, i maja się druki rozpadać ale o tym nie wie i nie rdzewieje, nie rozpada się i drukuje poprawnie :PPP

Może za stary jestem :PPP Powiedzonko o bąku ma million lat :>
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 2
Posty: 384
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: fyme »

Bambu nie rdzewieje bo nie wie że ma rdzewieć. Czego tu nie rozumieć :cool2:

Zrobiłeś mi dzień :DD :DD :DD

A całkiem serio to sam zerkam w stronę bambu z ciekawością i chętnie poczytałbym zamiast ochów i achów konstruktywne opinie posiadaczy. Akurat ja robię głównie funkcjonalne druki przydasi do stolarstwa czy elektronarzędzi a tu wytrzymałość ma ogromne znaczenie i bardzo jestem ciekaw jak to wygląda na bambu. Ja drukując na prusach i tak zwiększam liczbę obrysów (z 4 nigdy nie schodzę) i staram się tak projektować by na ile to możliwe niwelować wady technologii fdm jak choćby fakt że jak ma pękać to zazwyczaj poleci po warstwach a nie w poprzek. Wzmacniam więc tam gdzie uważam że powinienem a czasem łączę z 2 elementów zamiast drukować w jednym kawałku.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

Nie wierz ludziom wszyscy kłamią :>
Jest tu kilka bambu, zapodaj komuś stl niech Ci wydrukuje i wyśle i sobie sam sprawdzisz czy spełnia Twoje normy wytrzymałościowe/inne.
Nie ma lepszej metody :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 28
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: roman »

hmm... wpadło mi do głowy, że to jest całkiem fajny temat na ewentualny, przyszły zlot. Na zasadzie zawodów (w formie zababowej rzecz jasna), każdy przywozi ze sobą wydruk jednego konkretnego modelu a na zlocie testowane jaką siłe wytrzyma. Tylko by maszynke do testów trzebaby załatwić.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Pjoter »

A Jak będę drukować z prędkością 10 mm/s to temp mam opuścić o 10C, 20C, 50C czy 90C? Bo ja nie wiem czy to zależność liniowa, logarytmiczną czy jaka
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

Pjoter pisze: 02 maja 2023, 12:34 A Jak będę drukować z prędkością 10 mm/s to temp mam opuścić o 10C, 20C, 50C czy 90C? Bo ja nie wiem czy to zależność liniowa, logarytmiczną czy jaka
Wątki pomyliłeś. To nie dywagacje temperaturowe wszelakie tylko temat _bambu_. Gdzie zależność jest jedna, eg. PLA Ci szło na "zwykłych" enderach, crealitach, prusach 210 przy tych 50-100mm/s to na Bambu zapodajesz to samo na 220 przy tych 200-300mm/s. I tyle. bez filozofowania, analizowania, wnikania. Wszyscy bambusiarze tak drukują, profile default w studio tak zakładają i to po prostu działa.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Pjoter »

No a jak drukujesz 10mm/s na bamboo to jaka temp ustawiasz lub byś ustawil? 180C?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Zablokowany

Wróć do „III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)”