Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 6
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Trolinka »

Ja tam się nie znam :> Ile razy robiłem wieże to powiedzmy takie PLA w zakresie 200-230 sprawowało się tak samo. Wygląd/wytrzymałość. Może tam na starym Tronxy miałem mniejszy rozstrzał i ok było 200-210 tylko. Nie wiem może filamenty lepsze ale teraz czy to pla czy abs dość szeroko wszystko pracuje. Może tam petg bardziej czuły.
W każdym razie, jak aż taka spora różnica przy ledwo tych 5 stopniach masz to bierz to co pasuje akurat, w sensie jak ma być ładne bo jakaś figurka to jedno, jak ma być mocny uchwyt to drugie :PPP
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
J.A.
Postów w temacie: 2
Posty: 225
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 44

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: J.A. »

Robas1 pisze: 26 maja 2023, 12:17 Dzięki. A podpowiesz coś z doświadczenia z tą temperaturą? Jaką wybrać? Raczej 200 - 205, czy te 195?
Na to pytanie musisz sam odpowiedzieć. Na czym bardziej Ci zależy, czy na wytrzymałości, czy wyglądzie, skoro pogodzić się obu nie da.
Mi zależy by wydruk był mocny i też przy 195°C jest najlepiej.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Robas1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 25 maja 2023, 13:34
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Artillery Hornet

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Robas1 »

Witam,
wydrukowałem wieżę retrakcyjną ze skokiem od 0 - 4,5 mm, co 0,5 mm. Wydawał się, że już taka odpowiednią wartością dla retrakcji jest 2,5 mm. Taką ustawiłem i znowu rozpocząłem druk nieszczęsnej skrzyneczki na baterie. Tym razem szło bardzo dobrze (na tej części ażurowej zmniejszyłem prędkość do 80% i temp. stołu z 65 do 60 - pewnie to był błąd), ale w dalszym ciągu podginają mi się brzegi wydruku no i na samym końcu (akurat przegapiłem ten moment) chyba dysza drukująca odkleiła model od stołu i zaczęło się wypluwanie filamentu (ja na zdjęciach). No i pojawiły się nitki pomiędzy filarami skrzyneczki.

Pytanie:
1. Chyba jednak z tym trzymaniem się wydruku do stołu jest jakiś problem. Czy to mogło spowodować podginanie brzegów i zepsucie wydruku już prawie na samym końcu?
2. Czy źle zrobiłem, że zmniejszyłem temp. stołu z 65 na 60? A może w ogóle jest ta temp. za niska i powinno być np. 70 st C?
3. Rozumiem, że te nitki pomiędzy filarami to jednak za niska retrakcja. Radzicie zmienić na 3 mm, czy od razu na 3,5 mm?
4. Kupiłem już klej Devil Design. Czy uważanie, że to powinno rozwiązać problem z podginaniem wydruku i odklejaniem się od stołu na samym końcu = zniszczenie wydruku?
20230528_153020.jpg
20230528_153012.jpg
20230528_152841.jpg
20230528_152821.jpg
20230528_152816.jpg
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: bukszpryt »

dla poprawienia przyczepności do stołu, dodaj brim na parę mm. możesz też ewentualnie dodać na samych rogach modelu inne pomagacze w postaci walców o wysokości jednej warstwy, tak by lekko się stykały z modelem. zwiększy to powierzchnię styku modelu że stołem, ale będzie łatwe do oderwania po wydrukowaniu
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 6
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Trolinka »

Robas1 pisze: 29 maja 2023, 16:18 Pytanie:
1. Chyba jednak z tym trzymaniem się wydruku do stołu jest jakiś problem. Czy to mogło spowodować podginanie brzegów i zepsucie wydruku już prawie na samym końcu?
2. Czy źle zrobiłem, że zmniejszyłem temp. stołu z 65 na 60? A może w ogóle jest ta temp. za niska i powinno być np. 70 st C?
3. Rozumiem, że te nitki pomiędzy filarami to jednak za niska retrakcja. Radzicie zmienić na 3 mm, czy od razu na 3,5 mm?
4. Kupiłem już klej Devil Design. Czy uważanie, że to powinno rozwiązać problem z podginaniem wydruku i odklejaniem się od stołu na samym końcu = zniszczenie wydruku?
Ad1. Ano tak, skoro odlazło od stołu to się ten róg podnosił i zahaczało aż urwało :P
Ad2. Na pewno :> Zmniejszenie temp stołu raczej na bank spowodowało albo oderwanie samo się albo zmniejszenie przyczepności i dysza mogła urwać trącając (bo podniesiony róg)
Ad3. Retrakcja to dwie rzeczy, długość i prędkość. Prędkość może nie aż tak bardzo jak długość no ale też robi robotę :-) Przy PLA nitek nie powinno być kompletnie.
Ad4. Zapewne tak, aczkolwiek jak dla mnie to taka droga na około :P Ma się trzymać stołu i basta :P

PS. Nie patrzyłem dokładnie ale to chyba dokładnie ten sam stół co genius/sidewinder, tam konstrukcja powoduje że rogi stołu są zimniejsze, wolniej się nagrzewają bo wklejone w stół są mocowania które odbierają ciepło. Te miejsca gdzie masz regulacje stołu to potraktuj jako zimniejsze okręgi. Jak na nich druk wychodzi to np. włączyć grzanie stołu i dać mu trochę żeby się rozgrzały też.
Do testów obetnij sobie model, slicer powinien pozwolić obniżyć model poniżej stołu i na szybko będziesz miał kilka warstw krzynki pełnej i od razu te problematyczne żeberka. Szkoda całość drukować żeby się przekonać że retrakcja jeszcze nie tegez jest :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Robas1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 25 maja 2023, 13:34
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Artillery Hornet

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Robas1 »

Trolinka,

wielkie dzięki za wszystkie porady. :good:
Ktoś też mi poradził, żeby po wydruku parunastu warstw zmniejszyć temp. stołu do 40 st C.

Zrobiłem wczoraj inny wydruk pojemników na 4 szt baterii 18650 i wyszły nareszcie dobrze. No parę nitek się tam pojawiło, ale parę.

Ustawiłem 60 st C szyby na początku, jak już się wydrukowało paręnaście warstw to zmieniłem na 40 st C, hotend ustawiłem na 205 (przy 197, 200 ciągnęły się nitki z filamentu) i retrakcja na 3 mm.

No wygląda na to, że to nareszcie te ustawienia (nic się nie odkleiło, choć, czy brzegi się podwinęły to trudno powiedzieć, bo to były takie połączone ze sobą walce).

Ale wydrukowało się do końca i nareszcie jestem zadowolony.

Spróbuję też z tą feralną skrzynką skorzystać z Twoich rad i zobaczę co jest grane.
Niemniej na pewno jest już teraz lepiej.
Będę próbował odczekać dłużej i zrobię preheat stołu. A jak nie to spróbuję z tym klejem (dzisiaj mam dostać).
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 6
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Trolinka »

Robas1 pisze: 30 maja 2023, 15:47 Ktoś też mi poradził, żeby po wydruku parunastu warstw zmniejszyć temp. stołu do 40 st C.
Pewnie po to żeby ten dół ostygł/stwardniał i się nie wyginał już. Ale na tym szkle artillery podobnie jak na PEI spadek temp stołu powoduje że obiekt odpada. Jak jest ciepły trzeba oderwać, jak wystygnie to po prostu obiekt już leży luzem na stole. Może i to koncepcja z tym ochłodzeniem, ale trzeba by pilnować czy się nie oderwie od stołu po prostu. Żeby nie przesadzić.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: morf »

To taka porada ”z taaaaka brodą", ktoś kiedyś chyba uznał że to będzie ekonomiczniej i reszta tak powtarza.
Ano nie będzie jak policzysz czas i zrypane wydruki.

Stół ma grzać przez całą długość wydruku i już.

Szczególnie że zazwyczaj preparaty adhezyjne działają >60C a w niskiej temperaturze same się odklejają.

Polecam dimafix, kleik dd lub tym podobne dobrodziejstwa w 2023 raczej to już norma. Chyba że masz pei albo podłoże strukturalne, aczkolwiek wtedy dla pla też czasem warto posmarować/psikac.
mcxmcx
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 6
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Trolinka »

To jest lekko porowate szkło i powinno trzymać jak złoto. Ja bym deczko z offset obniżył bo za mało przyprasowane pewnie :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: bukszpryt »

Ja u siebie ustawiłem wysokość pierwszej warstwy na 0,3 mm (drukując zazwyczaj warstwą 0,2 mm), a do elementów, przy których spodziewam się problemów z odklejaniem od stołu dodaję takie coś:
1.PNG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”