Suszarka DIY

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
pma_
Postów w temacie: 4
Posty: 154
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Suszarka DIY

Post autor: pma_ »

Znudzony forumowymi dyskusjami o wysokości jednych suszarek nad świetami bożego narodzenia postanowiłem sobie zrobić coś samemu.

Założenia:
- ma się z tego drukować (więc nie do końca jest to suszarka)
- ma być w pudełku z ikea (bo je mam i mi pasują)

Części:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/ikea-365-p ... -10393064/
https://www.ikea.com/pl/pl/p/ikea-365-p ... -30393063/
https://allegro.pl/oferta/mata-grzewcza ... 8874292590
do tego sterownik na ESP8266 (bo jestem leniwy) z czujnikiem wilgotności i temperatury SHT31 oraz wyświetlacz OLED
całość zasilana zasilaczem ze starego laptopa

Efekty, działa, trzyma temperaturę, musiałem zmienić pojemni na filament więc narysowałem nowy. Wentylator zapewnia obieg co powinno umiemożliwić kondensację (oprócz tego pochałania wilgoci robi swoje).
Nie wiem jak jest z temperaturami, trzymałem PLA i 40st było bez problemu. Potem wsadziałem PET-G, ustawiłem 50st i trochę poszło nie tak :) grzałka ma jednak wyższą temperaturę niż powietrze.
Oprogramowanie podstawowa działa, trzeba jakieś drobiazgi dorobić.
Płytka drukowana robiona żelazkiem, a że jestem leniwy to dziurki poszły na cnc.
Będę skłądał drugie pudełko więc jesli ktoś chce zobaczyć zdjęcia to dawajcie znać.
Załączniki
IMG_20231031_084745001.jpg
IMG_20231030_092700369_HDR.jpg
bartoszeqqq, Kopytko
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3233
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Suszarka DIY

Post autor: morf »

Do ilu stopni nagrzewa się ta mata? Nie zdeformuje plastykowej skrzynki?

Ps. Na co patrzymy ? Co to jest ta zmasakrowana naklejka i jakiś glut? Wygląda syfiascie. Może zrób lepsze zdjęcia
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Suszarka DIY

Post autor: majek »

No nie, grzałki nie nakleja się na plastik. Wsadź kawałek blachy, przykręć na dystansach do pudełka - przy okazji zostaniesz 2x większą powierzchnię grzejną, bo nie będziesz grzał dna.
Albo kup grzałkę PTC - one są już z radiatorem, a niektóre nawet z wentylatorem.

W Sunlu S2 termistor od termostatu jest kilka milimetrów od dolnej grzałki co nie pozwala jej się rozgrzać za bardzo. Jeżeli termistor masz gdzieś daleko, to w zasadzie nie masz żadnej kontroli nad temperaturą samej grzałki, dół szpulki też możesz w ten sposób przegrzać.
pma_
Postów w temacie: 4
Posty: 154
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Suszarka DIY

Post autor: pma_ »

Na pierwszym zdjęciu jest niezbyt udany ekperyment z grzaniem :) właśnie grzałka przegrzała się przez pudełko :)
Pomysł z blachą niezły muszę gdzieś poszukać i teraz już wiem, że termistor ma być koło grzałki.
Jak zrobię wersję 2 to się podzielę :)
Zastanawiałem się też nad silikonową grzałką do stołu ale wtedy muszę dać dużego MOSFETa więc zostanę przy wkładzie do lusterka.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Suszarka DIY

Post autor: Jarewa »

Sa fajne nagrzewnice 12/24V PTC już z wentylatorkiem majek o nich wspominał fajna rzecz.
pma_
Postów w temacie: 4
Posty: 154
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Suszarka DIY

Post autor: pma_ »

patrzyłem ale jakoś mi żadna nie pasowała, wszystkie mają za dużą moc
pma_
Postów w temacie: 4
Posty: 154
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Suszarka DIY

Post autor: pma_ »

Mały update, kupiłem na alle blachę alu 2mm ciątą na wymiar w całkiem rozsądnej cenie.
Wydrukowałem dystansy jak widać na zdjęciach i działa. Dodałem też bezpiecznik na 65 stopni.
Jedyny problem jaki miałem to przestała działa grzałka, po rozebraniu okazało się, że puścił kawałek dookoła nita, nie czy mechanicznie (bo na początku mocno wszystkim ruszałem czy przegrzał się).
W planach nowsza wersja, z grzałką silikonową (będzie temperatura z termistora do porównania).
Czekam na płytki z jclpcb i będę robił nową wersję.

Na UI jak widać "css is awesome" :)
Załączniki
Screenshot_20231128-160320.png
IMG_20231127_162853104.jpg
IMG_20231127_125039371_HDR.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”