Można się pakować powoli :P

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 2
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Można się pakować powoli :P

Post autor: atom1477 »

J.A. pisze: 22 gru 2023, 10:15 A jak sobie wyobrażasz wynagrodzenie za kreatywność?
No właśnie nie wyobrażam sobie. Dlatego napisałem to co napisałem.
J.A. pisze: 22 gru 2023, 10:15 Kiedyś to działało i generalnie było proste. Ale to było w czasach, gdy działał wolny rynek i działała demokracja (oba te segmenty ludzkiego życia opierają się o tą samą zasadę).
Jeżeli natomiast grupa klientów jest ogromna, to biznesmen ma zapewniony obiad zawsze i to bardzo dobry obiad. Nie ma potrzeby być kreatywnym.
Tyle
Dokładnie tak.
Obecnie mamy korporacjonizm. Wbrew temu co się mówi, że niby kapitalizm. Kapitalizmu nie ma.
Korporacjonizm to silne regulacje rynku, dopasowane do wielkich korporacji. Czyli de facto, jest to odwrotność kapitalizmu. Korporacje mogą sobie pozwolić na silne regulacje i normy, bo już mają wysoką jakość produktów. Mała firma też by chciała produkować dobre produkty, ale żeby do tego dojść potrzebuje przejść przez etap rozwoju. Czyli najpierw produkować mniej i trochę gorszej jakości produkty. A tego zabraniają regulacje, bo nawet najmniejsza firma musi stosować się do wyśrubowanych regulacji (RoHS, ustawa pudełkowa, ustawy środowiskowe, norma maszynowa, EMC, biała księga, itp).
Lewica nie wie z czym walczy, bo nam wmawia że walczy z kapitalizmem. No to podnosi podatki, i dokłada regulacji prawnych. Efekt? Odwrotny do zamierzonego (a przynajmniej tak mówią, bo nie wiadomo czy tak naprawdę to właśnie o to im nie chodzi). Czyli zamiast być lepiej to jest gorzej. Bogaci coraz bardziej się bogacą, i coraz więcej produkcji przechodzi do wielkich firm (znikają małe firmy).

I tu wracamy do dochodu podstawowego (też pomysł lewicy).
Podobno ma to dać wolność i wyzwolić kreatywność. Bzdury.
Większość osób nie jest kreatywna (przynajmniej w sensie kreatywności technicznej). Inna część jest, ale jest bo taka się urodziła.
Ja swoje największe wynalazki robiłem w czasie gdy miałem mało kasy. Gdy miałem jej więcej, to mi się aż tak nie chciało i kupowałem gotowe.
Druga sprawa. Wynagradzanie za kreatywność. Jakby to miało działać?
Że kreatywna osoba założy firmę? Nie ma szans na silnie regulowanym rynku.
Że będzie wynagradzana "społecznie"? Przez inne firmy (czy instytucje państwowe) które będą realizowały jej pomysł? Nie ma szans, bo ten dochód podstawowy będzie realizowany przez lewicę. Oni mają tam coś w stylu: "od każdego według zdolności, każdemu według potrzeb". No to jak możesz coś wynaleźć, to wynajduj. Ale nic za to nie dostaniesz, bo twoje potrzeby nie wzrosły. Taka to będzie zapłata za kreatywność.
Fest, J.A.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Można się pakować powoli :P

Post autor: dziobu »

Korporacje, wolny rynek, kreatywność, dochód podstawowy... co za bzdury. Kogo to obchodzi!?!?!

W Lidlu promka na karpia!



Słusznie minione czasy sprawiły że tak widzi to 90% społeczeństwa - dlatego jest jak jest. A "kreatywność" ludzi można oszacować choćby po chęci zmiany tego stanu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”