Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

Cześć,
jako pierwszy przyszedł mi Eibos EasyDry.


Pierwsza reakcja była taka, że główna część obudowy jest naprawdę kiepskiej jakości, ale w zasadzie to chyba w niczym nie przeszkadza, tyle że efekt pierwszego wrażenia.
Zaskoczeniem była pokrywa wykonana z podwójnej plexy. Budzi to skojarzenia z podwójnymi szybami "termicznymi".
Na około są 3 otwory na rurki do prowadzenia filamentu. Fajnie, bo ułatwia to organizację, ale skoro przewidziane są półki na woreczki pochłaniające wilgoć, to w zestawie powinny być koreczki do zaślepienia tych otworów. I idąc tym torem powinna być możliwość zaślepienia otworów wylotowych i otworu wentylatora.
f3.png
f4.png


Na początku pomyślałem, że półka na woreczki powinna mieć jakiś dekielek zamykający, czy coś, ale w sumie jak ktoś używa woreczków to może nawet i lepiej. Przecież i tak nie wypadnie, a o mały krok łatwiejsze w wymianie i obserwowaniu stanu jeśli sam woreczek umożliwia to.
f5.png


Podczas działania suszarki najbardziej nagrzewa się środek plexy oraz środkowa część frontu i tylnej ściany obudowy. Na małe wytłumaczenie zasługuje plexa, bo ona nie ma łatwego życia. Cały nadmuch gorącego powietrza trafia z bardzo bliskiej odległości wprost na środkową część pokrywy i dopiero potem od niej się odbija i rozchodzi dalej.



Popularny higrometr, który można zakupić nawet za dosłownie 2 zł pasuje P&P, a dzięki niemu mamy dodatkowo podgląd na temperaturę. Na zdjęciu już podmieniłem :D
f1.png
Niestety trzeba jednak dokonać pewnych wyborów, ponieważ w tym higrometrze z termometrem pomiar wilgotności powietrza wraz z jego spadkiem ma coraz większe kroki, tj. mając na wyświetlaczu wskazanie 19% wilgotności kolejną niższą wartością jest 10%. Nie podoba mi się to. A szkoda, że nie działa tak jak oryginalny higrometr, bo wskazania temperatury są naprawdę całkiem dokładne. Ostatecznie porobiłem sobie pomiary temperatury wewnątrz przy różnych ustawieniach pokrętła regulacji i wróciłem do oryginalnego higrometru.



Według informacji u sprzedającego, w sieci, a nawet na stronie producenta jest jednoznaczna informacja, że urządzenie ma 45W. Po czym spojrzałem na etykietę z tyłu i... 55W! Jeśli faktycznie te 55W jest, to miła niespodzianka. Może sprawdzę w najbliższym czasie rzeczywistą moc.
Nie udało mi się zmierzyć maksymalnej osiągniętej temperatury, z przyczyny wyczerpania się niewyczerpywalnej baterii w moim multimetrze, ale wydawało mi się, że moje pomiary zmierzają w kierunku wyższych wartości temperatury niż tylko 65 stopnie.
Wcześniej wstawiłem zdjęcie z instrukcji w której podane były temperatury jakie występują po ustawieniu pokrętła na opisowej skali. Te temperatury naprawdę dość dokładnie się pokrywały z informacjami z tego zdjęcia. Trochę zasmuciło mnie, że w mojej instrukcji nie było takiej strony, bo gdybym zdecydował się zostawić sobie tą suszarkę to po prostu wyciął bym tą tabelkę i przykleił pod pokrętłem :D
Bez nazwy.png



Krążą informacje, że część szpul na runku nie mieści się w środku ze względu na szerokość. Nawet na w instrukcji, czy na stronie producenta wyczytałem coś w podobnym tonie. Wkładałem jedynie szpule Bambu i wchodzą na luzie i to z kilkumilimetrowym zapasem.



W mojej ocenie po rozpakowaniu trzeba zrobić:
- wydrukować 3 korki do otworów na filament
- zrobić zaślepkę otworów wylotowych i wlotowych|
- wyłożyć jakimś materiałem izolującym termicznie środkową część frontu (od wewnątrz oczywiście) i tylnej ścianki oraz otworzyć podwójną plexę i wstawić tam krążek o średnicy trochę większej niż naklejka z logiem
- odkleić obecną skalę wokół pokrętła i przykleić własną z wartościami liczbowymi

Opcjonalnie:
- doszczelnić połączenie pomiędzy właściwą częścią obudowy, a pokrywą
- zmajstrować znacznie lepszy higrometr. W ogóle byłoby super gdyby algorytm przedstawiał wilgotność bezwzględną, zamiast względnej.
- albo (albo jedno i drugie) wykorzystać higrometr ze sterowaniem, który wyłączałby, bądź włączał zasilanie suszarki, np. zdjęcie poniżej
f10.png
Moim zdaniem będzie to dużo fajniejsze rozwiązanie niż termostaty, czy timery. Przynajmniej o jeden krok bliżej do jakiegoś bardziej wiarygodnego sterowania. Problemem jest jednak znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla czujnika.
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

Nie zdążyłem dodać w edycji.

Moim zdaniem ta suszarka ma duży potencjał i biorąc pod uwagę cenę zakupu nowej - 160zł - jest ona warta tego, żeby przysiąść do niej i popracować nad rozbudową.
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

Czytam sobie o suszarkach laboratoryjnych. I wiecie co?! One nie mają dopływu powietrza z zewnątrz. Mają wentylatory, ale tylko po to by powietrze krążyło wewnątrz komory. Ba, część modeli nawet tego nie ma i obieg powietrza jest wymuszony przez konwekcję naturalną. Skoro urządzenia laboratoryjne tak działają to mam wrażenie, że cała branża druku 3D zaczyna źle podchodzić do tematu suszarek :think:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: dziobu »

Ale jaki to ma związek z suszarkami do filamentów?
Fest
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

:facepalm: każdy

Akurat natknąłem się na taki artykuł:
zort.jpg
Trzeba im powiedzieć, że robią to źle, bo dziobu tak mówi :devil:


Próbując wrócić do merytoryki założonego tematu takie suszarki nie mają żadnych higrometrów, więc można domniemać, że pomiar wilgotności powietrza w osuszanym środowisku nie ma kompletnie żadnego wartościowego odzwierciedlenia w wilgotności suszonego materiału.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: dziobu »

Dokładnie tak. Olejcie te chińskie badziewia stworzone do suszenia szpuli podczas druku. Kolega Wostas wszystko wytłumaczył.
Pierwsza z brzegu suszarka laboratoryjna z obiegiem naturalnym pomieści aż dwie szpule i kosztuje niecałe 5k netto. To jedyny sprzęt który robi to dobrze a dzięki 700W macie pewność że inne szpule nie będą wilgotne. Zwyczajnie nie będzie nikogo na nie stać :P


Co prawda tacy co mają i używają twierdzą że obieg jest wskazany no ale co oni tam wiedzą. Amatorzy.


btw.
Suszarka laboratoryjna NIE ma uchwytu na filament więc wymaga przeróbki, także to OT :P
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

Nie dam się sprowokować, miłego wieczoru :wave:
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Andrzej_W »

Po pierwsze jest to artykuł sponsorowany ba nawet jest napisany w bazie wiedzy firmy która produkuje i sprzedaje maszyny związane z drukiem 3d jak drukarki czy nawet ich suszarkę laboratoryjną.
W artykule nie ma nic że laboratoryjne są lepsze od innych :D
Wykorzystane dedykowanej suszarki do wygrzewania.
Na rynku dostępnych jest sporo urządzeń, które są dedykowane do suszenia materiałów.

W 3DGence do wygrzewania materiałów przed użyciem, wykorzystujemy profesjonalną suszarkę laboratoryjną Drying Oven SLW 53 [pobierz specyfikację techniczną]
https://3dgence.com/pl/3dnews/czy-wygrz ... -druku-3d/

Uwaga nawet można wykorzystać komorę próżniową. Testy przeprowadzał Stefan z CNC Kitchen https://www.youtube.com/watch?v=eqQRN9T ... CNCKitchen
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

O co Wam chodzi?! Jak moja kiedy chce zrobić kłótnie, ale jeszcze nie wie z czego uda jej się ją zrobić :D
Ja nawet nie czytałem dokładnie tego, bo treść tego mnie mało interesowała. Dobrą odpowiedzią na prowokację były jego obrazki.
Andrzej_W pisze: 04 lis 2023, 22:01 W artykule nie ma nic że laboratoryjne są lepsze od innych
To nie artykuł twierdzi tylko ja. Każdy człowiek kończący studia uczy się, że jeśli chce poznać rozwiązania na pewne zagadnienia, a nie chce "odkrywać na nowo koła" to ustala gdzie: jego zastosowanie wymaga największej precyzji, są na nie największe środki, są opracowywane przez najtęższe umysły branży. I tak, myśląc o suszeniu przedmiotów, wydało mi się oczywiste, że jeśli społeczność i branża druku 3D błądzi jak dzieci we mgle, to przyjrzę się jak wyglądają rozwiązania w suszarkach, które są używane we wszelakich laboratoriach.
Andrzej_W pisze: 04 lis 2023, 22:01 Uwaga nawet można wykorzystać komorę próżniową.
Tak tak, z tego co widzę na stronach producentów najczęściej sprzedawanymi suszarkami laboratoryjnymi są właśnie suszarki próżniowe.
Dzisiaj już nie mam energii, ale jutro postaram się dobrać do bardziej szczegółowych informacji na temat rozwiązań takich suszarek laboratoryjnych.

Zastanawiam się jeszcze jaka teoretycznie byłaby najskuteczniejsza metoda pomiaru wilgotności pojedynczej nitki filamentu. Gdyby producenci filamentów precyzyjnie nawijali szpule to można by było mierzyć wilgotność za pomocą wagi, na której leżała, bądź wisiała by szpula w suszarce, ale niestety metoda wagowa raczej nie przejdzie. Najprędzej jakiegoś rodzaju sonda do higrometru, tylko która? :think:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”