Adinfo - Anycubic Kossel Linear Plus (AKLP) - druga delta

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1101
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Adinfo - Anycubic Kossel Linear Plus (AKLP) - druga delta

Post autor: Adinfo »

Tak jakoś wyszło, że długo nie zakładałem nowego wątku na reprapy, siara jak nic, wstyd i płacz. W końcu po wstępnym ogarnięciu drugiej delty Anycubic Kossel Linear Plus (AKLP) jaką odkupiłem w lutym 2022 od kolegi z reprapy SQ9KRD (nie miał czasu jej dalej ogarniać). Stwierdziłem, że dłużej nie mogę czekać z założeniem wątku i ogłoszeniem tej wieści!

Stan początkowy:
  • fabryczna płyta Trigorilla, ekstruder, stół, zasilacz,
  • wydrukowane 3 usztywnienia dolne (narożniki - niebieskie) oraz trochę zaślepek do ramy w kolorze czerwonym i podobnym, kilka zaślepek na górę ramy,
  • przełożona elektronika na górę ramy i przeciągnięte okablowanie przez profile albo we wcięciach profili, wyświetlacz na górze, na dole tylko stół i silniki,
  • założone stepy TMC2208 na osie i A4988 na ekstruder,
  • jako, że drukarka nie była ukończona w sensie prac po przekładce np. gubiła kroki na osiach, wymagała regulacji/kalibracji, naciągnięcia pasków itp.,
  • wgrany był Marlin,
To co ogarniałem dość długo z powodu braku czasu:
  • wymienione wózki na drukowane z regulacją - napinacze,
  • wymienione łożyska w górnych rolkach bo jakoś wszystko trzeszczało - okazało się jednak, że to paski na rolkach bez zębów były powodem,
  • wydrukowane elementy:
    • górne narożniki usztywniające ramę (były tylko 3 dolne - zostały do dziś - ale przemaluję je na czarne), dorobiłem 3 górne,
    • nogi (na piłki tenisowe),
    • efektor z ASA - lżejszy pod v6 niż fabryczny - widać na wydrukach - mniejsze echo,
    • element przechylający ektruder na ramie (krótsze PFTE zachaczało wcześniej o wózek) teraz idzie bokiem,
    • zaślepki narożne obok stołu z otworami wentylacyjnymi,
    • mocowanie boczne zasilacza (projekt od @dziobu),
    • pokrywki narożne nad rolkami na górze ramy w celu odseparowania kabli (własny projekt),
    • narożne pokrywy na górę i na profile w celu częściowego zakrycia okablowania znajdującego się na górze ramy (własny projekt),
    • mocowanie płyty głównej MKS GEN L v1.0 do ramy,
    • mocowanie mosfetu dla grzanego stołu do profilu,
    • obudowy na LEDy dwuczęściowe (z odzysku) - przy stole w celu podświetlenia druku (własny projekt),
    • zaślepki do profili (jeszcze nie wszystkie),
  • wymiana hotendu v5 na Dragona, który czekał długo na założenie do drukarki,
  • wentylator nadmuchu blower Sunon 5015, na radiator 3010 też Sunon,
  • wymiana ekstrudera na podróbkę dualdrive (raczej nieudana - o tym później),
  • wymiana płyty głównej na MKS GEN L v1.0 (wiem, że słaby CPU ale daje radę pod Klipperem) - płyta ze stepami odziedziczona po wymianie z Artillery Sidewinder X1 od @Trolinki),
  • stepy to dość ciekawe fabryczne z X1, podobno zbliżone do A4988 ale jednak ciche - dziwna sprawa ale dają radę całkiem całkiem - podobnie jak TMC2209 bez UART,
  • dodatkowy mosfet dla stołu zamontowany w dolnej części ramy przy zasilaczu - krótsze kable z powodu montażu płyty MKS na górze ramy),
  • podświetlanie LEDowe stołu przy dwóch słupkach obok stołu - startuje razem z autofanem głowicy,
  • wykorzystałem akcelerometr pod Klippera - widać sporą różnicę na kostce forumowej reprapy - znacznie mniejsze echo.
Do zaprojektowania zostało jeszcze zrobienie pokrywy z wentylacją na płytę główną i połączenia między profilami na górze ramy na środku aby ukryć pozostałą część kabli, które tam są - chyba, że to zrobię z przeciętego peszla albo plastikowej owijki takiej jak na kable z ekstrudera.

Dzięki temu, że DSM (Design Spark Mechanical) poszedł w komerchę i brak w darmowej wersji możliwości importu STL poszedłem w OnShape i troszku tych elementów na górę ramy i obudów do LEDów sam ogarnąłem samodzielnie, więc wyszło na dobre bo zazwyczaj sięgałem po gotowce, które w razie czego przerabiałem dla siebie. Jak znajdę chwilę to zapodam listę elementów/linków jakie wykorzystałem i udostępnię swoje projekty.

Problemy po drodze:
  • odpuściłem Marlina i wgrałem Klippera, wciąż szlifuję konfigurację,
  • płytę Trigorilla (2 sztuki) próbowałem pod Klipperem, ale odwalały mi dziwne numery - wymiana stepów z TMC2208 na 2209 na osiach zagrała, natomiast z ekstruderem do końca sobie nie poradziłem - wymieniałem w nim stepy z A4988 na TMC2209, 2208 i inny A4988 - problemy z retrakcją i szczelinami na wydruku, później jednak okazało się, że częściowo problemem był ekstruder podróbka DualDrive,
  • w dalszym ciagu mam dziwne problemy z drukiem, szczególnie z PET-G - przedwczoraj odtworzyłem konfig w Prusa Slicer (przejście z CURA) z Sidewinder X1, gdzie na direct Matrix Lite wydruki z tego samego PET-G wychodzą znacznie lepiej (oprócz retrakcji, która wiadomo, że będzie inna) - chcę porównać czy niektóre problemy znikną.
W najbliższym czasie wymienię ekstruder dualdrive na inny egzemplarz z zamontowanymi aktualnie czarnymi radełkami Fysetc ze skośnym ułożeniem ząbków bo wydaje mi się, że przyczyną problemów jakie mam aktualnie przy druku z PET-G może być też ekstruder. Zresztą w tym co teraz jest założony zrobiłem na początku strzał, bo trybko z silnika miałem odwrotnie założone i przesunięte tak, że częściowo wyrobiły się ząbki z jednej strony na krawędzi tej największej plastikowej zębatki, do tego docisk z radełkiem jest do bani - wylatuje z niego ośka i wszystko wypada.

Na górze ramy jeszcze bajzel bo pokrywki tylko luzem położone i nie przykręcone bo będą tam wciąż trwały prace budowlane.

To początkowa faza zrobienia tej drukarki aby fajnie drukowała i działała tak jak bym docelowo oczekiwał. Na pewno z powodu znacznie lżejszego efektora można deltę pogonić znacznie szybciej.

Zauważyłem, że przy większych prędkościach muszę zmniejszać PA ponieważ "ścina" narożniki na wydrukach - od 120mm/s i wyżej (przy PA jakie mi wyszło jako optymalne 0.52 musiałem zmniejszyć do co najmniej 0.37 a czasem nawet 0.22-0.25 przy 150-180mm/s). To jeszcze sprawdzę czy to kwestia za słabego chłodzenia do tej prędkości - bo nic innego mi do głowy nie przychodzi. Przy PET-G mam problemy ze sporym nitkowaniem i zniekształceniami na ściankach + jakieś nierówności jak by retrakcje były na zewnątrz obiektu, nawet w miejscach gdzie są pełne przejazdy głowicy bez retrakcji, o tym przy okazji jak zrobię kilka fotek takich nieudanych wydruków.

Troszkę zdjęć na początek.
delta2_efektor2.jpg
delta2_efektor3.jpg
delta2_bottom2.jpg
delta2_ekstruder1.jpg
delta2_wozek1.jpg
delta2_mksgenl1.jpg
delta2_naroznik1.jpg
delta2_top3.jpg
delta2_top_pokrywki.jpg
delta2_bed_led1.jpg
delta2_bed_led3.jpg
delta2_bed_led2.jpg
delta2_led2.jpg
delta2_all_led.jpg
dziobu, Abys, majek, fesou, fyme, morf, carving85, Fest, roman, Andrzej_W, rafly, McKee, PrzemoS, Berg
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Adinfo - Anycubic Kossel Linear Plus (AKLP) - druga delta

Post autor: roman »

Adinfo pisze: 18 lis 2023, 15:02 Zauważyłem, że przy większych prędkościach muszę zmniejszać PA ponieważ "ścina" narożniki na wydrukach - od 120mm/s i wyżej (przy PA jakie mi wyszło jako optymalne 0.52 musiałem zmniejszyć do co najmniej 0.37 a czasem nawet 0.22-0.25 przy 150-180mm/s). To jeszcze sprawdzę czy to kwestia za słabego chłodzenia do tej prędkości - bo nic innego mi do głowy nie przychodzi. Przy PET-G mam problemy ze sporym nitkowaniem i zniekształceniami na ściankach + jakieś nierówności jak by retrakcje były na zewnątrz obiektu, nawet w miejscach gdzie są pełne przejazdy głowicy bez retrakcji, o tym przy okazji jak zrobię kilka fotek takich nieudanych wydruków.
hm, tak sobie poczytałem chwile i rzeczywiście mniej więcej takie właśnie wartości PA są dla bowdena, i często się też wspomina właśnie, że wartości PA (gdy są tak wysokie) to mogą być przyczyną problemów przy wysokich prędkościach.

Edit: W sumie to niewiele wniosłem do wątku ;) po prostu wyraziłem swoje zdziwienie ;)
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1101
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Adinfo - Anycubic Kossel Linear Plus (AKLP) - druga delta

Post autor: Adinfo »

roman pisze: 18 lis 2023, 19:47hm, tak sobie poczytałem chwile i rzeczywiście mniej więcej takie właśnie wartości PA są dla bowdena, i często się też wspomina właśnie, że wartości PA (gdy są tak wysokie) to mogą być przyczyną problemów przy wysokich prędkościach.
Problem ze "ścinaniem" narożników przy szybszych drukach w związku z wartością PA (u mnie 0.37 - 0.52 zależnie od konfiguracji) jeszcze poruszę przy okazji, przy dobrej kalibracji PA i zwiększeniu prędkości np. 120-150mm/s i szybciej musiałem obniżać PA o połowę albo i więcej bo zaczynało ścinać i zaokrąglać krawędzie. Chyba, że to za słabe chłodzenie powoduje to w pewnym stopniu i łącznie z wartością PA dają takie efekty uboczne.

Wczoraj testowałem blachę sprężystą z aliexpress, która z jednej strony ma PEI proszkowe a z drugiej warstwę nazywaną przez producenta "PET". Pierwszy wydruk na tej warstwie PET - dolna część obudowy do Rpi3B (czarne PET-G) warstwa 0.24mm. Wygląda to całkiem fajnie, tylko bed leveling muszę zagęścić bo jednak ten konfig co mam teraz okazuje się niewystarczający. Tam gdzie ścieżki się fajnie zlały trudno je zauważyć, miejscami jednak jest gorzej.

Blacha dwustronna PEI/PET 240mm: https://pl.aliexpress.com/item/1005005147396458.html
Folia magnetyczna z Allegro: https://allegro.pl/oferta/folia-magnety ... 6679928720

Problemy do sprawdzenia:
1. Przy okazji chciałem drukować na drugiej stronie (PEI) i niestety folia magnetyczna kupiona z alledrogo nie daje rady (przy grzanym stole) - blacha zaczyna się odginać bokami do góry, środek trzyma - boki są w powietrzu, problemem są różne materiały z obu stron - nierównomierne naprężenie. Nie wiem czy szukać lepszej mocniejszej folii magnetycznej na stół np. z 3M bo takie widziałem. Jak bym to przewidział to w droższych zestawach był dedykowane folie w komplecie. Przypuszczam, że wtedy problemu by nie było bo opinie blachy mają bardzo dobre. Jeżeli od strony magnesu jest PEI trzyma w miarę dobrze. Być może blacha w środku jest dosyć cienka + dystans powodowany przez powłokę PET i to się nakłada na moje problemy. Zwykła blacha nierdzewna kupowana na reprapy co kiedyś były zbiorowe zamówienia trzyma bardzo dobrze - ta ma 0,5mm grubości. Ta z aliexpress dwustronna ma około 0.8mm grubości (w tym obie powłoki).

2. Dopiero co przepisałem konfig z CURA (na ile to możliwe) do PrusaSlicer i chcę go poprawić - widzę problem z wypełnieniem - w każdej warstwie wypełnienia widać wystające bardziej pojedyncze linie tam gdzie przy wypełnieniu monotonic - top/bottom fill pattern oraz ), fill pattern Adaptive Cubic, drukarka wraca i kontynuuje wypełnianie danej warstwy. Objawia się to jak widać na zdjęciach zgrubionymi liniami. Kombinuję jakie ustawienia zastosować do tego aby zniwelować ten efekt uboczny.

Wydruk z czarnego PET-G, ekstruder skalibrowany, flow również, tylko, że temperatura 215 stopni, ponieważ wyżej było sporo nitek i zniekształceń na ściankach mimo suszenia filamentu.
Załączniki
pet_petg6.jpg
pet_petg5.jpg
pet_petg4.jpg
pet_petg3.jpg
pet_petg2.jpg
pet_petg1.jpg
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”