Problem z drukowaniem po wymianie extrudera

Jakość druku Cię nie zadowala?
ChinQuan
Postów w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 03 lis 2023, 16:00
Drukarka: artillery sidewinder

Problem z drukowaniem po wymianie extrudera

Post autor: ChinQuan »

Siemka,

Moja drukarka do Artyllery x2
Kupiłem i wymieniłem extruder na cały metalowy.
Robiłem kalibrację automatyczna i manualna.
Gdy startuje drukowanie dysza jest zbyt wysoko.

Dlaczego tak się dzieje? Coś powinienem zmienić w drukarce po zmianie extrudera?

Nawet jeśli ustawie stół manualnie na kartkę papieru a potem dam automat to przy kolejnej próbie manualna znów ma luz.

Poziomowanie na rozgrzanym extruderze i płycie.
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 1
Posty: 192
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Re: Problem z drukowaniem po wymianie extrudera

Post autor: alucard321pl »

Więc wymieniłeś ekstruder, czy głowice, bo ekstruderów się nie nagrzewa?
Jeśli wymieniłeś ekstruder, to wypadałoby zrobić jego kalibrację. Jest w internecie tona poradników jak to zrobić.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1104
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Problem z drukowaniem po wymianie extrudera

Post autor: Adinfo »

Musisz skorygować offset między czujnikiem poziomowania (nie wiem jak w X2 jest fabrycznie) a dyszą , czyli po tej automatycznej "kalibracji" zrób "home" dla wszystkich osi łącznie z Z i wtedy poprzez jakieś opcje z menu (bo nie wiem jaki masz firmware w drukarce) obniżaj wysokość Z lub Z-offset jeżeli jest dostępny z wyświetlacza itp. aż dysza będzie np. na grubość kartki papieru i wtedy należy te ustawienia zapisać. Musielibyśmy znać więcej szczegółów, zrób fotkę wrzuć jak to wygląda z bliska z dyszą a stołem - jaka różnica występuje. Oczywiście najlepiej robić to na rozgrzanym stole (nie koniecznie dyszy), zawsze możesz to potem jeszcze poprawić w trakcie druku i dopracować ten offset między dyszą a czujnikiem - bez tego albo będzie tak jak u Ciebie teraz albo odwrotnie i będziesz "rył" dyszą po stole.

Klipper ma takie coś, że zmieniam po korekcie offset - np. drukarka drukuje za wysoko pierwszą warstwę to obniżam powoli o małą wartość - zaczyna dobrze drukować i wtedy zapisuję ustawienie dla wysokości Z ale też zapisuję korektę offsetu do czujnika poziomowania (np. BLTouch), wtedy po bed levelingu wszystko pasuje i drukuje się tak jak przed zmianą ekstrudera. Zresztą sama wymiana dyszy też może w pewnym stopniu (mniejszym niż u Ciebie) zmienić Z.
ChinQuan
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ChinQuan
Postów w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 03 lis 2023, 16:00
Drukarka: artillery sidewinder

Re: Problem z drukowaniem po wymianie extrudera

Post autor: ChinQuan »

Adinfo pisze: 15 lis 2023, 08:22 Musisz skorygować offset między czujnikiem poziomowania (nie wiem jak w X2 jest fabrycznie) a dyszą , czyli po tej automatycznej "kalibracji" zrób "home"....
Dzieki wielkie za odpowiedz. Wroce do domu to postaram sie zrobic jakies zdj.
Dysza po " autopoziomowaniu" jest okolo 1mm nad stolem podczas drukowania. Przez to filament stygnie w powietrzu i dusza to wszystko sciaga.

Jaka powinna byc odleglosc od stolu do dyszy?


Firmware u mnie fabryczny czyli Marlin. Uzywam tez Cura silencera.
Wlasnie probowalem robic manualne poziomowanie pozniej auto i na koncu ustawic srodek i nic mi to nie dalo. Dzisiaj usiade nad tym jeszcze raz.
Nie potrafie zrozumiec troche tego dlaczego po auto poziomowaniu jak wejde na manual to robi sie znow duza przerwa miedzy stolem a dysza.

Widzialem ze mozna zmienic firmware na drukarce. Czy warto to zrobic? JEsli tak to na jaki?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1104
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Problem z drukowaniem po wymianie extrudera

Post autor: Adinfo »

Ja mam Klippera teraz, jak będę miał możliwość to sprawdzę to w ustawieniach. W drukarce z Marlinem mam tylko dolny endstop z-min więc nie mam tego offsetu wprost wpisanego - u Ciebie to może nieco inaczej wyglądać w menu. Rozgrzej stół np. do 65 stopni, potem zrób "home" dla wszystkich osi i poszukaj w menu Z-offset itp. - zmieniaj tę wartość aż dysza zbliży się do włożonej pod dyszę kartki i będzie można kartę przesuwać z lekkim oporem - zawsze to możesz potem jeszcze poprawić/skorygować. Możliwe też, że będziesz musiał tę wartość po prostu uwzględnić we wpisanej wartości z menu odejmując aktualnie wpisaną wartość o tą, która Ci wyszła zjeżdżając w dół i dopiero będzie poprawnie. Po tej operacji zapisz ustawienia w Marlin i sprawdź czy jest poprawa i czy po ponownym włączeniu pamięta to ustawienie. Tak z grubsza to może wyglądać bo mam teraz Klippera ale procedura jest podobna.

W delcie miałem tak, że osobno był Z-offset dla sondy (czujnika poziomowania) i wtedy po korekcie trzeba było odjąć albo dodać wartość w ustawieniach do tej która była, np. po zmianie sonda miała różnicy 15mm, a po korekcie wyszlo, że dysza jest za wysoko o 1mm, to trzeba było od 15mm odjąć 1 aby zmniejszyć różnicę między dyszą a czujnikiem i wtedy wyszło 14mm - co spowodowało, że dysza zjedzie o 1mm niżej - traktuj to jako przykład tylko.

W razie czego wpisz w YT "Marlin change z-offset probe" - lub coś podobnego i może jakiś film to dobrze opisze abyś mógł to zrobić u siebie.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ChinQuan
Postów w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 03 lis 2023, 16:00
Drukarka: artillery sidewinder

Re: Problem z drukowaniem po wymianie extrudera

Post autor: ChinQuan »

Adinfo pisze: 15 lis 2023, 17:03 Ja mam Klippera teraz, jak będę miał możliwość to sprawdzę to w ustawieniach. W drukarce z Marlinem mam tylko dolny endstop z-min więc nie mam tego offsetu wprost wpisanego - u Ciebie to może nieco inaczej wyglądać w menu. Rozgrzej stół np. do 65 stopni, potem zrób "home" dla wszystkich osi i poszukaj w menu Z-offset itp. - zmieniaj tę wartość aż dysza zbliży się do włożonej pod dyszę kartki i będzie można kartę przesuwać z lekkim oporem - zawsze to możesz potem jeszcze poprawić/skorygować. Możliwe też, że będziesz musiał tę wartość po prostu uwzględnić we wpisanej wartości z menu odejmując aktualnie wpisaną wartość o tą, która Ci wyszła zjeżdżając w dół i dopiero będzie poprawnie. Po tej operacji zapisz ustawienia w Marlin i sprawdź czy jest poprawa i czy po ponownym włączeniu pamięta to ustawienie.
Wczoraj troche sie pobawilem i drukowalem kostke ktora jest na pendrive dolaczona wyszla calkiem spoko.
Pozniej chcialem druknac dukt pod 5015 fan i straszna lipa wychodzi. Nawet nie dokonczylem calego bo po 2 warstawie jakby odkleja sie od szkla i potem dysza w to uderza i wszystko sie podnosi.


Dzisiaj bede mial wiecej czasu wiec planuje zaczac znow od poczatku ;d
Załączniki
400766174_3517512811821615_951979815210923653_n.jpg
ChinQuan
Postów w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 03 lis 2023, 16:00
Drukarka: artillery sidewinder

Re: Problem z drukowaniem po wymianie extrudera

Post autor: ChinQuan »

Adinfo pisze: 15 lis 2023, 17:03 Ja mam Klippera
Ja juz nie ogarniam tego... wypoziomowalem tak jak na kanale artyllery krok w krok..

wydrukowalem kostke ktora byla na pendrive - wyszla bardzo dobrze
drukuje jakis plik z neta i dysza jakby za wysoko i wszystko sie plata i zatyka dysze.
diablok6
Postów w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 19 sty 2022, 19:54
x 3

Re: Problem z drukowaniem po wymianie extrudera

Post autor: diablok6 »

ChinQuan pisze: 16 lis 2023, 19:12 wydrukowalem kostke ktora byla na pendrive - wyszla bardzo dobrze
drukuje jakis plik z neta i dysza jakby za wysoko i wszystko sie plata i zatyka dysze.
Jeżeli jest za wysoko to albo masz źle ustawiony stół (nie na kartkę) albo w programie masz ustawioną pierwszą i kolejna warstwę za dużo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”