Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Gucio20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2022, 08:21

Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Post autor: Gucio20 »

Cześć - potrzebna pomoc!
Drukarka z niewiadomych przyczyn zaczęła drukować tak jak na fotkach niżej... Czy ktoś spotkał się z takim problemem?
Drukarka: CR-10S
Filament nowy z Fiberlogy: PET-G (245 głowica / 70 stół)
Wcześniej drukowałem na tych samych parametrach ten sam detal i było super.
Druk na PLA dał ten sam rezultat, używający różnych temperatur.
Podkręciłem paski mocniej ale nie pomogło. Konstrukcja wydaje się nie posiadać znaczących luzów przy fizycznym testowaniu tak więc mechanika powinna być ok. Stół grzewczy jest dokręcony a śruby trapezowe wyglądają bez mankamentów. Z góry bardzo dziękuję za pomoc i poświęcony czas!
Załączniki
Problem z wydrukiem2.JPG
Problem z wydrukiem1.JPG
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Post autor: Berg »

Możliwa jedna z dwóch przyczyn:

1. wahanie temperatury stołu. - łatwo sprawdzić wyłączają grzanie stołu w połowie wydruku ( rozwiązanie: "PID tuning" )
2. "z-wobble" wiele na ten temat w google i tu na forum


PS: przy problemie z-wobble niezależnie od drukowanego modelu paski są w tej samej odległości co lead śruby trapezowej (zazwyczaj 8mm). Natomiast przy problemie z temperaturą stołu zazwyczaj występują co pewien podobny interwał czasu. No i to widać na twoim wydruku. Prawdopodobnie czas druku jednej warstwy w górnej części był inny dlatego paski są gęściej.
Gucio20, Adinfo
kawaled6
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Post autor: kawaled6 »

A hotend tam jest "full metal" czy z rurką PTFE?

Jeżeli to żadna z przyczyn podanych przez kolegę wyżej to na końcu sprawdź jeszcze w jakim stanie jest rurka PTFE.

Ja miałem praktycznie identyczny problem przy Anet A6 i też sprawdzałem śruby trapezowe, drukowałem bez grzania stołu itp. Poświęciłem kilka dobrych tygodni na znalezienie przyczyny a winnym okazała się zdegradowana/wytarta rurka PTFE. Po wymianie problem natychmiast zniknął :)
Gucio20
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Post autor: Andrzej_W »

Ogólnie to przy drukarkach z rurką PTFE dochodzącą do dyszy przy zauważonym pogorszeniu wydruków na początek mozna sprawdzić stan tego elementu. A jak jeszcze się nie ma lacznika z wkładką z PTFE to dodatkowo stan złączek. Po tym mozna zacząć sprawdzać resztę jak napięcie pasków luzy na rolkach, śrubie itp.
Gucio20
Gucio20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2022, 08:21

Re: Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Post autor: Gucio20 »

Bardzo dziękuję za dobre rady, niestety zapomniałem, że sprawdzałem możliwe przyczyny z-wobble oraz samą temperaturę stołu, która jest stabilna :/. Odnośnie rurki PTFE to jest to w zasadzie coś na co bym nie wpadł w ogóle lecz brzmi na dobry trop, bardzo dziękuję jutro w wolnej chwili sprawdzę co i jak ,gdyż drukarkę mam w zupełnie innej lokalizacji, dam znać czy się udało! Ps. Hot end niestety nie jest cały z metalu, lecz przy okazji zatrzymam grzanie stołu w połowie pracy i zobaczymy, czy może faktycznie problem uda się rozwiązać za pomocą pid tuningu.
Gucio20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2022, 08:21

Re: Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Post autor: Gucio20 »

Cześć niestety to znowu ja, jak się okazało po wyłączeniu grzania stołu nic się nie zmieniło, przesyłam zdjęcie ukazujące powstały druk. (Markerem zostało oznaczone miejsce po wyłączeniu grzania stołu) spróbuję zrobić pid tuning hot endu, gdyż termistor wskazywał stosunkowo sporą zmianę temperatury (rzędu +-5 stopni). Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Załączniki
IMG20230614135836.jpg
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Post autor: majek »

Wydrukuj ostrosłup albo stożek - jeżeli problemem jest oś Z, to odstępy w pionie między falami się nie zmienią. Jeżeli problem będzie w hotendzie czy ekstruderze, to fale zmienią odległość między sobą.
bukszpryt, Berg, Gucio20
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Post autor: Berg »

stożek najlepiej w trybie wazy.
Gucio20
Gucio20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2022, 08:21

Re: Cr-10Smart problemy z wydrukiem

Post autor: Gucio20 »

Udało się, rozwiązaniem okazał się PID tuning, lecz nie był łatwy, ponieważ musiałem się dorwać do płyt głównej i połączyć się bezpośrednio. Na pierwszym komputerze mimo wgrania sterowników wciąż nie wykrywało drukarki lecz na drugim komputerze nareszcie się udało. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc i porady!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”