Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Drukarki FDM III Generacji - BambuLab, Creality K1, Qidi Tech, <podróbki, klony>, itp.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1379
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 755

Re: Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Post autor: JGFTW »

Moim zdaniem to nie model się kurczy (podwija) a blacha - za słabe trzymanie blachy magnesem podczas jej nagrzania lub nierównomierne nagrzanie (zimniejsze boki) jest odpowiedzialne.

Tu widać, że jest niemała różnica temperatur na rogach blachy: https://www.reddit.com/r/BambuLab/comme ... al_camera/

Istnieje szansa, że nawet mapowanie stołu nagrzanego tego nie skompensuje - zaobserwowałem podobny problem w dwóch drukarkach jak w obu miałem za słabe magnesy i za cienką blachę plus w drugiej drukarce grzałka stołu nie pokrywała całości blachy, gdzie w pierwszym przypadku pomogła zmiana blachy to w drugiej dodanie magnesów na rogach i zmiana na grubszą blachę.

Czy próbowałeś drukować bez włączenia grzania stołu?
Czy próbowałeś te boki czymś spiąć (np klamerką)?

Na koniec odpowiadając na pytanie postawione w pierwszym poście: moim zdaniem nie jest to dopuszczalna nierówność, ale każdy ma własny próg bólu ;)
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 9
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Post autor: maniolx »

Rozarh pisze: 04 sty 2024, 12:59 Lidar skanuje powierzchnię stołu i do niej dostosowuje wysokość. Mam drukarkę z przekoszonym stołem, gdzie różnica poziomów sięga nawet 0,5mm - druki się nie podwijają.
Spróbuj użyć - o ile Bambu Studio to ma (a powinno) ten skirt, który jest tak wysoki jak drukowany obiekt. Pomaga to redukować nadmierne wychładzanie modelu.
Nie wiem czy oglądałeś film z początki tematu z pomiarem stołu ale w nim widać że są różnice nawet przekraczające 1 mm . I wez pod uwagę że ja podwijaniem wydruku nazywam nie tylko to co jest widoczne na stole podczas wydruku ale też to co widzę po zdjęciu wydruku i postawieniu na prostej powierzchni , Czasami było tak że jak drukowałem z 10 mm birm to wydawało się że wydruk na całej powierzchni przylega do stołu a po zdjęciu i postawieniu na stole widać podwinięte boki . Patrz drugie foto od góry na początku tematu . Mógłbyś dokładniej wyjaśnić o co chodzi z tym skirt bo kompletnie nie kumam o co chodzi .W bambu mam tak
JGFTW pisze: 04 sty 2024, 13:21 Moim zdaniem to nie model się kurczy (podwija) a blacha - za słabe trzymanie blachy magnesem podczas jej nagrzania lub nierównomierne nagrzanie (zimniejsze boki) jest odpowiedzialne.

Tu widać, że jest niemała różnica temperatur na rogach blachy: https://www.reddit.com/r/BambuLab/comme ... al_camera/

Istnieje szansa, że nawet mapowanie stołu nagrzanego tego nie skompensuje - zaobserwowałem podobny problem w dwóch drukarkach jak w obu miałem za słabe magnesy i za cienką blachę plus w drugiej drukarce grzałka stołu nie pokrywała całości blachy, gdzie w pierwszym przypadku pomogła zmiana blachy to w drugiej dodanie magnesów na rogach i zmiana na grubszą blachę.

Czy próbowałeś drukować bez włączenia grzania stołu?
Czy próbowałeś te boki czymś spiąć (np klamerką)?

Na koniec odpowiadając na pytanie postawione w pierwszym poście: moim zdaniem nie jest to dopuszczalna nierówność, ale każdy ma własny próg bólu ;)
Moim prywatnym zdaniem magnes jest bardzo mocny i trudno oderwać blachę od stołu . Mam dwie blachy i na obu efekt ten sam . Na tej blasze co teraz mam nie da się wyłączyć grzania bo wydruk nie będzie się trzymał . Wystarczyło że dałem za niską temperaturę i już się odkjejał . Czy to PLA czy PET-G . W enderze nie było magnesu tylko 4 klamerki i nic się nie podwijało . Zresztą nie wiem czy to tylko u mnie ten problem czy u innych też.
Załączniki
obraz_2024-01-04_132804352.png
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 9
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Post autor: maniolx »

maniolx pisze: 04 sty 2024, 13:28
Rozarh pisze: 04 sty 2024, 12:59 Lidar skanuje powierzchnię stołu i do niej dostosowuje wysokość. Mam drukarkę z przekoszonym stołem, gdzie różnica poziomów sięga nawet 0,5mm - druki się nie podwijają.
Spróbuj użyć - o ile Bambu Studio to ma (a powinno) ten skirt, który jest tak wysoki jak drukowany obiekt. Pomaga to redukować nadmierne wychładzanie modelu.
Nie wiem czy oglądałeś film z początki tematu z pomiarem stołu ale w nim widać że są różnice nawet przekraczające 1 mm . I wez pod uwagę że ja podwijaniem wydruku nazywam nie tylko to co jest widoczne na stole podczas wydruku ale też to co widzę po zdjęciu wydruku i postawieniu na prostej powierzchni , Czasami było tak że jak drukowałem z 10 mm birm to wydawało się że wydruk na całej powierzchni przylega do stołu a po zdjęciu i postawieniu na stole widać podwinięte boki . Patrz drugie foto od góry na początku tematu . Mógłbyś dokładniej wyjaśnić o co chodzi z tym skirt bo kompletnie nie kumam o co chodzi .W bambu mam tak
JGFTW pisze: 04 sty 2024, 13:21 Moim zdaniem to nie model się kurczy (podwija) a blacha - za słabe trzymanie blachy magnesem podczas jej nagrzania lub nierównomierne nagrzanie (zimniejsze boki) jest odpowiedzialne.

Tu widać, że jest niemała różnica temperatur na rogach blachy: https://www.reddit.com/r/BambuLab/comme ... al_camera/

Istnieje szansa, że nawet mapowanie stołu nagrzanego tego nie skompensuje - zaobserwowałem podobny problem w dwóch drukarkach jak w obu miałem za słabe magnesy i za cienką blachę plus w drugiej drukarce grzałka stołu nie pokrywała całości blachy, gdzie w pierwszym przypadku pomogła zmiana blachy to w drugiej dodanie magnesów na rogach i zmiana na grubszą blachę.

Czy próbowałeś drukować bez włączenia grzania stołu?
Czy próbowałeś te boki czymś spiąć (np klamerką)?

Na koniec odpowiadając na pytanie postawione w pierwszym poście: moim zdaniem nie jest to dopuszczalna nierówność, ale każdy ma własny próg bólu ;)
Moim prywatnym zdaniem magnes jest bardzo mocny i trudno oderwać blachę od stołu . Mam dwie blachy i na obu efekt ten sam . Na tej blasze co teraz mam nie da się wyłączyć grzania bo wydruk nie będzie się trzymał . Wystarczyło że dałem za niską temperaturę i już się odkjejał . Czy to PLA czy PET-G . W enderze nie było magnesu tylko 4 klamerki i nic się nie podwijało .Sory że tak się ciągle odwołuję do tego Endera ale to jedyna drukarka jaką wcześniej miałem i z którą nie było problemów , przynajmniej z drukiem tak prostych rzeczy jak pudełka . A kosztowała 700 zl a bambu 7000 zł . Zresztą nie wiem czy to tylko u mnie ten problem czy u innych też.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 653
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 267

Re: Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Post autor: Rozarh »

Jak stół jest mocno wykrzywiony, to wydruk będzie tak samo przekoszony - na zasadzie pieczątki.
To podrywanie brzegów można próbować niwelować tak, że ustawiasz "Skirt loops" na 1 a "Skirt height" na tyle warstw ile masz w modelu - ewentualnie do pewnej wysokości. Dzięki temu wkoło modelu powstaje taka "obudowa/ogrodzenie", która chroni model przed nadmuchami zimnego powietrza.

Odnośnie stołu to może serwis Bambu go wymieni na mniej przekoszony? Weź ich zapytaj, bo ponoć są bardzo pomocni.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1379
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 755

Re: Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Post autor: JGFTW »

Równie dobrze to można z raftem drukować i to całkowicie rozwiąże problem, ale kosztem brzydkiego spodu na detalu.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 984
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 181

Re: Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Post autor: artur_n »

Panowie raft w takiej drukarce to jak profanacja. Drukowałem z raftem na początku przygody z drukiem w 2017r i to tylko kilka modeli. Moim zdaniem funkcja całkowicie nieakceptowalna w dzisiejszych czasach.
JGFTW, fyme
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 9
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Post autor: maniolx »

JGFTW pisze: 04 sty 2024, 14:52 Równie dobrze to można z raftem drukować i to całkowicie rozwiąże problem, ale kosztem brzydkiego spodu na detalu.
Tak , oczywiście w tej sytuacji mógłbym tak drukować i w niczym by mi to nie przeszkadzało bo wszystkie obecnie drukowane pudełka wypełnią szufladę i nie będzie widać żadnej ściany zewnętrznej tych pudełek . Ale nie o to w tym wszystkim chodzi . Taka droga drukarka powinna drukować akceptowalnie i mieć prosty stół . I jak napisał artur_n raft na wszystkich warstwach w takiej drukarce to profanacja . Szkoda że nikt z użytkowników posiadających bambu x1 nie zabrał tutaj głosu . Widocznie wszystkim drukuje wyśmienicie i zajmują się wydrukami . Przed paroma godzinami po raz pierwszy na tej drukarce puściłem wydruk takiego małego pudełka 100x70 na filamencie ABS . Oczywiście nic się nie zmieniło i tradycyjnie boki w górę . W Bambu lab ustawienie standardowe Generic ABS . Nic nie zmieniałem , temperatura stołu 90 stopni . Jedyne co mi się udało to zniszczyć podkładkę do drukowania . Pod warstwą do druku wyskoczyły jakieś bąble powietrza . Przedstawiam relację z wydruku na ABS .

Załączniki
przed oderwaniem.jpg
wydruk na szkle.jpg
bable.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1634
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Post autor: Jarewa »

Wiadomo ze stół masz jak banan, ale po filmie i zdjęciu widać ewidentnie że nie trzyma się skurcz podnosi. Wiec krzywizna plus oderwanie wychodzi ładny banan
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 9
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Dopuszczalna nierówność stołu w druku 2d

Post autor: maniolx »

Jarewa pisze: 04 sty 2024, 23:03 Wiadomo ze stół masz jak banan, ale po filmie i zdjęciu widać ewidentnie że nie trzyma się skurcz podnosi. Wiec krzywizna plus oderwanie wychodzi ładny banan
Tak na tym wydruku wyszło to bardzo wyraziście i jak na tak mały wydruk banan wyszedł zajebisty . No ale tu nic nie ustawiałem tylko wydruk na gotowym profilu bambu ABS Generic .
ODPOWIEDZ

Wróć do „III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)”