Projekt CoreXY

Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Projekt CoreXY

Post autor: Rozarh »

Trochę ugrzęzłem w przeróbce Fenixa jeśli chodzi o mechanikę CoreXY.

Do tej pory drukarka była zbudowana w oparciu o ramę na profilach 30x30, i w środku miała profile 20mm z rolkami v-slot, które tworzyły system prowadzenia głowicy. Paski 10mm. Do mechanizmu użyte były profile 500mm w większości 20x40, aby zachować sztywność konstrukcji.

Obecnie przerabiam ja na prowadnice liniowe MGN12 i jakoś nie wychodzi mi budowa samego mechanizmu. Szukam inspirujących projektów albo gotowych części, które mógłbym użyć do tego celu.

Widziałem sporo projektów, ale głownie opartych na paskach 6mm lub prowadzących skośno tylne paski - akurat jestem zwolennikiem wszystkich pasków prowadzonych pod kątem 90° ;)

Najbardziej mi chyba leży projekt Rat-Rig VCore 3.0(3.1) - ale tam elementy mocowane są bezpośrednio do ramy 30x30 a ja mam ją opartą na takich łącznikach:https://allegro.pl/oferta/lacznik-trojs ... 2438359181 - i musiałbym to zmieniać. No i oprócz elementów drukowanych (które już nawet podrukowałem) są tam jeszcze jakieś elementy aluminiowe, z których pozyskaniem mam problem. Podoba mi się tutaj system umieszczenia silników z tyłu drukarki a te "nóżki litery P mechanizmu" są wolnymi rolkami.

Znalazłem też taki zestaw: https://pl.aliexpress.com/item/1005004629476683.html i prawie go kupiłem, ale idę o zakład, że te dwa elementy u góry są przystosowane wyłącznie do rolek na pasek 6mm :(

Z takich dodatkowych wymagań to nie lubię mocowania osi rolek z jednego końca.

Macie jakieś ciekawe projekty albo widzieliście zestawy części, które pomogą rozwiązać mój problem?
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Projekt CoreXY

Post autor: Jarewa »

Rozarh pisze: 11 sie 2023, 13:29

Znalazłem też taki zestaw: https://pl.aliexpress.com/item/1005004629476683.html i prawie go kupiłem, ale idę o zakład, że te dwa elementy u góry są przystosowane wyłącznie do rolek na pasek 6mm :(
Po projekcie widać dwa łożyska z flanszą 4x13x5 czyli dwa łożyska razem całkowita wysokość 10mm z rowkiem na pasek max 8mm , jak by tak przerobić na zwykłe łożyska to pasek 9mm by wszedł ale nie było by rantów prowadzących.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Projekt CoreXY

Post autor: majek »

Rozarh pisze: 11 sie 2023, 13:29 Macie jakieś ciekawe projekty?
viewtopic.php?t=7225 ;)
- paski 10mm - są
- paski bez przekosu - są
:DD
Może coś podpatrzysz.
Rozarh
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Projekt CoreXY

Post autor: Rozarh »

majek pisze: 11 sie 2023, 14:16 viewtopic.php?t=7225 ;)
- paski 10mm - są
- paski bez przekosu - są
:DD
Może coś podpatrzysz.
Swego czasu podpatrzyłem napęd osi Z na paskach ;) Ale Ty masz jak w Bambu - 1 silnik na trzy osie. Ja mam 3 silniki. Każdy z nich napędza indywidualnym paskiem swoją oś. Wcześniej widziałem problemy z opadającą osią Z dla silników z luzami wzdłuż jego osi, dlatego to Twoje rozwiązanie mnie zainspirowało.
Odnośnie CoreXY to uważam, że paski powinny iść jak najbliżej prowadnic - u Ciebie są dość oddalone na belkach Y.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
bukszpryt
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Projekt CoreXY

Post autor: bukszpryt »

rzuć okiem na projekt Rook. prawie wszystko ma drukowane. moze jakieś rozwiązania dadzą inspiracje dla brakujących części.
Rozarh
jarn
Postów w temacie: 1
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Projekt CoreXY

Post autor: jarn »

HevORT na pasek 10mm ? Silniki wystawiają po bokach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”