Filtr z aktywnym węglem

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 3
Posty: 510
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Filtr z aktywnym węglem

Post autor: roman »

Zastanawiam się nad zabudową, itd. i jeden z tematów, który przeszedł mi do głowy to filtracja powietrza. Przeglądając internety natknąlem się na informacje że peletu węglowego (węgiel aktywny) tego co stosuje się w wyciągach kuchennych nie można zastosować dla drukarek 3d/maszyn cnc, itp. gdyż ten pelet jest płukany w kwasie (celem pozbycia się pierwiastów metali nieporządanych, itp.). Jest to zaleta w przypadku akwarestyki, filtraji wody pitnej, spzetu agd, itp. ale nie w przypadku naszych sprzętu, gdyż ewentualne opary pozostałości tego kwasu mogą powodować korozje :/

Przykład "dobrego" węgla (acid-free).
https://www.phaserfpv.com.au/products/a ... rinter-mod

Czy ktoś może wie gdzie taki pelet (czy tam granulki) aktywnego węgla da się kupić u nas w kraju?
Abys
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 3
Posty: 510
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: roman »

Leonols
Postów w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 11 kwie 2021, 07:08
Drukarka: Annex K3, A1 mini
x 6

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: Leonols »

Ja używam ten węgiel od przeszło roku i z drukarką nic się nie dzieje. Wg opisu jest aktywowany parą wodną.
https://amzn.eu/d/5gTdMxB
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 337
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: bukszpryt »

Czytałem gdzieś o tym węglu aktywowanym kwasem, który ma powodować korozję sprzętu, ale o ile dobrze pamiętam, jedynym źródłem, które znalazłem na ten temat był sprzedawca tego "bezpiecznego" węgla, który jest kilka razy droższy niż pierwszy lepszy węgiel aktywowany z aledrogo.

Pytałem kilku sprzedawców taniego węgla aktywowanego z allegro jakiego typu węgiel sprzedają i żaden nie miał pojęcia, czy aktywowany był chemicznie, czy fizycznie (kwasem, czy temperaturą i ciśnieniem).

Kilka miesięcy temu kupiłem jakiś tani pellet i wrzuciłem go do słoika z kilkoma śrubami i gwoździami. Przed chwilą sprawdziłem i nie widzę żadnych śladów korozji.

Próbowałem zrobić test, by sprawdzić, czy jakiś prosty filtr z tym węglem cokolwiek da. Nie wiem na ile był miarodajny i czy takie doświadczenie miało jakikolwiek sens (pewnie nie). Do pudełka wsadziłem czujnik VOC domowej roboty (Arduino + SGP30), nieco skażonego etanolu oraz filtr (pudełko z pelletem węglowym z wiatrakami na końcach, które mają pchać powietrze przez ten węgiel).

Nie pamiętam jakie wartości wskazywał czujnik, ale na pewno po włączeniu wiatraków na filtrze wyraźnie spadały. Podejrzewam jednak, że bardziej była to zasługa samego ruchu powietrza i wymieszania się oparów etanolu z powietrzem w pudełku niż samego filtrowania, ponieważ po wyłączeniu wskazania leciały z powrotem w górę. Nie wiem też, czy ten węgiel w ogóle może wyłapać z powietrza etanol, bo nie mam o tym zielonego pojęcia.
Eksperyment był więc dosyć wątpliwej jakości zarówno po stronie wykonania jak i samych założeń.
Abys, roman
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: dekas »

Ja w swoim projekcie "szczelnej zapachowo" obudowy (na razie nawet projekt nie jest skończony...) zakładałem użycie filtrów od maski https://magrosbhp.pl/produkt/pochlaniac ... 2szt-para/
Amatorska budowa z węgla, który jest nie wiadomo jaki, raczej nie rokuje.

Pozdrawiam Tomek
roman
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 809
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: Abys »

Też jest opcja aby wybrać taki do masek, bo nie będzie on zawierał szkodliwych czynników.
Ale może być przez to że jest dostosowany do masek cholernie drogi, obudowa i sam kształt daje spory % w cenie a tego nie potrzebuje się tak naprawdę.
Najlepiej to dowiedzieć się co jest w środku, zamówić bezpośrednio ten węgiel i nie płacić za obudowę.
Może filtry samochodowe będą odpowiednio tańsze i nie powodujące problemów.
Taki kabinowy też powinien być bezpieczny, bez uwalniania niczego.
bukszpryt
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 3
Posty: 510
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: roman »

Fajnie widzieć, że ktoś poza mną się tym interesuje. Mnie jest trudno póki co ocenić co jest mitem a co nie w tym temacie.
Leonols pisze: 01 lip 2023, 07:28 Ja używam ten węgiel od przeszło roku i z drukarką nic się nie dzieje. Wg opisu jest aktywowany parą wodną.
https://amzn.eu/d/5gTdMxB
To jest ciekawa opcja, nie kosztuje kroci i tam rzeczywiście jest mowa o niskim ph tego wungla.
bukszpryt pisze: 01 lip 2023, 08:59 Czytałem gdzieś o tym węglu aktywowanym kwasem...
To jest rzeczowe podejście. Tak właśnie przeglądając internety też natrafiałem na różne, mniej lub bardziej fachowe "domowe" testy. Trzeba sobie jakoś radzić. Zastanawiam się też dlaczego w tych bentoboxach nikt nie używa zwykłych mat węglowych tych przeznaczonych do okapów:
https://allegro.pl/oferta/filtr-weglowy ... 6900205428
Powycinać z tego prostokąty i zrobić kilka warstw. Rozwiązanie tanie, eleganckie, bez pyłu i zabrudzeń.
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 337
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: bukszpryt »

roman pisze: 01 lip 2023, 12:00 Zastanawiam się też dlaczego w tych bentoboxach nikt nie używa zwykłych mat węglowych tych przeznaczonych do okapów:
https://allegro.pl/oferta/filtr-weglowy ... 6900205428
Powycinać z tego prostokąty i zrobić kilka warstw. Rozwiązanie tanie, eleganckie, bez pyłu i zabrudzeń.
Różnych filtrów, czy wkładów do filtrów jest od cholery. Przedział cenowy jest jeszcze większy.
Przydałby się jakiś miarodajny test takich rozwiązań, ale nigdzie takiego nie znalazłem. Kupiłem jakiś czas temu ten czujnik VOC, o którym wspominałem, ale nie bardzo wiem jak zaprojektować jakiś sensowny test, który będzie pozwalał łatwo porównać różne rozwiązania (albo chociaż sprawdzić, czy jedno wybrane ma sens), da pewne wyniki oraz będzie możliwy do wykonania w chałupniczych warunkach, bez warsztatu, wyciągu itd.
Cena oczywiście też gra dużą rolę. Nie chcę wydać kupy hajsu tylko na to, żeby się dowiedzieć, że coś, czego chcę użyć się do tego nie nadaje.
Arti44
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2022, 22:29
x 2

Re: Filtr z aktywnym węglem

Post autor: Arti44 »

A czy na ten filtr i agregat chłodzący masz miejsce w pomieszczeniu z drukarką, bo na biurku to się nie zmieści? :-P
Absorbcja czastek przez węgiel aktywowany zależy od kilku czynników, z których najważniejsze to temperatura pracy, czas kontaktu z substancją oraz sama cząsteczka która ma absorbować. W uproszczeniu w okolicach 40 stopni C węgiel już nie absorbuje. Do skutecznego działania najlepsze są temperatury w okolica zera lub niżej. Aby wydłużyć czas kontaktu albo maksymalnie spowalniasz przepływ powietrza, albo robisz grubą warstwę węgla. Tak z metr przynajmniej.
Z drugiej strony filtr "węglowy" z okapu bardzo skutecznie wiąże pyły i kropelki zawieszone w powietrzu. Ten sam efekt da jednak każdy filtr przeciwpyłowy.
Zamontuj zwykły filtr hepa, nawet z odkurzacza. Pyły wyłapie. Gazy (śmrodek) nie bardzo. Z okapu zadziała podobnie. Zysk będzie, ale cudów nie oczekuj. Wentylacji w pomieszczeniu z drukarką nie zastąpi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”