Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: McKee »

roman pisze: 19 paź 2023, 01:23
rafly pisze: 18 paź 2023, 20:11 No ale roman sam widzisz: jakieś tam badanie, egzamin, parę tygodni, brak przeciwskazań psychicznych (słowem próg kilka tygodni + nieposzlakowana przesłość) vs wydruk w 24h bez ograniczeń wiekowych. No o tym jest chyba ten wątek, chyba że się pogubiłem :D
Aaa, ok. "Powszechny" w ten sposób. Ja trochę inaczej to rozumiem, tzn. w sensie, że jest "powszechny" jak prawo jazdy
Sprostuję, bo umknęło wcześniej:
Pozwolenie na broń jest łatwiej uzyskać niż prawo jazdy.
(I zakup i rejestracja legalnej broni też nie jest problemem, podobnie jak zakup i rejestracja samochodu).

Według definicji jak powyżej dostęp w PL jest powszechny (tylko mało kto o tym wie).

Dodatkowo 'broń czarnoprochowa' czyli np rewolwery z westernowych pojedynków (na których przecież 'trup ściele się gęsto') nie wymaga pozwoleń.
Naprawdę w ostatnich latach sporo się u nas zmieniło, i jeżeli chodzi o przepisy to moim zdaniem wcale nie jesteśmy w ogonie europy. Zgoda, że w kwestii edukacji i 'oswojenia się' jeszcze sporo zostało do zrobienia.
loosac
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 8
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: roman »

atom1477 pisze: 19 paź 2023, 12:52 Drukarki są nie od wczoraj. A jakoś nastolatki z bronią nie chodzą.
Podam inny przykład.
...
Dokładnie.

To jest ten sam scenariusz jak zawsze. Jest nowy temat, który:
- dla 99.9% społeczeństwa jest: albo pożyteczny albo zupełnie ich nie dotyczy
- tylko 0.1% społeczeństwa robi z tym złe rzeczy

Etap I.
Zamiast zająć się tym marginesem (bo inne przepisy oczywiście są i działają, tylko trzeba chcieć i umieć je egzekwować) to wymyśla się nowe: nakazy, zakazy, regulacje, mandaty, ewidencje itd., które działają negatywnie głównie na tych 99.9%. Dalej, okazuje się, że to i tak nic nie daje, bo ten 0.1% co chce z tym robić brzydkie rzeczy i tak je robi.

Następuje etap II.
Wprowadza się surowe kary aby odstraszyć. Oczywiście to również nic nie daje. Bo ten 0.1% to to są tacy co na codzień robią już rzeczy, za które grożą podobne kary. A przypomnę, że "surowość kar" będąca niewspółmierna do popełnianego czynu jest objawem bezsilności wymiaru oraz świadectwem tego, że wyżej wprowadzone regulacje kompletnie nie działąją. Bo to nie surowość kary odstrasza, a nieuchronność samej kary (choćby była niska).


A teraz dorzućmy do tego, że jesteśmy w Łuni, która to bardzo lubi wszystko regulować, i w której to np. jak się dobrze we Francji zabawią to jednej nocy płonie ponad 1000 samochódów. No ja jestem przekonany, że jak się temat rozwinie to na pewno przyjdzie do europy. Wydaje mi się, że to może pójść w stronę licencji na posiadanie filamentów. Tzn. być może będzie podział na filamenty: ogólnie dostępne (np z jakimiś dodatkami czyniące je mniej użyteczne do druku broni) i normalne, ale na licencje.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 8
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: roman »

McKee pisze: 20 paź 2023, 01:13
roman pisze: 19 paź 2023, 01:23
rafly pisze: 18 paź 2023, 20:11 No ale roman sam widzisz: jakieś tam badanie, egzamin, parę tygodni, brak przeciwskazań psychicznych (słowem próg kilka tygodni + nieposzlakowana przesłość) vs wydruk w 24h bez ograniczeń wiekowych. No o tym jest chyba ten wątek, chyba że się pogubiłem :D
Aaa, ok. "Powszechny" w ten sposób. Ja trochę inaczej to rozumiem, tzn. w sensie, że jest "powszechny" jak prawo jazdy
Sprostuję, bo umknęło wcześniej:
Pozwolenie na broń jest łatwiej uzyskać niż prawo jazdy.
(I zakup i rejestracja legalnej broni też nie jest problemem, podobnie jak zakup i rejestracja samochodu).

Według definicji jak powyżej dostęp w PL jest powszechny (tylko mało kto o tym wie).

Dodatkowo 'broń czarnoprochowa' czyli np rewolwery z westernowych pojedynków (na których przecież 'trup ściele się gęsto') nie wymaga pozwoleń.
Naprawdę w ostatnich latach sporo się u nas zmieniło, i jeżeli chodzi o przepisy to moim zdaniem wcale nie jesteśmy w ogonie europy. Zgoda, że w kwestii edukacji i 'oswojenia się' jeszcze sporo zostało do zrobienia.
Tak to właśnie próbowałem wytłumaczyć, ale chyba zabrakło mi elokwencji :)

Dodam jedynie, że jeśli chodzi o patent strzelecki (popularnie "pozwolenie") to jest to dobrze skonstruowane, bo kto chce to może mieć, a procedura ma zapewnić, że tą bronią będzie się umiał posługiwać w sposób bezpieczny.

Nawiązujac to tematu wątku - postawiłbym nawet teze, że gdyby zrobić "wolną amerykanke" i pozwolić na zakkup broni bez procedur, tylko na dowód osobity tak że ta broń będzie dostępna nawet w markecie to, to co by się zmieniło to wzrosłaby liczba wypadków z bronią, że ktoś sobie krzywde sam zrobił bo np... patrzył w lufe ;) a nie samych przestępstw z użyciem broni. Ale to takie moje gdybanie. Tak czy siak, ja bym tego nie ułatiwał bardziej bo (nawiązując do mojego poprzedniego posta) regulacje i tak by powróciły i to ...ze zdwojoną siłą ;)

O czarnoprochowcach wspominałem wyżej - godzinę potrzebuje by wejść legalnie w posiadanie takiej broni. Tyle ile dojazd do sklepu z bronią (zakładając, ze mieszkam w dużym mieście).

Zgadzam się z przedmówcą. Pamiętam jak wiele lat temu za dzieciaka (to na serio było daaawno temu;) ) byłem na strzelnicy pierwszy raz. Wtedy, to na oko połowa to były jakieś podejrzane typy w tatuażach z ryjami jak Danny Trejo. Teraz to bardziej przypomina wizyte w wesołym miasteczku: młodzi ludzie, bywają kobiety i dzieci. Atmosfera jak na pikniku.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: Andrzej_W »

Tak mi dzisiaj wskoczyło.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=itBqW_Wt7GI
loosac
Postów w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 04 lis 2023, 22:52
Lokalizacja: Polska
Drukarka: Photon MonoX,K1 Max
x 30

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: loosac »

Pozdrowienia dla posiadaczy czerwonej ksiazeczki :P
Anet A8 Coocher, Anet A6, ANycubic Photon Mono X, Creality K1 Max; ABS702, PLA, PETG, TPU, przeróżne żywice. https://www.thingiverse.com/loosac/designs
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”