Sensorless homming.

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 4
Posty: 350
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Sensorless homming.

Post autor: Fest »

Konfigurowałem wcześniej sensorless homming na klipperze na SKR mini.

Tam było cokolwiek prosto, teraz przyjdzie mi się zmierzyć ze stara płytą Robin Nano v1.2 i TNC 5160 v 1.3 od btt.

Zerknałem w dokumentacje i oczywiscie płyta nie posiada stosownej zworki, ani nawet złączki, nie szkodzi bo i 5160 v 1.3 maja obsadzone tylko dwa głowne rzędy pinami. Proszę o wyjaśnienie, bo wydaje mi się, że step podaje na pinie Diag stan niski kiedy mu wyjdzie, że należy wykryć pozycję endstop. Zatem wystarczyło by zewrzeć diag z odpowiednim portem na płytce.

Czy dobrze rozumiem, że tak to działa?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8959
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5875
Kontakt:

Re: Sensorless homming.

Post autor: dziobu »

Tak, dokumentacja, strona 96.
Zobacz czy nie masz na stepach dedykowanych 2 pinów DIAG już wyprowadzonych tylko nie obsadzonych złączem.
Fest
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 4
Posty: 350
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Sensorless homming.

Post autor: Fest »

W stepach jest jeden pin Diag_1 to go wykorzystam, która dokumentację masz na myśli ? - Ok znalazłem, nawet wręcz fizycznie przywiera do zera.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 4
Posty: 350
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Sensorless homming.

Post autor: Fest »

No to sobie odpowiem.

W przypadku TMC5160 przy oryginalnych rezystorach bocznikowych i prądzie silników na poziomie 1,2 A działa to tak sobie (dla tego prądu rezystancja powinna być 2 razy wyższa). Mamy do dyspozycji jedynie 128 poziomów zadziałania endstopu i jest to cokolwiek mało, lub jest to niestety zbyt duży zakres :(. W sensie mógł autor tematu zawęzzić zakres działania.

Pewnie zmiana rezystora da większą dokładność. Kusi też zmiana w konfiguracji na mniejszą wartość rezystora, co powinno wpłynąć na zwiększenie dokładności jednocześnie zmieniając odczyty prądu silników. Zostawie na razie tak jak jest i pewnie za jakiś czas wywale 0.075 ohm zamieniając na 0.15.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Sensorless homming.

Post autor: dragonn »

Po co TMC5160 do silników 1.2A??
Mija się to z celem i pewnie dlatego nie działa za bardzo bo to driver skonfigurowany pod mocniejsze silniki.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 4
Posty: 350
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Sensorless homming.

Post autor: Fest »

Tak wyszło - była porażka z silnikami 400 kroków i stepy zostały.

A po co? - Jest sens choćby w wydajności stepów i braku konieczności chłodzenia dodatkowymi wentylatorami. Pod Klipperem MCU ma teraz lekko i jak wymienię stepa od ekstrudera to w zasadzie mogę sobie chłodzenie elektroniki darować.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1631
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Sensorless homming.

Post autor: Jarewa »

W zasadzie masz rację, mam 5160 wymieniłem radiator na większe i przy prądzie 2,4A temperatura bez chłodzenia sięga max 58stC.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”