Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Jakość druku Cię nie zadowala?
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

dekas pisze: 16 gru 2023, 17:59 Po M420 masz M500. Zmieniasz zawartość pamięci przy każdym wydruku. Wywal to.
Dobra, wywale, ale ciekawostka, jakby od kilku wydruków zaczęła normalna być, teraz offam drukarke i jest jakby okej, tylko teraz pytanie.. Czy poziom jest poprawny wg tego co sonda mierzy, tzn. chodzi mi sonde -> dysze, bo sonda mierzy kilka cm od dyszy, zaś dysza jest dalej, jak to skorygować? :D :D Probe Offset? Tylko jak to mierzyć?
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

Kavku pisze: 16 gru 2023, 19:34 bo sonda mierzy kilka cm od dyszy, zaś dysza jest dalej, jak to skorygować? :D :D Probe Offset? Tylko jak to mierzyć?
pytasz o to?
define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 26, 28, -2.50 }
to było dwa ekrany temu... jeszcze nie ustawiłeś??
Jeżeli nie wiesz jak zmierzyć dystans kilku centymetrów to... ja nie wiem co powiedzieć...
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

dekas pisze: 16 gru 2023, 20:01
Kavku pisze: 16 gru 2023, 19:34 bo sonda mierzy kilka cm od dyszy, zaś dysza jest dalej, jak to skorygować? :D :D Probe Offset? Tylko jak to mierzyć?
pytasz o to?
define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 26, 28, -2.50 }
to było dwa ekrany temu... jeszcze nie ustawiłeś??
Jeżeli nie wiesz jak zmierzyć dystans kilku centymetrów to... ja nie wiem co powiedzieć...
Tak chodzi mi o to, wiem jak zmierzyć tylko jak to się mierzy, pierwsze rozumiem od sondy w kierunku X, drugie Y, czyli od tyłu łóżka do sondy? i Z - Wysokość sondy a dyszy?
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

Trzy wymiary, trzy korekty położenia sondy względem dyszy. Łatwo widać, że X i Y jest obok dyszy.
A w osi Z musi być powyżej bo zahaczy o wydruk.
A jeżeli jest opuszczany jak w bl-touch, warto aby był poniżej bo wtedy podczas poziomowania dysza nie harata stołu.
Dlatego czujniki mechaniczne są takie fajne, żyją na dwóch poziomach;)
Kavku
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

dekas pisze: 17 gru 2023, 01:01 Trzy wymiary, trzy korekty położenia sondy względem dyszy. Łatwo widać, że X i Y jest obok dyszy.
A w osi Z musi być powyżej bo zahaczy o wydruk.
A jeżeli jest opuszczany jak w bl-touch, warto aby był poniżej bo wtedy podczas poziomowania dysza nie harata stołu.
Dlatego czujniki mechaniczne są takie fajne, żyją na dwóch poziomach;)
Dobra, poziomowanie ogarnięte, powiedzmy, że jest ogarnięte - bo aneta to żyje i tak własnym życiem jak chodzi o ten leveling, czasami wyżej, czasami niżej.. xD

Tylko jest problem kolosalny, otóż po wgraniu firmware jakość druku strasznie się zepsuła, zmieniłem nawet filament na inny, ten sam efekt ;x Czyli coś w Sofcie, czy drukuje wolno, czy szybko ten sam problem.
Marmurek to przed Update, a zielona to po Update, może wiesz co sprawdzić, kroki ekstrudera też poprawne, nic mi nie strzela, żadnej luki ani nic, sprawdziłem już chyba większość rzeczy. ;>
Załączniki
IMG_20231219_165132.jpg
IMG_20231219_165103.jpg
IMG_20231219_102610.jpg
IMG_20231219_102610.jpg (10.9 KiB) Przejrzano 573 razy
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

Kavku pisze: 19 gru 2023, 17:30 może wiesz co sprawdzić, kroki ekstrudera też poprawne,
patrząc na te blopy, wygląda jakby filamentu było za dużo.
Może cały czas, może przez chwile.
gcode może podmieniać wiele parametrów wydruku, także kroki.

Rozumiem, że kroki eskturdera ustawiłeś robiąc kalibrację.
Zacznij sprawdzać od wydrukowania czegoś w trybie wazy - aby drukarka nie robiła retrakcji.
Kiedy mi się wszystko rozsypywało i nie wiedziałem już nic, drukowałem walec w trybie wazy,
a na filamencie zaznaczałem w równych odstępach kreski i obserwowałem czy leci równo.
Walec jest drukowany ze stałą prędkością, to najprostsza bryła.
Jak nie zrobi dobrze nawet walca, trzeba zacząć kalibrację od nowa, albo kupić nową maszynę :mrgreen:
Kavku
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

dekas pisze: 20 gru 2023, 18:55
Kavku pisze: 19 gru 2023, 17:30 może wiesz co sprawdzić, kroki ekstrudera też poprawne,
patrząc na te blopy, wygląda jakby filamentu było za dużo.
Może cały czas, może przez chwile.
gcode może podmieniać wiele parametrów wydruku, także kroki.

Rozumiem, że kroki eskturdera ustawiłeś robiąc kalibrację.
Zacznij sprawdzać od wydrukowania czegoś w trybie wazy - aby drukarka nie robiła retrakcji.
Kiedy mi się wszystko rozsypywało i nie wiedziałem już nic, drukowałem walec w trybie wazy,
a na filamencie zaznaczałem w równych odstępach kreski i obserwowałem czy leci równo.
Walec jest drukowany ze stałą prędkością, to najprostsza bryła.
Jak nie zrobi dobrze nawet walca, trzeba zacząć kalibrację od nowa, albo kupić nową maszynę :mrgreen:
Wiesz co, wymieniłem ekstruder na BMG, full hartowana stal (wymienione zębatki) Zobaczymy teraz, kalibracje ekstrudera wykonałem 410 kroków dla 20cm równych, więc tu jest okej, zobaczymy co dalej (W Marlinie też podmieniony Config kroków:D)
Zdam relacje czy to czasem nie wina poprzedniego ekstrudera bo ten był drukowany. :>
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

Więc tak, wymieniłem na BMG, efekt ten sam, drukarka jakby staje w miejscu przy tym gdzie te bloby są, drukuje po chwili dalej, za chwile znowu i tak w kółko aż ukończy wydruk albo wywróci się na platformie co też wcześniej się nie zdarzało a jednak poziom jest poprawny, także korzystam z kleju.

Zostaje jedynie soft Marlina, Cure zresetowałem, użyłem fabrycznych ustawień, to samo, staje, zatrzymuje sie, drukuje i tak w kółko, podczas ekstruzji normalnie 100cm idealnie podawała filament bez żadnych przerw, bez zawijania, normalna kupka filamentu na stole, więc wykluczam problem z ekstruderem/hotendem.

Stało się to nadal przypomne po aktualizacji, ustawienia wziąłem z jakiejś strony, dokładnie z tego tuta: https://www.youtube.com/watch?v=dyTOkUW0aas - Tam są różne Configi pod różne drukarki i akurat stamtąd wziąłem ten kod, w sumie jedynie co edytowałem w nim to pole robocze bo ta czujka wychodziła po za obręb a później za blisko mierzyła i jest obecnie 225x290, ale wątpie że to może być problemem zatrzymywania i tak złego druku, chyba że się mylę.
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

A sorry, złego linka dałem, stąd pobierany Marlin i Config: https://github.com/MarlinFirmware
Z tego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=qydFcQ3ThPA
Bo to te najnowsze bodajże.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

Kavku pisze: 21 gru 2023, 02:16 Więc tak, wymieniłem na BMG, efekt ten sam, drukarka jakby staje w miejscu przy tym gdzie te bloby są
Hm...
Brakuje pamięci/procesora??
Albo nie daje rady z odczytem karty pamięci (drukujesz z karty?).
Oczywiście jeżeli wcześniej z tej samej karty drukowało płynnie to wracamy do pierwszej linii.
Marlin zjada z pewnością więcej niż dedykowany firmowy soft (jak firmowy soft jest przyzwoicie zrobiony oczywiście....)
Rozumiem, że nic nie zgrzyta czy warczy? To znaczy, że silniki nie gubią kroków?
Wymień kartę, drukuj przez kabel usb.

Miałem tą drukarkę. Pierwsze co w niej wymieniłem to hotend i usztywniłem by się nie bujała.
Potem wgrałem Marlina bo wkurzała mnie procedura poziomowania (i znikoma dokładność też...).
Miałem problemy z nim (ale szczegółów nie wspomnę), więc wymieniłem płytę główną.
Wtedy zacząłem dobudowywać drugą oś Z. Nie było gotowych zestawów jak do Endera więc haratałem aluminium.
Ale w końcu się wkurzyłem i wywaliłem...
Kavku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”