Ender 3v3 SE - pomoc dla poczatkującego

mysza199
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2023, 13:09

Ender 3v3 SE - pomoc dla poczatkującego

Post autor: mysza199 »

Zostałem obdarowany tym urządzeniem (a raczej dzieci) i przyszło mi się zmierzyć tym urządzeniem.
Kiedyś widziałem jak to działa w praktyce na tym urządzeniu ale wcześniejszej wersji i wydawało mi sie to mniej uporczywe. Kwestia ustawię, materiału ;/?

1. Korzystam z oryginalnego filamentu. To chyba ważnej.
Chodzi o to, że bardzo ciężko oderwać po wydrukowaniu o oryginalnej płytki to co się wydrukowało jeśli ma duża powierzchnie styku.
Aby to oderwać muszę podgrzać podłoże i wtedy pokombinować aby się odkleiło ( w poradnikach czytałem, że wręcz przeciwnie jak ostygnie powinno fajnie odejść) Tutaj taka uwaga. Jak drukowane sa wyższe warstwy to temperatura spada - chyba logiczne - podczas drukowania. Może to ma jednak jakiś wpływ?

2. Kalibracja przed drukowaniem. Czy po każdym włączaniu drukarki przed pierwszym drukowaniem procedura kalibracji jest obowiązkowa( ta przy Print tuz przed drukowaniem co można ją wyłączyć ON/OFF)?
Tzn. Ja jeśli tego nie zrobię po przed pierwszym drukiem po uruchomieniu drukarki po to drukarka drukuje w powietrzy i nie na środku. Dodatkowo jest taki jakby zgrzyt jakby podłoże chciało się ruszyć ale nie rusza/nie mogło. Jak to przebrnę to, do wyłącznie drukarki przy kolejnych drukach już druk rusza w poprawnym miejscu.

3. Jak to jest z tym podgrzewaniem. Czy powinno się to dziać automatycznie? Tak mi się wydawało
Tzn. Mam projekt. Włączam drukarkę. Wchodzę w Print i zaczynam druk. I drukarka najpierw podgrzewa podłoże i dysze. Po osiągnięciu zadanej temp zaczyna drukować? U mnie tak się nie dzieje.
Musze ręcznie wejść Prepere/Preheat PLA i podgrzać przed drukiem

3.a. U mnie po podgrzaniu zaczyna wcześniej ten filament sam wyciekać ale to pewnie z uwagi na używanie tego co był dołączony do drukarki. Jaki ew polecacie? Jakieś fajne zestawy kolorowe na start jakiej firmy. Bo głownie dzieci będą się tym bawić. Tzn, chyba, że mnie to wciągnie )
3.b Druk filament po starcie drukowanie nie leci od razu. Tzn drukarka juz niby drukuje ale dopiero po jakimś czasie widać coś. Wina jakiś ustawień, czy jednak to wina filamentu?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Ender 3v3 SE - pomoc dla poczatkującego

Post autor: JGFTW »

Też mam tą drukarkę.

1. Wydruki z PLA po schłodzeniu blachy do <30C odchodzą dość łatwo, czasami nawet słychać gdy powierzchnia puszcza detal, a jak nie to wystarczy zdjąc tą podkładkę i ją lekko zgiąć, ale jak wprasowujesz wydruk na za niskiej wysokości to faktycznie może być ciężko - z-offset kalibruję się automatycznie, ale czasami trzeba trochę poprawić zależnie od ustawień slicera czy filamentu trzeba czasami podnieść o 0.05/0.1mm tą wartość. Natomiast PETG odchodzi ciężko - za dobrze przyczepia się do tej podkładki, trzeba wtedy stosować klej szkolny czy jakiś preparat adhezyjny albo zmienić powierzchnie.

2. Nie jest obowiązkowa, ja tego zazwyczaj nie ustawiam wcale. Nie jestem dokładnie pewny, ale wygląda że robi tylko 4 dodatkowe pomiary crtouchem w rogach stołu (bada krzywiznę?) na pewno nie robi pełnej mapy stołu ani nie wygląda, żeby kalibrowało z-offset. Trwa to chwilę.
Co do problemu z ruchem to czy bazuję osi czy po prostu zaczyna coś się ruszać, ale ostatecznie nie rusza się? Możesz nagrać filmik co się dzieję?

3. Generalnie to tak powinno się zachować, ale maszyna robi to co ma w gcodzie - jak nie masz tego nagrzewania przed drukiem w sekcji startowego profilu to może się nie zagrzać. Nie korzystam z Creality Pring to nie wiem jak wygląda tam profil. Korzystam z PrusaSlicer i zaimportowałem profil do Endera S1 Pro wydrukowałem na nim bez zmian szpulę PLA, które dostałem do drukarki i na generic PLA wszystko było w porządku. Może z tym będziesz miał więcej szczęścia.

3a. Zawsze nagrzany do temperatury druku filament będzie wyciekał, każdy. Zarówno podczas kalibracji z offset jak i w profilach zazwyczaj nagrzewa się głowicę poniżej temperatury druku (np 150C), czeka na stół i ewentualnie robi kalibrację, żeby dopiero przed położeniem pierwszej warstwy nagrzać głowicę do temperatury pierwszej warstwy.
3b. Jak za dużo wycieka to brakuję go w głowicy i jeżeli drukujesz zanim się uzupełni to może zabraknąć na fragment ścieżki, dlatego robi się ścieżki rozbiegowe albo skirt, żeby wyrównać ciśnienie w dyszy, wyczyścić z glutów, które wyciekły dyszę oraz upewnić się, że będzie odpowiednio filamentu przed obrysem docelowym.

Podsumowując: Upewnij się, ze drukujesz na takiej wysokości, żeby dało się wydruk zdjąć albo zmień podkładkę na taką, której to nie przeszkadza. Ogarnij profile materiałowe, szczególnie początkowy gcode.
Awatar użytkownika
Wlodek68
Postów w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2023, 08:29
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 5

Re: Ender 3v3 SE - pomoc dla poczatkującego

Post autor: Wlodek68 »

Witam. U mnie ta drukarka miała problemy tylko po wymianie łącznika "bimetal" - całkiem zgłupiała - ale wynikało to z innej wysokości,odległości, czy wystawania z modułu cieplnego, po tych anomaliach chodzi do dzisiaj bez problemów, wydruki z PLA, TPU, PET-G, na żadnym nie mam problemu, jedna tylko uwaga, jeśli występuje jakiś ruch powietrza przy drukarce, podniosłem temperaturę stołu i grzałki i działa poprawnie. Jeśli chodzi o oderwanie wydruku od płyty, ja robię to tak, po zakończonym wydruku zdejmuję płytę z wydrukiem ze stołu i kładę na jakiejś szmatce odczekuję aż mogę złapać rękoma płytę i ją wyginam , patrząc z góry, ruch w lewo-prawo i góra-dół, druk się odkleja, czekam aż ostygnie i gotowe, przecieram szmatką płytę i kładę na stole.Następnie, kalibracja przed drukiem jest bardzo skrócona, ale występuje, nigdy jej nie wyłączałem. Jeśli chodzi o podgrzewanie, to slicery robią to osobno, czyli najpierw stół później dysza, inny slicer grzeje oba elementy równocześnie. To wyciekanie to jak pisze przedmówca, zawsze wycieknie coś tam. Jeśli masz przerwy w dostawie filamentu, może za słabo wciskasz ten filament do extrudera.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”