Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 799
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: majek »

atom1477 pisze: 10 lis 2023, 08:50 Napęd będzie jednym silnikiem i jednym paskiem
A jak zrobisz naciąg paska? Bo to jednak trzeba zrobić przez przesuwanie silnika albo tej dodatkowej rolki.
Ja u siebie zrobiłem to tak: viewtopic.php?style=24&p=120702#p120702
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 39
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: atom1477 »

Będzie przesuwana ta dodatkowa rolka.
Natomiast silniki Zb i Zc będą przewidziane jako przesuwane (dałem nieaktualnego printscreena bo mam osobny projekt do publikacji (aktualny/aktywny jest w trakcie rozgrzebywania)).

Jeszcze jedno o pasku osi Z zapomniałem napisać:
Przy tak długim pasku będą problemy z równomiernością kręcenia tymi trzema śrubami.
Śruba o większym skoku robi 2 problemy:
1. Potrzeba większego momentu obrotowego do wykonania ruchu.
2. Większy potrzebny moment obrotowy spowoduje większe ugięcie paska.
Zatem pasek ugnie się np. 2 razy bardziej, co przy 2 krotnie większym skoku śruby spowoduje 4-krotny błąd pozycji.
Utrata dokładności pozycjonowania wzrasta więc z kwadratem skoku śruby. I dlatego tak się upieram na śrubę o małym skoku.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 799
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: majek »

Weź pod uwagę jeden minus małego skoku: prędkość poruszania osią. U siebie mam śruby 2 mm i zjechanie stołu na dół po wydruku chwilę trwa, jeżeli będziesz używał wielopunktowego poziomowania stołu albo Z-hop, to też będzie to działać wolniej.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 799
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: majek »

A co do naciągu pasków i odksztalceń, to zobacz jaka jest rekomendowana siła naciągu dla pasków 2GT, bo mała nie jest.
Super poprawnie, to okolice zębatek powinieneś mieć podparte z obu stron na łożyskach, żeby śrub nie wyginać. Tak samo ustawienie zębatki wysoko na silniku potrafi wyjść poza zakres roboczy dopuszczalnych sił na wale dla nema17.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 39
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: atom1477 »

No to dalsza część.
Prowadnice i paski układu CoreXY.
Nie podoba mi się puszczanie pasków w taki sposób:
Paski 1.jpg
Siła naciągająca paski będzie odginała prowadnice (bo siła nie działa w osi prowadnic).
Poza tym paski są daleko od siebie, i na wózkach XY czy karetce mogą powodować pewne siły przekaszające.
Te siły spowodują ocieranie tulejek ślizgowych o prowadnice. Czyli szybsze zużycie, i większe opory ruchu.
Jeszcze jedno zdjęcie pożyczone z innego tematu:
Paski 2.jpg
Widać że idlery muszą być różnych typów. Jeden płaski a drugi z zębami. To nie jest problem sam w sobie, ale jednak pewne wady ma (różne średnice idlerów, różne średnice osiek trzymających idlery, drganie paska na idlerze zębatym).
Dlatego od razu założyłem że zrobię układ z paskami puszczonymi symetrycznie po bokach prowadnic:
Paski 5.jpg
Paski 5.jpg (10.23 KiB) Przejrzano 695 razy
Paski 4.jpg
Wymaga to jednak skręcenia i skrzyżowania pasów.
Powszechnie przyjęty układ to układ "stacked". Nie wiem czy to ma polską nazwę. Ja bym to przetłumaczył jako układ piętrowy (nie jest to proste tłumaczenie, ale dobrze oddaje sens). Układ jaki chcę zrobić nazywa się "twisted" albo "crossed" belts.
I tu znowu wychodzą utarte schematy. Przejrzałem już ponad setkę projektów i nie znalazłem takiego rozwiązania (jedynie na google są jakieś pojedyncze zdjęcia).
A na pewno jest, bo np. ta strona o nim wspomina (stąd zresztą mam jego angielską nazwę). No ale w drukarkach 3D jakoś się to nie przyjęło. Tak jakby nie istniało.
Tu na forum też mi ktoś napisał że w układzie CoreXY krzyżowania pasów "nie ma".
Śmiesznie to dla mnie zabrzmiało, zupełnie jak to:
No gravity.jpg
:D :D :D
No to mówię: krzyżowanie pasków jest!
O tak wygląda:
Paski 3.jpg
A tak w prototypie:
Paski 7.jpg
Po lewej i prawej inne wersje. Paski się stykają stroną płaską albo zębatą.

Ale wracając do ogólnego układu.
Paski, idlery i silniki będą tak:
Paski 6.jpg
Przypadkowo wynikła z tego nie planowana zaleta: pasek po prawie wszystkich idlerach będzie jechał płaską stroną. A to bardzo dobrze.
Jedyne koła z zębami to:
1. Siłą rzeczy koło na silniku.
2. Koło z przodu, służące też do napinania. Ono jednak musi być całkiem spore (ponad 40 zębów) bo musi zapewnić odpowiedni rozstaw paska żeby dał radę z dwóch stron ominąć prowadnicę Y. Duże koło sprawia dla paska mniejsze problemy niż małe, więc nie powinno powodować znacznego drgania czy zużywania się paska.
Pojawił się jednak problem w miejscu skrzyżowania pasków. Dla tej wersji muszą się one krzyżować stykając się stronami z zębami.
Można zrobić na odwrót, i takie zdjęcia widziałem na google (paski krzyżują się stronami płaskimi, ale po idlerach jadą stroną z zębami).
Wtedy krzyżowanie działa całkiem ładnie. Tak to wygląda na prototypie:
Paski 8.jpg
Paski ślizgają się po sobie prawie na styk. Miejscami widać szparę.
Jednak wymienili tam wady takiego systemu, że paski trą zębami o boki idlerów i się szybko zużywają.

Krzyżowanie działa wiele gorzej jak paski są do siebie zębami. Zęby zachodzą na siebie, a więc pasek będzie się klinował i dzwonił podczas jazdy:
Paski 9.jpg
Mi niestety zależało na tym żeby paski jeździły płaską stroną po idlerach. A to wymusza krzyżowanie się zazębionymi stronami.
Na szczęście jest na to proste rozwiązanie. Puścić jakiś cienki pasek dystansowy pomiędzy paskami zębatymi. Tylko musiał by on mieć kształt spirali, taki samo jak miejsce styku pasków.
Zastanawiałem się jak zrobić odpowiedni kształt tego dystansu. Aż nagle pomysł sam się "wpadł". Ten kształt sam się zrobi!
Paski same się układają w taki kształt, to i dystans może. Wystarczy jakiś pasek folii rozwiesić naprężony i skręcony o 180° tak samo jak paski:
Paski 10.jpg
Paski 11.jpg
Paski zachodziły na siebie o jakieś 1.5mm, więc wystarczy je rozchylić po 0.8mm na stronę, i to wystarczy aby w środku zmieścił się dystans.
Tak małe odchylenie pasków (na długości 400 mm) wymaga minimalnej siły, nawet przy silnym naciągu pasków. Siła tarcia o dystans będzie więc minimalna. Liczę więc że to zadziała.
Na prototypie działa, przynajmniej od strony mechanicznej (paski nie klinują się i nie dzwonią):
100_1262.gif
100_1262.gif (8.61 MiB) Przejrzano 695 razy
Jeszcze zostało wybrać odpowiedni materiał tribologiczny, który da małe tarcie i małe zużywanie się paska. Nie wiem co będzie dobre. Może taśma teflonowa.

No a w odpowiedzi na post majek-a: zadbałem o naciąg pasków jak mało kto :D
Przy takim umieszczeniu pasków i idlerów, można naciągać pasek do woli, nie powodując uginania się prowadnic czy wprowadzania sił bocznych na tuleje ślizgowe.
Nie zamierzam przekraczaj zalecanej siły 26N, ale przynajmniej będę miał pewność że naciąg nie powoduje utraty geometrii. No i pasek jeżdżący po płaskich idlerach (w sumie to będą łożyska kołnierzowe) też jest ważną zaletą. A to wszytko za w sumie mały koszt dodania małego paskowego dystansu w miejscu krzyżowania się pasków.
Nie powinien też wystąpić efekt zużywania się pasków na idlerach odpowiadających za krzyżowanie. Bo u mnie będą tam jeździć płaską stroną. Jedyne implementacje "twisted belts" jakie widziałem, były na paskach jeżdżących po stronie zębatej, i pewnie stąd było tam zużycie.

Nie musicie dopytywać o kolejne rzeczy. Będę je powoli opisywał w kolejnych postach.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 2
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: fesou »

Rozważasz zamiast śrub w osiach Z użyć pasków? Zdecydowanie uwzględniłbym 3 silniki i poziomowanie stołu. Samoreguluje się przy każdym wydruku, podział sił na trzy jednostki
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2015
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: Pjoter »

A czy poprowadzenie pasków jeden nad drugim (tak jak ci się nie podoba :D ) od boku karetki osi Y i odpowiednie ich wycentrowanie względem prowadnicy nie spowoduje że składowe siły w osi Z się zniwelują i zostaną tylko składowe w osi Y? Ofc pozostaje kwestia idlerów,
Załączniki
grafik_dizajn.png
grafik_dizajn.png (3.74 KiB) Przejrzano 675 razy
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 39
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: atom1477 »

fesou: Pomyślałem o paskach. Pomyślałem żeby ich nie stosować :D
Pjoter: Na karetce pewnie tak. Ale na krzyżakach X/Y nie.
Pjoter
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1615
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: Jarewa »

CoreXY to też układ pasków H-bot a tam skrzyżowania pasków nie ma...
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 39
Posty: 265
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Budowa: Atomic Teddy Bear (Miś Atomowy).

Post autor: atom1477 »

CoreXY to nie jest H-bot.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”