Ender 3 - acceleration tuning

pvtr_
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 31 mar 2023, 15:46

Ender 3 - acceleration tuning

Post autor: pvtr_ »

Cześć, mam kolejny problem ze swoim enderem. Chciałem dziś przeprowadzić tuning akceleracji, ale wychodzą mi jakieś pasi na wydruku osi X, a tak naprawdę to na osi Y, ponieważ tak został ułożony model ze strony teachingtechyt.
Dodane zostało dual z oraz prowadnica liniowa na osi X
Załączniki
IMG_0370.jpg
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Ender 3 - acceleration tuning

Post autor: lukk »

Czyli ten wydruk jest puszczany w trybie wazy?
Piszesz o paskach w osi Y, ale zakładam, że chodzi Ci o te poziome, wzdłuż warstw? I czy występują tylko w osi Y czy w Xie też?
Czy te defekty pojawiają się na każdym wydruku, czy tylko na tym testowym? Jeżeli tylko na tym to może być jakaś sprawa programowa, jeżli na każdym i w obu osiach to może to być coś mechanicznego związanego z osią Z (nawet jakieś zanieczyszczenia na śrubie).
pvtr_
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 31 mar 2023, 15:46

Re: Ender 3 - acceleration tuning

Post autor: pvtr_ »

Szczerze nie wiem, czy on jest w trybie wazy, bo gcode został wygenerowany na stronie https://teachingtechyt.github.io/calibration.html#accel
Dokładnie chodzi mi o te poziome paski i występują, tylko na osi Y. Na osi X brak takich poziomych pasków. Defekt pojawia się, tylko na tym wydruku, bo wcześniej drukowałem wieżę temperatury, kostkę kalibracyjną oraz wieżę retrakcji i taki problem nie występował
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Ender 3 - acceleration tuning

Post autor: lukk »

Jeżeli to faktycznie tylko na tym wydruku, przy teście przyspieszenia i tylko w jednej osi to trochę mi to wygląda na to, jakby na rogach krokowiec ze względu na wysokie przyspieszenie gubił kroki (ciężki stół).
Sprawdzałeś jakie masz ustawione prądy na sterownikach silników?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Ender 3 - acceleration tuning

Post autor: majek »

Wrzuć zdjęcie całego wydruku.
Ale jeżeli te linie są rzeczywiście tylko wzdłuż ruchu stołu, to masz problem z osią X, np:
- luźna zębatka na silniku i się czasem przestawia (niedokręcony robaczek)
- luzy w innym miejscu
- prowadnica się zacina
- silnik gubi kroki
Posortowane wg. mnie wg. prawdopodobieństwa.
pvtr_
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 31 mar 2023, 15:46

Re: Ender 3 - acceleration tuning

Post autor: pvtr_ »

Ostatnio zmieniałem jeszcze płytę na btt mini e3 v3 i nie sprawdzałem jaki jest ustawiony prąd. Przy stole nic nie zmieniałem, jedynie zostało dołożone szkło

Kod: Zaznacz cały

  #if AXIS_IS_TMC_CONFIG(Y)
    #define Y_CURRENT       580
    #define Y_CURRENT_HOME  Y_CURRENT / 2
    #define Y_MICROSTEPS     16
    #define Y_RSENSE          0.11
    #define Y_CHAIN_POS      -1
    //#define Y_INTERPOLATE  true
    //#define Y_HOLD_MULTIPLIER 0.5
  #endif
IMG_0385.jpg
IMG_0387.jpg
IMG_0386.jpg
IMG_0384.jpg
diablok6
Postów w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 19 sty 2022, 19:54
x 3

Re: Ender 3 - acceleration tuning

Post autor: diablok6 »

Ze zdjęć wygląda jak by silniki X i Y nie trzymały konkretnych parametrów. dla pewności zrób to w innym programie np.cura, prusaslicer, ideamaker, dodając ręcznie kody na poszczególnych warstwach (tak jak robi się wieże temperatur) zaczynając od np M204 P400 zwiększając P co np 200.
pvtr_
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 31 mar 2023, 15:46

Re: Ender 3 - acceleration tuning

Post autor: pvtr_ »

Miałem dziś chwilę, więc puściłem wydruk i niestety na wydruku z programu pojawia się ten sam problem. Więc pozostaje mi sprawdzenie osi X, ale moje podejrzenie pada na napinacz paska osi X, ponieważ kółko które jest zamontowane w nim unosi pasek do góry przy każdym obrocie silnika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”