[Anet A8 Plus] Po przebudowie kroki przeskakują

Longer911
Postów w temacie: 2
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

[Anet A8 Plus] Po przebudowie kroki przeskakują

Post autor: Longer911 »

Przebudowałem swoja Anet A8 plus, oś X i Z na wałkach fi12, (stój na fi12 zrobiony dawno temu i wszystko ładnie działało), hotend klon V6 + extruder Dual Drive + silnk 23mm od Triangelab i sterowanie SKR mini E3 V3 + BPi M2 Zero (po uart). Ze oryginalnej drukarki została już tylko rama, stepery X,Y,Z, śruby trapezowe, zasilacz i stół. Po przeprawie z zainstalowaniem softa i firmware na płytkach oraz właściwym podłączeniem wszyskiego do nowej płyty głownej w końcu udało mi uruchomić drukarkę. Na pierwszy rzut poszedł benchy żeby zobaczyć jak wychodzi wydruk i tu się pojawił kolejny problem, na stateczku wyszły schodki (fot. 1) na osi Y (to już dawno przerobione i śmigało dobrze, więc naciągnąłem pasek dla pewności i założyłem wentylator do chłodzenia płyty głównej. Wydruk po poprawkach znowu wyszedł źle, teraz nawet gorzej niż za pierwszym razem. Potrzebuje podpowiedzi co sprawić i co mogę zrobić żeby zdiagnozować problem. Dotykałem steppera Y podczas druku i nie był gorący więc nie wydaje żeby temperatura silnika była problemem (silniki na X jest dużo cieplejszy, a na Extruderze musze dołożyć jakiś radiator bo jest mocno gorący)
fot 1.jpg
[fot. 1]
fot 2.jpg
[fot. 2]
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: [Anet A8 Plus] Po przebudowie kroki przeskakują

Post autor: Rozarh »

Na Y naciągnąłeś pasek - czyli zwiększyłeś obciążenie na silniku. A skoro ma za mało prądu (nie grzeje się) to gubi kroki...
Więc postaraj się określić jaki masz prąd na stepie i co możesz ustawić dla tego silnika.
Na ekstruderze musisz zmniejszyć prąd tak, aby silnik nie grzał się jak to opisujesz "bo jest gorący".

A nie udało ci się czasem zamienić stepsticków E i Y???
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: [Anet A8 Plus] Po przebudowie kroki przeskakują

Post autor: japim »

Za niski prąd na driverze. Silnik nie ma siły do gwałtownych przyśpieszeń.
1. zmniejsz znacząco przyśpieszenia (np 300mm/sec2 - wiem że mało, ale powinno pomóc)
2. zwiększ prąd tak aby silnik był ciepły (a nawet gorący) - podobno granicą jest moment gdy po chwyceniu go w rękę nie da się go utrzymać przez kilka sekund.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Longer911
Postów w temacie: 2
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: [Anet A8 Plus] Po przebudowie kroki przeskakują

Post autor: Longer911 »

Rozarh pisze: 12 cze 2023, 22:08 Na Y naciągnąłeś pasek - czyli zwiększyłeś obciążenie na silniku. A skoro ma za mało prądu (nie grzeje się) to gubi kroki...
Więc postaraj się określić jaki masz prąd na stepie i co możesz ustawić dla tego silnika.
Na ekstruderze musisz zmniejszyć prąd tak, aby silnik nie grzał się jak to opisujesz "bo jest gorący".

A nie udało ci się czasem zamienić stepsticków E i Y???
Stepsticki są dobrze podłączone. Pasek podciągnąłem ale bez przesady, nie robiłem tego "na chama".

Silnik na Y to 42SHDC3025-24B czyli ma 0,9A, u mnie w configu było 0,58 więc podniosłem na 0,72 i zobaczę jak pójdzie. Dobrze myślę że lepiej nie ustawiać prądu na max dopuszczalnego?

Silnik na extruderze na max 1A w piku, więc zmieniłem z 0,65 na 0,55A
japim pisze: 13 cze 2023, 09:43 Za niski prąd na driverze. Silnik nie ma siły do gwałtownych przyśpieszeń.
1. zmniejsz znacząco przyśpieszenia (np 300mm/sec2 - wiem że mało, ale powinno pomóc)
2. zwiększ prąd tak aby silnik był ciepły (a nawet gorący) - podobno granicą jest moment gdy po chwyceniu go w rękę nie da się go utrzymać przez kilka sekund.
A to nie jest tak, że jak są gorące silniki to szybciej się zużywają więc lepiej żeby były ciepłe tylko, a nie bardzo gorące ( bo skoro nie nie będę mógł go trzymać przez kilka sekund to dla mnie jest wtedy bardzo gorący)
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: [Anet A8 Plus] Po przebudowie kroki przeskakują

Post autor: japim »

Longer911 pisze: 13 cze 2023, 16:59 Silnik na Y to 42SHDC3025-24B czyli ma 0,9A, u mnie w configu było 0,58 więc podniosłem na 0,72 i zobaczę jak pójdzie. Dobrze myślę że lepiej nie ustawiać prądu na max dopuszczalnego?

A to nie jest tak, że jak są gorące silniki to szybciej się zużywają więc lepiej żeby były ciepłe tylko, a nie bardzo gorące ( bo skoro nie nie będę mógł go trzymać przez kilka sekund to dla mnie jest wtedy bardzo gorący)
W specyfikacji silnika napisane jest, ze temperatura maksymalna pracy to 80st C:
https://3dprint.wiki/reprap/anet/a8/steppermotor

Nie slyszalem, aby komus silnik sie rozmagnesowal. Juz predzej padaja lozyska lub pekaja osie od zbyt duzego obciazenia poprzecznego.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: [Anet A8 Plus] Po przebudowie kroki przeskakują

Post autor: Rozarh »

Silniki są na ogół projektowane do pracy z temperaturą 50°C i nie powinny jej przekraczać. Przy 80°C nawet ABS zaczyna mięknąć, więc części drukowane zaczną "puszczać" w tej temperaturze. Anet A8 raczej to nie dotyczy ;), ale te 50°C nadal jest wyznacznikiem. To jest mniejwięcej temperatura przy której da się przytrzymać chwilę rękę na silniku zanim zacznie parzyć. Zresztą rozgrzej stół na taką temperaturę i sprawdź jak długo przytrzymasz na nim rękę. Oczywiście z wyczuciem ;)

Prąd na silniku ustawia się tak, żeby nie gubił kroków i nie był za ciepły. Należy znaleźć złoty środek - jak najchłodniejszy, nie gubiący kroków. Jeśli parzy i nadal gubi kroki to jest zbyt słaby dla tego zastosowania i trzeba go wymienić na mocniejszy. Zasada jest taka, że im dłuższy korpus silnika tym większy moment posiada a co za tym idzie poradzi sobie z większym obciążeniem.

Odnośnie pasków to mam zasadę, że pasek musi być napięty tak, żeby ruszając silnikiem lewo prawo z przeskokiem o 1 krok widać było odpowiadający temu ruchowi posuw wózka. W tym czasie pasek nie może "tańczyć" - w takim sensie, że jakąś część tego minimalnego ruchu wózek stoi w miejscu a pasek sobie płynie z jednej pozycji w drugą i dopiero potem zaczyna przemieszczać wózek. Mocniejsze napinanie paska tylko przyspiesza jego zużycie.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”