Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
owyp87
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2023, 12:26

Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: owyp87 »

Witam serdecznie

To mój pierwszy post wiec proszę o litość :)

Na forum jestem raptem od kilku minut, ale drukarkę posiadam już kilka lat. Ostatnich kilka stała i się kurzyła ale z racji ze budowa domu zbliża się do końca, i musze dorobić kilka elementów, to bez niej się nie obędzie.
Niestety nie jestem w stanie skompilować firmware`u tak żeby ruszyła, pobrałem najnowszą kompilacje Marlin Bugfix i poustawiałem wartości zgodnie z youtubem, następnie zaktualizowałem soft w wyświetlaczu, i od tego momentu wyskakuje mi milion błędów podczas uruchomienia Notificiations: ALL HIGH.

Jestem już tym trochę zmęczony. Aktualnie po próbach naprawy żadne z silników nie reagują na polecenia

Proszę o pomoc, lub skierowanie do odpowiedniego poradnika

Czy jest opcja żeby dodać pliki konfiguracyjne czy po prostu wkleja się ich zawartość?

Dziękuje bardzo. Artur
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: morf »

Cześć!
Pytanie (moze glupie) czy nie ma binarek dostepnych pod twoją drukarke / elektronike i elementy?
Czy to jest jakas niestandardowa konfiguracja?

Kolejne (moze głupie) dlaczego aktualizowales FW teraz? Czy w "zakurzonym" stanie nie działała?

Konfig mozesz dodac np pomiedzy tagami CODE w poscie
Wartosci zmiennych powinny odpowiadac stanowi rzeczywistemu a nie youtube ;)

PS. Nazwa firmy/modelu to chyba "Tronxy"
Done is better than perfect.
owyp87
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2023, 12:26

Re: Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: owyp87 »

Hej!
Dzięki za odpowiedź

Szukałem gotowych ustawień ale zawsze czegoś brakowało, albo było stare, albo cos z nimi było nie tak, wiec postanowiłem stworzyć swoją od zera
Tronxy stockowo miał inną płytę Marlin 1284p bez BLTouch. Dodatkowo zamontowałem Dual Gear MK8 Extruder.

Aktualizowałem cały FW (Board + TFT) bo przed odstawieniem jej na półkę tez miałem z nią problemy, już do końca nie pamiętam co było nie tak

Starałem się to odzwierciedlić, ale niestety tracę już cierpliwość i powoli chodzi mi po głowie kupić gotowy sprzęt, chociaż wiem ze ta skrzynka po uruchomieniu będzie w 100% spełniać moje potrzeby, wiec trochę mi szkoda sprzedać ją za bezcen

Literówka w nazwie, prawda, próbowałem edytować i póki co nie potrafię tego zrobić :/

Nie jestem w stanie przeskoczyć ilości znaków odnośnie wklejenia kodu za pomocą

Kod: Zaznacz cały

wyskakuje ze przekroczono ilość znaków w poście
Dziękuje!
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: JGFTW »

Przede wszystkim nie powinieneś korzystać z wersji Bugfix, bo nie jest to wersja stabilna. Mogą wystąpić nieznane błędy.

Druga sprawa to musisz dokładnie napisać jaki masz sprzęt:
- Tronxy X5s - czy na pewno to? jest pełno tych modeli X5SA, X5s-2e, itp
- SKR 1.4 - zwykłe? nie turbo?
- TMC2130 - ustawione w jakim trybie? ile ich jest, czy są 2 na oś Z?
- Czy zmieniałeś głowicę? jakie są termistory?
- DualDrive to klon BMG?
- Jakie jest dokładne pole stołu? 315x340x400[mm]?
- jaki tam jest wyświetlacz dokładnie? Oryginalny od Tronxy?

Zamiast wkleić kod dodaj jako załącznik plik konfiguracyjny (najlepiej w formacie .txt)


Operując na założeniu, że to X5S (corexy), SKR 1.4, TMC2130 Standalone, Bltouch, wyświetlacz tekstowy 128x64, pole robocze 315x340x400[mm], termistory random chiński aka 100kΩ EPCOS, itd.
Tak wyglądałby plik konfiguracyjny dla Marlina 2.1.1 (stabilna):
Configuration_h.txt
(123.11 KiB) Pobrany 50 razy
Tta wersje akurat miałem na kompie (+ example_configuration) i szybko poszła konfiguracja, inaczej bym nie wrzucił w 20min gotowego.
owyp87
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2023, 12:26

Re: Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: owyp87 »

Heja

Wielkie dzięki za zainteresowanie i pomoc! Dodałem komentarze boldem poniżej
JGFTW pisze: 07 cze 2023, 23:30 Przede wszystkim nie powinieneś korzystać z wersji Bugfix, bo nie jest to wersja stabilna. Mogą wystąpić nieznane błędy. - Ok, nie wiedziałem, dzięki!

Druga sprawa to musisz dokładnie napisać jaki masz sprzęt:
- Tronxy X5s - czy na pewno to? jest pełno tych modeli X5SA, X5s-2e, itp - Na pewno X5S
- SKR 1.4 - zwykłe? nie turbo? - Zwykłe SKR 1.4
- TMC2130 - ustawione w jakim trybie? ile ich jest, czy są 2 na oś Z? - Nie mam pojęcia w jakim trybie, ogólnie zworki mam zostawione tak jak sotckowo było i drukowałem normalnie, kiedyś. Na osi Z są wpięte dwa silniki i działało to bez problemu, nawet wczoraj nimi poruszałem
- Czy zmieniałeś głowicę? jakie są termistory? - Zmieniałem na E3D V6, jakis klon, ale udało mi sie też nią drukować. Termistory zostały stockowe i pokazywały dobrze temperatury
- DualDrive to klon BMG? - Takie cudo kupiłem kiedyś "https://www.aliexpress.com/item/3304146 ... 1802EK5Mfl"
- Jakie jest dokładne pole stołu? 315x340x400[mm]? - 330x330x400
- jaki tam jest wyświetlacz dokładnie? Oryginalny od Tronxy? - Udało mi sie wymienić na taki, i działa - https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... RNr8suQDfD

Zamiast wkleić kod dodaj jako załącznik plik konfiguracyjny (najlepiej w formacie .txt) - Moja konfiguracja https://www.transfernow.net/dl/20230608SpTtun9w Przerobiłem podesłaną przez ciebie konfiguracje na najnowszą ze strony Marlina. Teraz nie wyskakują błędy, ale nadal nie mogę ruszyć żadną z osi, jakby wszystko było martwe
Ciekawe czy czegoś nie popsułem
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: JGFTW »

Dla ekstrudera liczba kroków się nie zgadza, bo tam nie ma przełożenia.

Zakładając, że problem leży właśnie w podłączeniu sterowników to znajdź ich dokumentacje (powinny mieć jakieś oznaczenia) i porównaj to co masz z opisem podłączenia w danym trybie i się dowiesz czy jest dobrze albo jak ma być. Przykładowo może być zworka na dwóch pinach na płycie i to świadczy, że jest w jakimś trybie np SPI. Jak sterowniki są w trybie innym niż standalone aka step-dir to musisz w zaawansowanej konfiguracji odpowiednio ustawic sekcję TMC.

Zobacz w dokumentacji płytki oraz sterowników podłączenie zworek MS1/2/3 może nie powinno być tak jak masz obecnie.
Wklejam manual SKR 1.4: https://raw.githubusercontent.com/bigtr ... Manual.pdf
owyp87
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2023, 12:26

Re: Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: owyp87 »

Dzięki bardzo!
Błędy nie wyskakują podczas uruchomienia drukarki, wszystkie silniki ruszyły (dodałem steppery bez dopisku STANDALONE), są trochę głośne ale to będzie do poprawki, póki co zastanawia mnie tylko BLTOUCH, zaczął reagować na komendy, opuszcza się i podnosi, ale niestety podczas wywołania z wyświetlacza żeby wypoziomował stół, niestety tylko opuszcza się sonda, ale stół stoi w miejscu
Configuration.h
https://www.transfernow.net/dl/20230609cshxgbAm
owyp87
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 07 cze 2023, 12:26

Re: Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: owyp87 »

Witam

Bardzo dziękuje za pomoc, udało się wszystko uruchomić, BLtouch ruszył, pozostaje jedynie kwestia klikania stepera od extrudera, nie wiem dlaczego tak sie dzieje, czy prąd za mały, czy za mała odległość layerów

A wygląda to tak:
https://imgur.com/a/Zsnx9eb

Dzięki
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: Andrzej_W »

Sprawdź czy na zadane 10 cm podaje właśnie tyle filamentu.
Może masz za nisko dyszę.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Tranxy X5S - SKR 1.4 TMC 2130 BLTouch - Problem z firmware

Post autor: morf »

Warto też sprawdzić ruchy w każdej osi żądaną odległość vs rzeczywista aby uniknąć grubego błędu typu silniki 200krokowe vs 400krokowe lub skok śruby w Z
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”