Bambu Lab X1C / P1P

Drukarki FDM III Generacji - BambuLab, Creality K1, Qidi Tech, <podróbki, klony>, itp.
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 12
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: zen »

Aviator pisze: 05 maja 2023, 20:45 Podpowiedzcie, jak chcę sobie stworzyć profil do konkretnego filamentu (temperatury, flow na podstawie lidaru, inne takie) to mogę to zrobić tylko za pomocą programu Orca Slicer czy w tym Bambusowym też da radę?
Da. Ale Orca ma dedykowane narzędzia do kalibracji
Aviator
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

Aviator pisze: 05 maja 2023, 20:45 Podpowiedzcie, jak chcę sobie stworzyć profil do konkretnego filamentu (temperatury, flow na podstawie lidaru, inne takie) to mogę to zrobić tylko za pomocą programu Orca Slicer czy w tym Bambusowym też da radę? Pewnie już było o tym ale nie chce mi się przewalać kilkudziesięciu stron a poza tym wciąż w szoku jestem po przesiadce z endera.
Jak się zalogujesz do konta bambu i masz synchronizację profili, to będziesz mieć te swoje i w Bambu Studio i Orca Slicer. W obu po prostu zmieniasz cokolwiek w profilu i przy save sam wymusi że z inna nazwą bo wbudowanych nie możesz przestawiać. Tak więc zapisujesz np. eSUN PLA+ sobie itd.
Jak powyżej pisali, w Orca jest wbudowane menu Calibrations i samo generuje wieże temp, PA, max flow itd. A później możesz używać w jednym lub drugim tych profili sobie.
Aviator
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

Aviator pisze: 05 maja 2023, 20:45 ........flow na podstawie lidaru........
Ja to pozwolę sobie sprecyzować :> Bo to nie do końca tak jest.
Oni to najpierw nazwali Flow Calibration, później poprawili się na Dynamic Flow calibration, a ostatecznie teraz nazywają "extrusion uniformity" cyt. https://wiki.bambulab.com/en/x1/manual/ ... ate-tuning
A tak prosto mówiąc to takie połączenie flow i pressure advance.

Zasada jest taka. Jak drukujesz jednym filamentem coś tam, ewentualnie drugi dla supportów to można z flow calibration korzystać. Działa to świetnie. Co prawda dla teksturowej płyty zastrzegają że pomiary mogą być niedokładne, ale używałem wiele razy i radziło sobie bez problemów.
Pomiar jest zapamiętywany do restartu drukarki. Więc przy kilku wydrukach można przy następnych flow calibration odfajkować.

Inna bajka jak robisz wielokorowy druk. Jeśli wszystkie użyte filamenty są takie same, typu np. eSUN PLA+ to można "pojechać lidarem". Niby per kolor są róznice w materiale ale nie ma problemu, spokojnie na tym samym pomiarze śmignie i biały i czarny i każdy kolor.
Jak masz różne jeden eSUN, drugi DevilDesign, trzeci Fibelogy itd. itd. to lidar robi tuning dla pierwszego użytego tylko. Następne polecą na calibracji pierwszego. Więc tutaj dobrze mieć profile per firma/materiał wystarczy, typu eSUN PLA+ eSUN PETG, DevilDesign PLA Silk, DevilDesign PLA itd.

PS. A jak ktoś chce bardziej technicznie to wytłumaczenie od inżyniera bambu lab:
In our road map, “flow calibration” has two parts:

* dynamic flow compensation calibration
* absolute flow compensation calibration

Dynamic flow compensation is used to compensate for the lag in the flow response of the extruder to make the flow synchronized with tool head movement.

If you want to make the compensation linear like in Marlin, you can modify the start-gcode:
Before “M900 Kx.x” cmd, insert a line of “M900 L1000 M10”.
After this line is executed, the compensator will work in linear mode when the new “M900 Kx.x” cmd is executed.

Absolute flow compensation calibration is used to calibrate the absolute flow ratio: “how far should the extruder motor rotates for 1 mm^3 of filament”.

This parameter is much harder to calibrate than the dynamic one. For example, 1% of calibration accuracy needs about 2um absolute accuracy. While this can be achievable, we need a lot of testing and debugging to make it reliable and to make it work with most filaments on the market.
Abys, JGFTW
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 78
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: mcxmcx »

Oba pozwalają zapisać, ale w orca jest łatwiej bo masz wbydowana generację testów
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
MosfetN
Postów w temacie: 3
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: MosfetN »

Wszystkie części do silnika mam już wydrukowane :). Pozostało kupić śrubki i wszystko poskręcać.
Poniżej wrzucam zdjęcie jak wygląda dolna powierzchnia wydruku wydrukowanego z PLA po wykorzystaniu materiału podporowego od BambuLab:
IMG_8968.JPG
Odległość pomiędzy suportem a wydrukiem została ustawiona na zero (góra/dół). Warstwa z nad supportu wygląda jakby była odklejona od stołu - piękna sprawa. Nigdy nie udało mi się robić takich fajnych podpór z PLA. Jakość samego wydruku również powala - nie widać kompletnie warstw. Do tego przy druku z prędkością 200-300 mm/s wykończenie powierzchni wyszło takie pół matowe - super to wygląda.
dziobu, Trolinka, morf, Abys
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

MosfetN pisze: 07 maja 2023, 13:18 ......Odległość pomiędzy suportem a wydrukiem została ustawiona na zero (góra/dół). Warstwa z nad supportu wygląda jakby była odklejona od stołu - piękna sprawa......
To samo dokładnie otrzymasz używając PETG jako support interface dla PLA. Zresztą ten ichniejszy Support W to jakaś wersja PET'a.
Plus dla Support W że sam wszystko ustawia np. odległości, a przy PETG trzeba ręcznie poustawiać. Plus dla PETG wszędzie od ręki jest dostępny i sporo taniej :-)))
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
zlp
Postów w temacie: 16
Posty: 84
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: zlp »

Chyba gdzieś oglądałem, że można używać filamentu suportowego w miejscach styku z drukowanym elementem, "wypełnieniem suportu" może być tańszy filament (często ten, z którego jest drukowany element).
Niestety nigdy nie korzystałem i nie wiem, która to opcja.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

Ten sam nie, chodzi o to że takie PLA nie chce się "sklejać" z PETG, więc fajna kombinacja na support interface właśnie.
Odgrzebałem:
https://www.youtube.com/watch?v=Matf1Mna2zI&t=385s
Działa tak samo jak Support W, tylko nie kosztuje prawie 200 za 0.5 :PPP Bo to jakikolwiek petg można używać.

A dobra bo to nie zakumałem za pierwszym razem :PPPP
Masz dwie opcje Support Base i Support Interface. Base zostawiasz ten co drukujesz np. PLA, a tylko interface się ustawia PETG czy Support W.
Cały support jako taki jest z tego samego drukowany co obiekt, tylko sam styk/miejsce łączenia Support W lub PETG. Na filmie to widać bo innym kolorem jedzie.
zlp
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
MosfetN
Postów w temacie: 3
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: MosfetN »

Z filamentu "Support W" od bambulab korzystam głównie dlatego ,że dostałem po jednej szpuli z każdą drukarką. Korzystając z tego filamentu tylko do "Support interface" starczy mi go na bardzo długo. Patrząc na właściwości mechaniczne, wygląd, temperaturę druku i to jak zachowuje się po wyciśnięciu z dyszy na 90 % jestem pewien ,że to HIPS :). Oczywiście można skorzystać z jakiegokolwiek filamentu który nie przykleja się do filamentu z którego drukujemy wydruk. W samym filamencie do podpór nie ma nic niesamowitego - bardziej chodzi mi o to ,że drukarka potrafi drukować takie rzeczy w taki sposób od razu po wyjęciu z pudełka. Jeśli chodzi o AMS to nawet sam fakt ,że mogę mieć kilka materiałów załadowane do drukarki i w zależności od potrzeb sobie wybrać materiał w slicerze jednym kliknięciem jest mega wygodną sprawą. Dotychczas miałem 6 drukarek i każda z nich miała albo inny kolor albo inny materiał i w zależności od potrzeb wybierałem drukarkę z danym filamentem bo mi się nie chciało iść i się wspinać na te półki aby wymienić filament :D
Trolinka, mcxmcx
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 127
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1C / P1P

Post autor: Trolinka »

Ano jako magazynki gdzie na klik samo się zmienia rewelacja :>
No i jeszcze mamy backup filament, kończy się szpula to sam bierze następną z tym samym materiałem i kolorem :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Zablokowany

Wróć do „III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)”