Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 85
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: Trolinka »

marcin86 pisze: 30 cze 2023, 14:32 Wracam do koncepcji rozbudowy. Co w takim razie warto poza AMS dołożyć? Aux Fan? Przydaje się do czegoś poza PLA?
Aux do PLA / TPU
Obudować drukarkę żeby nie miała przeciągów i można było temp w środku podnieść.
Gotowe projekty zamknięcia jak skrzynia Borg np. https://www.printables.com/pl/model/452 ... be-p1p-mod czy Companion https://www.printables.com/pl/model/342 ... -bambu-lab i inne.
Plus do zamknięcia chłodzenie MCU jakiś fan trzeba dodać https://www.printables.com/pl/model/431 ... an-bracket
Abys
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
zlp
Postów w temacie: 9
Posty: 91
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: zlp »

Dzięki.
Przy następnym wydruku tak zrobię.
Teraz drukuję pojedynczą rurkę (wcześniej 4 na raz), druk będzie trwał dużo krócej, jakieś 40 minut.
Co mnie zaskoczyło, to większość wydruków zrywała się w podobny sposób, brakowało ok 1cm do końca.
Zastanawiam się, czy to nie jakiś skórcz podstawy podczas dłuższego wydruku (niby tylko 2,5h).
lipa.jpg
zlp
Postów w temacie: 9
Posty: 91
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: zlp »

Hmmm...
Wydrukowałem teraz tylko 1 rurkę na raz, nie 4 i... poszło bez żadnego problemu, na identycznych parametrach, bez podnoszenia temperatury stołu.
lipa2.jpg
Szary kolor, ale ten sam Zortaxowski PETG, były z nim identyczne problemy.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 85
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: Trolinka »

Pewnie Ci ten PETG za bardzo cieknie i stąd przy 4 przy skokach pomiędzy nimi robią się gluty które później się chaczą.
Ja bym mu obniżył temp, nie stołu tylko peta jako takiego. Daj mu 240 zamiast 255.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
zlp
Postów w temacie: 9
Posty: 91
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: zlp »

Druk jest ładny, dopóki nie zerwie się ze stołu.
Podejrzewam, że większy brim (dla kilku sztuk) powoli się kurczy, aż w końcu się zrywa.
Wydruk pojedynczej sztuki trwa krócej, brim ma mniejszą powierzchnię, co za tym idzie kurcząca powierzchnia jest mniejsza, z tego z kolei wynika mniejsza siła zrywająca.
Myślę, że podniesienie temperatury stołu o 10C to dobra rada, uelastyczniłoby brim, zmniejszyło siłę skurczu na tle, że i większy druk nie zrywałby się ze stołu.
Na razie drukuję pojedynczo, w ten sposób problem zniknął, a ja nie chcę go znowu szukać.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 805
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: vn-corexy, EZT-3D T1
x 454

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: majek »

A ja bym obstawiał, że drukując jedną nie masz przelotów nad resztą wydrukowanych części i dysza nie ma o co zahaczać. No i nie masz tyle retrakcji oraz okazji do powstawania glutów jak pisze @Trolinka.
Nie wiem jak jest w bambusowy slicerze, ale w Cura można włączyć unikanie wydrukowanych części w czasie ruchów bez ekstruzji i to znacząco obniża prawdopodobieństwo zahaczena dyszą o część już wydrukowaną.
zlp
Postów w temacie: 9
Posty: 91
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: zlp »

Drukowałem wszystkie jednocześnie, więc nie było o co zachaczyć.
Pojedynczo trzyma dobrze, bez żadnych kombinacji, 4 jednocześnie zawsze odpadało.
Coś mi się kiedyś obiło o uszy o "pełzającym skurczu" przy drukowaniu PETG (powolny długotrwały skurcz) i interpretuję sobie, że to było powodem zrywania druku ze stołu.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 25
Posty: 818
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 372

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: Abys »

Możesz później sprawdzić ten sam gcode który nie wychodził ale później z poziomu drukarki dodać te +10C do stołu?
Taka wiedza się przyda na przyszłość, w imię nauki i potwierdzenia teorii :D

Nie raz tak robiłem aby sprawdzić moje domysły, nie potrzebowałem już tego elementu drugiego bo go już miałem ale za wszelką cenę chciałem rozwiązać tą wątpliwość co było przyczyną tego.
Tak samo testy tylko jednego parametru, tak aby złapać na gorącym uczynku wadliwy element układanki i na przyszłość być mądrzejszym.
Kiedyś to się zmieniało za jednym razem kilka parametrów i tak na prawdę nie wiadomo co pomogło :DD

Po za tym na stronie zalecają:
"PETG 60~80℃"
zlp
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 82
Posty: 231
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 129

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: RevanitaPL »

zlp pisze: 30 cze 2023, 14:34 Pierwszy problem z drukowaniem, a właściwie z adhezją do płyty.
Kilkuletni PETG z Zortraxa bardzo słabo łapie się płyt. Próbowałem Engineering Plate i PEI, czyste oraz z C-stick i klejem z Bambu. Druk dyszą 0,6mm, kalibracja na Engineering Plate.
Wydruk: rurka wysokości 9cm, średnicy 17mm, brim wewnętrzny i zewnętrzny 20mm.
Parametry druku:
Łoże 70C, góra uchylona, dysza 255C, nadmuch na część 40%, aux 0%, chamfer 60%, pierwsze 3 warstwy bez nadmuchu.
Zostało mi ze 3 kilo tego materiału i akurat mogę go zużyć. Na chyba z 8 wydruków udał się pierwszy. Płyty również przemywałem wodą z płynem. Nie mam pomysłu co dalej.
Osobiście przy zastosowaniu płytki teksturowanej, nie miałem problemu z PETG od Zortraxa, ale możliwe że to dlatego że moje miało jedynie półtora roku.
2x Bambu Lab P1P
zlp
Postów w temacie: 9
Posty: 91
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: zlp »

Abys pisze: 30 cze 2023, 18:54 Możesz... dodać te +10C do stołu?
Taka wiedza się przyda na przyszłość, w imię nauki i potwierdzenia teorii :D
Dziękuję Ci za radę, która rozwiązała ten problem. Podniesienie temperatury stołu do 80C spowodowało, że większe wydruki też przestały odpadać (a odklejały się od stołu po ponad 2 godzinach druku, na kilka minut przed końcem).
a.jpg
b.jpg
morf, Abys, Artu, RevanitaPL
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”