Elegoo Neptune 4 /pro

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
Awatar użytkownika
Mawgan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 22 maja 2023, 17:23

Elegoo Neptune 4 /pro

Post autor: Mawgan »

Dzisiaj odbyła się odsłona nowej drukarki FDM Neptune od Elegoo.

Dostępna w dwóch wersjach:
- Neptune 4 (259$)
- Neptune 4 pro (299$)


Na razie nie ma, żadnej informacji będzie wersja "czwórki" z większym stołem tak jak w przypadku Neptune 3 Plus i Max.
Rozumiem, że główna różnica normalna od pro to
- stół ze strefowym podgrzewaniem (środek tylko lub całość) co ma zaoszczędzić koszta
- kółka prowadnicy metalowe
- różnica w budowie której szyny, chyba aluminium jakieś dochodzi przez co jest sztywniejsza rama


Nie porywam się o dostarczenie większej ilości informacji niż można samemu przeczytać na stronie producenta, ale jestem ciekaw Waszego zdania, czy to co sobą prezentuje cieszy Was, czy podchodzicie do niej sceptycznie.
Robi wrażenie możliwość druku 500mm/s choć zalecana prędkość producenta to 250mm/s.

Ciekawym fjuczerem jest ten tylni nawiew który spodoba się zapewne miłośnikom dźwięków odkurzacza w domu.

Ja ją pewnie kupię na testy

Dostępne na chwilę obecną materiały:
Uncle Jessy: link
WildRoseBuilds: link
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Elegoo Neptune 4 /pro

Post autor: JGFTW »

Nie porywam się o dostarczenie większej ilości informacji niż można samemu przeczytać na stronie producenta,
Trzeba było wpisać, nie musiałbym szukać specjalnie.

Ja więc napiszę:
Drukarka "ELEGOO Neptune 4 FDM 3D Printer with Up to 500mm/s High-Speed" ;)

Pole robocze - 225x225x265mm³

-Jest Klipper
[Pre-installed Klipper Firmware】
motherboard and ARM 64-bit 1.5G main frequency quad-core high-performance processor with 8G RAM

- Jest głowica do 300*C
【300°C High-temp Nozzle】
High-temp nozzle and an extended hot end, which means the filament can be fully melted and uniformly flow out even at high printing speed
Copper-titanium bi-metal throat pipe with unique air duct design for faster heat dissipation and less nozzle clogging.

- Extruder dual drive
[Potent Extrusion]
The dual-gear direct extruder with a 5.2:1 reduction ratio and enhanced gearing force for even filament extrusion and sufficient discharge, weighing only 75% of the weight of the Neptune 3 Pro.

- Jest ABL (nie wiem czy to jest ficzer w 2023, chyba powinien być standard)
【Auto Bed Leveling】
121 (11x11) points auto bed leveling ensures quick and accurate leveling of the build platform. For perfect first-layer printing, you can also use the hand-twist knobs under the build platform for auxiliary leveling. In addition, the PEI magnetic platform allows for the easy printed models removal with just a slight bend.

- Są dwa wentylatory chłodzące wydruk 4015
【Efficient & Instant Cooling】
The 2 thickened double-sided 4015 model cooling fans with strong wind for more comprehensive and efficient heat dissipation, along with the 4x4020 ball bearing blower fans behind the print head to quickly cool down the newly deposited model, ensuring good print quality even at very fast printing speed.

- płyta magnetyczna PEI
[PEI Magnetic Platform]
PEI magnetic platform with special coating and spring steel sheet for good adhesion and warping resistance, so that the printed models can be easily removed or ejected by bending the print steel sheet. The 250W hotbed can quickly heat up to 110°C.

Jak dla mnie to fajny dodatek to płytka i klipper w tej cenie, ogólnie te wymienione rzeczy powyżej są spoko, jednak szkoda, że jest to wciąż mechanika Endera (vsloty + rolki) Przez to trochę para w gwizdek z tym 500mm/s.
2023-06-02_00-16.png
Przydałyby się chociaż wzmocnienia ramy (oś XZ), cztery profile z tyłu i byłoby wzmocione lepiej niż jakiś stop chinaluminium wymyślony.

Ogólnie fajny sprzęt i cena dobra, ale mi kapcie z nóg nie spadły, bo nie wiem czy te 500mm/s(jeszcze ważne jakie przyspieszenie) nie będą osiągalne, tylko marketing.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 440

Re: Elegoo Neptune 4 /pro

Post autor: majek »

Strefowe grzanie - szkoda, że na tak małym stole. Same stoły w tym rozmiarze są już dostępne od jakiegoś czasu. Natomiast ciekawe, że w końcu strefowe grzanie zaczyna wchodzić do slicerów, bo tutaj podobno sam rozpoznaje wielkość obiektu i umieszczenie na stole, żeby włączyć jedną lub dwie grzałki. Ale Prusa XL też już tego wymaga, więc coś się w tym temacie rusza.

Ta bateria wentylatorów też jest ciekawym pomysłem próbującym zreprodukować 'auxiliary fan' z VzBota czy Bambu na bramówce. Tam dmucha na całą górną powierzchnię wydruku, tutaj tylko na płaszczyźnie dyszy - z bliska lepiej, ale nie dmucha na całość. Ciekawe jak to się będzie sprawdzać w praktyce.
Awatar użytkownika
Dygresja
Postów w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 09 lip 2023, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Neptune 4 Pro

Re: Elegoo Neptune 4 /pro

Post autor: Dygresja »

Cześć! Od 48h jestem posiadaczem Neptune 4 Pro i naprawdę mi się podoba! Przeskok z Horneta więc dla mnie każda zmiana wyszła na plus. ;) Mój ulubiony "feature" to zdecydowanie direct drive!
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 1
Posty: 342
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 129

Re: Elegoo Neptune 4 /pro

Post autor: Fest »

Strefowe grzanie to utopia druku 3d.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”