Laser diodowy

Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Laser diodowy

Post autor: nevix »

Witajcie reprapowicze
Drukarka 3D już od jakiegoś czasu jest częścią mojego domowego warsztatu, to postanowiłem nieco rozszerzyć swoje wyposażenie, a także spróbować czegoś innego. I tak padło na laser diodowy do grawerowania.
Udało mi się zakupić dość prostą w budowie maszynę Two Trees TTS-10Pro, (laser o mocy optycznej 10W i polu roboczym 300x300). Zdecydowałem się na taką maszynę ponieważ jest zbudowana z profili v-slot2020 i już dokupiłem i zamontowałem do niej dwa metrowe profile za 70PLN. Sama wymiana tylko profili powiększyła mój obszar roboczy do poziomu 300x500(docelowo będzie to 300x800, czekam na kable do silników i paski GT2 od "majfrendów").
Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie przy grawerowaniu i cięciu na takich maszynach chętnie zapoznam się z opiniami i poradami.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Laser diodowy

Post autor: Andrzej_W »

To od wentylacji jakiejś zacznij :D
Z mojego dosyć skromnego doświadczenia z takimi laserami to przy materiałach jak sklejka czy pleksi to jednak czuć robotę.
Weź sobie na początek materiały które chcesz na tym obrabiać i porob sobie testy cięcia i grawerowania żeby zobaczyć możliwości maszyny. Zrób sobie jakiś spis materiałów i parametrów to będziesz miał łatwiej.
Awatar użytkownika
unitrall
Postów w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 22 lut 2021, 23:04
Lokalizacja: Wiedeń
x 3

Re: Laser diodowy

Post autor: unitrall »

Pomyśl nad jak najszybszym dodanie AirAsist, bo przy tych diodowych laserach cięcie drewna to koszmar.
Mam samoróbkę od V-slota 1500x1500mm z laserem 30W i zawsze jest kupa dymu.
Do tego jakaś kratka pod materiał - najtaniej wychodzi kupić w składzie budowlanym "Raster Kratka do sufitu podwieszanego 13mm 60x60"
Obojętnie czy aluminiowy czy plastikowy. Alu lepsze :)

Zadbaj też o dobrą wentylację w pomieszczeniu i okulary ochronne!

Soczewkę najlepiej myć IPA i sprężonym powietrzem do elektroniki.

Punkt skupienia wiązki staraj się ustawiać pomiędzy 40 a 50%grubości od góry materiału do cięcia i minimalnie poniżej góry do grawerowania.

Metali raczej bez dobrej czarnej farby nie pograwerujesz.
Szkło idzie ładnie nawet z lakierem do paznokci :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i narzędzia warsztatowe”