Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Post autor: Reactor87 »

Panowie mam problemik z drukarką i nie wiem gdzie jest błąd... Zwyczajnie mam równoległe odstępy miedzy ścieżkami na wszystkich warstwach. Ostatnio zmieniłem zmieniłem też system drukowania z Bowdena na Direct i nie było takich problemów, ale ostatnio drukowałem po zmianie owego systemu, czyli pół roku temu. Teraz znów przyszedł czas aby coś wydrukować i nie wiem co się dzieje... Raczej żadnego paprocha nie mam w dyszy bo puszczając nitkę z ekstrudera wychodzi ona bardzo ładna równa i gruba około 0,5mm

Poniżej zdjęcia przedstawiające wydruki:
1. dysza standardowa mosiężna - 0,4mm
2. warstwy/jakość - 0,2mm
3. Materiał DD PLA czarny
4. Slicer - Cura 5.2.1

Ustawienia Cury:
temp.: 215
ekstruzja: 2mm
prędkość początkowa warstwy - 20mm/s
prędkość zew/wew/góra/dół ściany - 40mm/s
prędkość druku/wypełniania - 80mm/s
nadmuch początkowy 0% potem już 100%
dysza ustawiona na 0,4mm z slicerze

Nic nie stuka, nic nie puka silnik ekstrudera płynnie poddaje filament..
1689677889043.jpg
Tak wygląda wydruk kwadratów 2x2cm przy w/w ustawieniach od lewej do prawej: jedna warstwa, dwie warstwy, trzy warstwy, cztery warstwy.
1689677627606.jpg
Na tym zdjęciu jest pokazany wymiar wytłoczonego w powietrzu filamentu.
1689677627596.jpg
Ścieżki wydrukowane mierzyłem suwmiarką i maja szerokość około 0,3mm a wysokość 0,2mm czyli wszystko wydaje się być moim zdaniem ok...
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 1
Posty: 510
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Post autor: roman »

Reactor87 pisze: 18 lip 2023, 13:16 maja szerokość około 0,3mm a wysokość 0,2mm czyli wszystko wydaje się być moim zdaniem ok...
Masz na myśli 0,5mm zapewne....

Co to jest ekstrukcja 2mm. Jesteś w stanie zrobić screenshot ustawień z cury, wszystkich?

EDIT: Aaa... retrakcja, tak?
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Post autor: Reactor87 »

Tak miałem na myśli retrakcje :p

Słuchacie temat już ogarnięty... Drukuje coś czasem raz na kilka miesięcy i zapomnij na człowiek o pewnych rzeczach...

Wymieniłem ektruder, a tak radełko podające filament jest w obwodzie mniejsze niż oryginalne, przez co filament był podawany w małej ilości. Ustawiłem na 150% i odrazu zmieniło się wszystko... Jest blisko ideału... Muszę tylko teraz przetestować +/- 5-15% i zapisać sobie to na przyszłości 😆
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1800
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Post autor: Andrzej_W »

Skalibruj sobie kroki na ekstruderze :D
Tak żeby na zadaną ilość długość filamentu podawał właśnie tyle.
Zapiszesz w eprom i nie bedziesz musiał nic poprawiać a resztę będziesz ustawiał poprzez regulację parametru Flow.
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Post autor: Reactor87 »

No właśnie pamiętam, że kiedyś się tym bawiłem, ale nie pamiętam jak chyba przez kabel i PC. I cos mi się kojarzy (może mylnie) że nie dało się zmienić tego. EEPROM był zablokowany czy coś... A z pozycji drukarki też się tam nic nie dało zmienić... Poprawcie mnie jeśli się myle...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1800
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Post autor: Andrzej_W »

U kolegi jego E5 pro nie miał zablokowanego epromu.
Ale to może zależeć od samej elektroniki która tym steruje jest kilka wersji płyt głównych.
Czy zapisałeś nową wartość za po mocą komendy M500
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 2
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Post autor: Trolinka »

Reactor87 pisze: 18 lip 2023, 20:12 No właśnie pamiętam, że kiedyś się tym bawiłem, ale nie pamiętam jak chyba przez kabel i PC. I cos mi się kojarzy (może mylnie) że nie dało się zmienić tego. EEPROM był zablokowany czy coś... A z pozycji drukarki też się tam nic nie dało zmienić... Poprawcie mnie jeśli się myle...
Jak EEPROM jest zablokowany do zapisu to w niczym nie przeszkadza :P Ot zamiast zapisać w pamięci drukarki wartości na stałe, wpisujemy je sobie do start gcode po prostu w slicerze i przy każdym starcie druku są ustawiane.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Reactor87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:46
x 8

Re: Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Post autor: Reactor87 »

No i to jest troszkę problem z tym slicerem i startowym gcode :P Tak jak wyżej pisałem używam drukarki raz na 3-6 miesięcy, a nawet rzadziej... W związku z tym po odpaleniu najczęściej okazuje się, że trzeba zainstalować na nowo curę bo nie odpala... No wiec instaluje na nowo, a szlak trafi ustawienia :P
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 2
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Ender 5 PRO - przerwy miedzy ścieżkami...

Post autor: Trolinka »

Reactor87 pisze: 19 lip 2023, 11:27 No i to jest troszkę problem z tym slicerem i startowym gcode :P Tak jak wyżej pisałem używam drukarki raz na 3-6 miesięcy, a nawet rzadziej... W związku z tym po odpaleniu najczęściej okazuje się, że trzeba zainstalować na nowo curę bo nie odpala... No wiec instaluje na nowo, a szlak trafi ustawienia :P
Nic nic ogarniam :> Po primo ustawienia slicery zapisuja sobie osobno, więc upgrade/instalacja nie kasuje per user ustawień. Po secondo start gcode to raptem te 15 linijek, nie można zapisać sobie w notatniku, google keepas, dropbox itd. ?
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”