Silikonowa mata grzewcza

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Silikonowa mata grzewcza

Post autor: Rozarh »

konradsdev1 pisze: 17 lis 2023, 15:43 Raz chluśniesz 10 litrów albo wlejesz 10 litrów powoli. Wychodzi na to samo bo zużyjesz tyle samo wody.
Napisałem, że trzeba uwzględnić straty. Model z wiadrem zmienia się w taki sposób, że im więcej wody w wiadrze tym więcej ucieka.

Stół rozproszy więcej ciepła im jest bardziej gorący - liczy się różnica temperatur stołu i otoczenia.

Zasada zachowania energii? Dlaczego jej nie stosujecie? Przecież nie drukujemy w próżni!

Jeśli chodzi o zużycie energii to fakt: grzałka 500W przez 1 minutę zużyje tyle samo energii co grzałka 100W przez 5 minut, ale 100W przez 5 minut nie nagrzeje stołu do tej samej temperatury co 500W w ciągu minuty, bo ciepło ze stołu w ciągu 5 minut będzie mieć więcej czasu na ucieczkę.

Mam stół 230V 750W i nigdy nie miałem problemu z osiągnięciem nawet 130°C na stole.

Mam też stół 24V, nie znam dokładnie mocy, ale zasilacz 360W "daje radę" zagrzać ten stół do 55-60°C w rozsądnym czasie. Niestety 70°C to już męka a 100°C jest dla tego stołu nieosiągalne.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Silikonowa mata grzewcza

Post autor: Holgin »

Rozarh pisze: 18 lis 2023, 00:22 Mam też stół 24V, nie znam dokładnie mocy, ale zasilacz 360W "daje radę" zagrzać ten stół do 55-60°C w rozsądnym czasie. Niestety 70°C to już męka a 100°C jest dla tego stołu nieosiągalne.
To znaczy że stół jest źle zaprojektowany i tyle. Czy masz zasilacz 360, 500 czy 20000W nie ma znaczenia, jeżeli stół jest zaprojektowany tak, że pobiera 50-100W.

Argument, że 5 minut dłuższe nagrzewanie powoduje straty energii jest dla mnie.. słaby, bo jak sam powiedziałeś, najważniejsza jest różnica temperatur, a ta jest największa podczas druku, który trwa raczej dłużej niż 5 minut ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”