Orange Pi zero 2 + SPI Touch ILI9488

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Orange Pi zero 2 + SPI Touch ILI9488

Post autor: PrzemoS »

Panowie może wreszcie jakiejś pomocy zaczerpnę tutaj bo dostaje białej gorączki.

Chciałbym połączyć Orange pi zero 2 z ili9488 touchscreen do tego Klipper z Klipper Screenem.
Połowicznie mi sie to udało bo wyświetlacz działa wszystko ładnie pięknie się ląduje, lecz nie mogę skonfigurować dotyku(touch)


Użyłem Debiana: Orangepizero2_2.2.0_debian_buster_desktop_linux4.9.170 (niby nowsze wersje maja wyłączona wtyczke fbtft_device)


Poniżej podsyłam jakie procedury narazie dokonałem, aby go uruchomić :

1.

Kod: Zaznacz cały

apt update --allow-releaseinfo-change && apt dist-upgrad
2.

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc /modules-load.d/fbtft.conf
dodalem:
fbtft
fbtft_device

3.

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc /modprobe.d/fbtft.conf
dodałem moje ustawienia wyświetlacza i piny.
options fbtft_device custom name=fb_ili9488 busnum=1 cs=1 gpios=dc:78,led:69 rotate=90 speed=65000000 bgr=1 txbuflen=65536

4.

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /boot/orangepiEnv.txt
dodalem:
extraargs=fbcon=map:1

5.

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/99-fbdev.conf
dodalem:
Section "Device"
Identifier "myfb"
Driver "fbdev"
Option "fbdev" "/dev/fb1"
EndSection


6. Pora na instalacje KIAUH + klipper+ moonraker+mainsail+klipper screen

7. bootowanie do konsoli/klipper screen
komenda:
sudo systemctl set-default multi-user.target
sudo reboot



Do tego momentu wszystko ładnie śmiga i się ląduje lecz nie mogę skonfigurować dotyku aby działał. Niby są jakieś operlamy w armbianie ale za cholewę nawet to nie działa by uruchomić sam wyświetlacz wiec zostałem przy Debianie.

Może ktoś się znajdzie kto w jakimś stopniu pomoże:)



Poniżej zamieszczam moje GPIO z illi do Orange pi zero 2
piny do ILI orange pi zero 2.png
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Orange Pi zero 2 + SPI Touch ILI9488

Post autor: majek »

Pewnie wiele nie pomogę, ale:
- nie wiadomo jaki jest kontroler do dotyku (ILI9488 to kontroler wyświetlacza), jaki driver trzeba załadować i czy przyjmuje on w argumentach piny spi
- patrząc po DT dla H616, to nie ma tam overlaya pozwalającego na podpięcie pod jedno SPI kilku urządzeń na raz (więcej niż jeden pin CS), dla H6 był overlay 'spi-add-cs1', który to umożliwiał - czyli trzeba coś narzeźbić ręcznie w Device Tree
- patrząc na powyższe, to pewnie najłatwiej byłoby podpiąć wyświetlacz z dotykiem po usb albo i2c

Co do modułu fbtft, to w nowszych kernelach wyleciały wszelkie argumenty i teraz 'koszernym' rozwiązaniem jest zrobienie fragmentu Device Tree dla konkretnego wyświetlacza, w nim podanie pinów i z jakiego ostatecznie modułu to ma korzystać.

I nie, jeszcze nie pisałem swojego DT, chociaż już trochę zglębiałem temat, bo chciałem jakiś niestandardowy wyświetlacz podpiąć.
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Orange Pi zero 2 + SPI Touch ILI9488

Post autor: PrzemoS »

majek pisze: 30 lis 2023, 23:06 Pewnie wiele nie pomogę, ale:
- nie wiadomo jaki jest kontroler do dotyku (ILI9488 to kontroler wyświetlacza), jaki driver trzeba załadować i czy przyjmuje on w argumentach piny spi
- patrząc po DT dla H616, to nie ma tam overlaya pozwalającego na podpięcie pod jedno SPI kilku urządzeń na raz (więcej niż jeden pin CS), dla H6 był overlay 'spi-add-cs1', który to umożliwiał - czyli trzeba coś narzeźbić ręcznie w Device Tree
- patrząc na powyższe, to pewnie najłatwiej byłoby podpiąć wyświetlacz z dotykiem po usb albo i2c

Co do modułu fbtft, to w nowszych kernelach wyleciały wszelkie argumenty i teraz 'koszernym' rozwiązaniem jest zrobienie fragmentu Device Tree dla konkretnego wyświetlacza, w nim podanie pinów i z jakiego ostatecznie modułu to ma korzystać.

I nie, jeszcze nie pisałem swojego DT, chociaż już trochę zglębiałem temat, bo chciałem jakiś niestandardowy wyświetlacz podpiąć.


jakoś przypadkowo udalo mi sie trafic na to forum:D https://4pda.to/forum/index.php?showtop ... y117656122
zrobilem krok po kroku.

Załadowalem Overlaye (wreszcie sie udalo) plus sterownik dla ili9488. Smiga juz touchpad:) do tego dostosowałem parametry klikania bo trzeba było mocno naciskać na ekran, ale po zmianie pressure i redukcji ohm wystarczy leciutko kliknąć:)

IMG_9019.jpg
IMG_9018.jpg
majek, cyfron
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”