Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Kavku
Postów w temacie: 13
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: Kavku »

Cześć, mam taki problem iż po aktualizacji z oryginalnego softu Anet ET4 Pro drukuje źle, niepoprawnie, a wręcz tragicznie, pojawiają się bloby na wydruku, jakby w miejscach stacje momentalnie drukarka, robi slowmotion, drukuje dalej i tylko na obrysach zewnętrznych, zmieniłem slicer z cury na pruse - jest tego jakby mniej (Inaczej wygląda) ale w tych samych miejscach, zależnie od wydruku, na prostej geometrii nie pojawia się ten problem, jedynie na bardzo złożonej, a przed aktualizacją tego nie było kompletnie. Na wydruku kostki, brak blobów, nawet kostka z Symbolami XYZ drukuje się poprawnie.

Do tej pory:
- Zmieniałem slicer - Inne bloby, ale w tych samych miejscach.
- Zmieniałem kilka razy marlina, config typowo pod drukarke stąd: https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... et/ET4-Pro
Zmieniałem na wersje: 2.1.x, 2.1.2.1, 2.0.8.3 w każdym stosowałem config pod tą drukarke, bez zmian.
- Stosowałem config w Curze całkowicie stockowy - Bez różnicy z moim.
- Linear advance włączałem, wyłączałem, efekt ten sam.
- Wyłączyłem Recovery, wracanie do druku po wyłączeniu zasilania, widziałem, że ta opcja powoduje często bloby na wydruku, randomowo staje przy niej bo procek nie wyrabia, po wyłączeniu ten sam efekt.
- Filament zmieniałem, to samo.
- Zmieniałem ekstruder na BMG z zwykłego innego, efekt ten sam.

Wcześniej na oryginalnym oprogramowaniu wszystko działało, nie było tego problemu jak na Marlinie, nie mam pojęcia co jeszcze sprawdzić, może ktoś coś poradzi bo już z 3 tygodnie szukam problemu i nadal jest ten problem. ;x

Testowałem tryb wazy z dość dużym zagęszczeniem, problemu brak, dzieje się to tylko na wydrukach normalnych, typowo z dużą ilością szczegółów.
Załączniki
IMG_20240102_084809.jpg
IMG_20240102_084806.jpg
IMG_20240102_084757.jpg
IMG_20240102_082700.jpg
IMG_20231224_214014.jpg
IMG_20231224_213943.jpg
velkhor
Postów w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: velkhor »

Witam.

Tak się zastanawiam i myśle co może być nie tak. Zakładam że przed aktualizacją softu wszystko było ok.
Kostka drukuje się ok, a więc wygląda na to że nie ma problemu przy liniach prostych.
Przeszukaj ten gcode ktory drukujesz, zwracając szczególnie czy nie występują kody G2, G3 to ruch po łuku. Może jest błędnie obsługiwane w slicerze.
O ile dobrze pamiętam w Prusa 2.6, albo 2.7 to dobrzucili, ale nie wiem czy jest domyślnie włączone.
Jak masz kody G2, G3 sciągnij jakąś starszą wersje Prusa np. 2.5 katalog konfigu możesz żywcem przekopiować (żeby nie ustawiać wszystkiego od zera) powinien działać.
Kavku
Kavku
Postów w temacie: 13
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: Kavku »

velkhor pisze: 05 sty 2024, 23:56 Witam.

Tak się zastanawiam i myśle co może być nie tak. Zakładam że przed aktualizacją softu wszystko było ok.
Kostka drukuje się ok, a więc wygląda na to że nie ma problemu przy liniach prostych.
Przeszukaj ten gcode ktory drukujesz, zwracając szczególnie czy nie występują kody G2, G3 to ruch po łuku. Może jest błędnie obsługiwane w slicerze.
O ile dobrze pamiętam w Prusa 2.6, albo 2.7 to dobrzucili, ale nie wiem czy jest domyślnie włączone.
Jak masz kody G2, G3 sciągnij jakąś starszą wersje Prusa np. 2.5 katalog konfigu możesz żywcem przekopiować (żeby nie ustawiać wszystkiego od zera) powinien działać.
Dzięki za odzew, ale niestety jakby to powiedzieć, na prostych liniach też to występuje, o dziwo na kostce nie wystąpił i nie występuje ten efekt, robiłem kilka projektów testowych i efekty podobne, prawdopodobnie to sa ZITS lub BLOBY, ale od czego to jest, nie wiem, zakładam, że na 100% wystąpiło to po zmianie na Marlina.
Przed aktualizacją softu, taka sowa czy inne struktury bez problemu a obecnie ta drukarka drukuje jedynie poprawnie całkowicie bez jakich kolwiek problemów na trybie wazy, tak jakby tak jak mówisz nie obsługiwała jakichś fragmentów gcode i zamierała chwile i wracała ponownie do druku, tylko G2/G3 nie występuje u mnie wcale w GCODE, aktualnie mam Cure najnowszą i Pruse 2.7.1 jakby między nimi jest różnica, na Prusie one są bardziej rozciągnięte ale są identycznie w tych samych miejscach, drukarka jakby staje, chodźby nie wiedziała że ma dalej drukować, po chwili ogarnia się i drukuje dalej to są czasami mikrosekundy ale widać to.
Załączam załączniki, robiłem taką skrzynkę, po bokach i z drugiej strony tego efektu nie ma, wystąpił jedynie z przodu, tam gdzie nawet retrakcji nie było, zaś na tyle gdzie retrakcja była jakby się pogubił bo są dosłownie dziury w warstwach, jakby przerwy w ekstruzji (Nic nie strzelało z ekstrudera) :D
Zaś na bałwankach jest także tragedia, no wszędzie to te ZITSY tak mi się wydaje, raczej na 100% jest to wina firmware, ale co może być nie tak w nim, nie wiem.. Ludzie używają tych configów i im to działa, więc czemu mi nie, ehh...

Na tych bałwankach wygląda jakby filament nie nadążał zastygać, ale to dziwne bo cały czas w tych samych miejscach oraz mam 2x 5015 Sunon które chodzą na 26v więc chłodzenia pod dostatkiem (Z ciekawości nawet sprawdzałem czy nie za mocne, dałem na połowę - to samo ;x)
No ale drukarka non stop staje na mikrosekundy tak co chwilę jakby właśnie zapominała drukować, eh. Jedyne jeszcze co mogło by być, bo przez ten czas wymieniłem także hotend oraz grzałke i termistor, tylko wymieniłem grzałkę z 40 wat na 60 wat, może to.. ale dziwne bo na wazie drukuje idealnie, bez żadnego defektu, więc raczej odpada, ale już nie mam pomysłu, powoli zaczynam się poddawać. :/
Załączniki
IMG_20240105_210721.jpg
IMG_20240105_210705.jpg
IMG_20240105_205721.jpg
IMG_20240105_205710.jpg
IMG_20240105_201534.jpg
IMG_20240105_162644.jpg
IMG_20240105_162632.jpg
IMG_20240104_115428.jpg
IMG_20240104_093301.jpg
velkhor
Postów w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: velkhor »

To wlasnie jest piekne w druku... jebnie sie cos i nie wychodzi. I milion testów późnie... eureka.
Dobra jak nie pomogło to kolejny pomysł... robiłeś kalibracje extrudera, bo jak wgrałeś czyjś config, to czy jak chcesz wyextrudować 10mm to czy na pewno silnik podaje 10mm? O ile X i Y zazwyczaj jest ok bo zależy od kroków silnika i wielkości zebatki napedowej to extruder jest zupełnie inną sprawą.
Jak zrobiłeś kalibracje i nadal błąd to....
...zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Wyglada jakby w ogole było dużo za dużo filamentu. Sprawdz ustawienia, czy przypadkiem soft nie interpretuje podawanego filamentu jako wolumetryczny, a slicer wysyła mm, albo odwrotnie. Miało by to największy sens jak soft w drukarce zmieniałeś.
Sprawdzisz łatwo, a mianowicie wydrukuj kostke 50x50mm, i daj tylko 2 warstwy zero obrysów. Jak będą bloby to na 100% za dużo filamentu rzuca.
Termistora i dyszy na razie nie ruszaj, nie mogą mieć aż takiego wpływu na overfill.
Kavku
Kavku
Postów w temacie: 13
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: Kavku »

velkhor pisze: 06 sty 2024, 01:41 To wlasnie jest piekne w druku... jebnie sie cos i nie wychodzi. I milion testów późnie... eureka.
Dobra jak nie pomogło to kolejny pomysł... robiłeś kalibracje extrudera, bo jak wgrałeś czyjś config, to czy jak chcesz wyextrudować 10mm to czy na pewno silnik podaje 10mm? O ile X i Y zazwyczaj jest ok bo zależy od kroków silnika i wielkości zebatki napedowej to extruder jest zupełnie inną sprawą.
Jak zrobiłeś kalibracje i nadal błąd to....
...zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Wyglada jakby w ogole było dużo za dużo filamentu. Sprawdz ustawienia, czy przypadkiem soft nie interpretuje podawanego filamentu jako wolumetryczny, a slicer wysyła mm, albo odwrotnie. Miało by to największy sens jak soft w drukarce zmieniałeś.
Sprawdzisz łatwo, a mianowicie wydrukuj kostke 50x50mm, i daj tylko 2 warstwy zero obrysów. Jak będą bloby to na 100% za dużo filamentu rzuca.
Termistora i dyszy na razie nie ruszaj, nie mogą mieć aż takiego wpływu na overfill.
Taak, po wymianie ekstrudera na BMG ponownie wziąłem kroki zrobiłem, aktualnie na 410 wychodzi równe 20cm na teście, czyli to odpada, na teście flow jak robiłem kostkę 35x35mm 15mm w górę 2 obrysy nie było ani jednego bloba, heh xD
Volumetric zaś odpada bo próbowałem na nim drukować w Curze to nawet retrakcji nie było, filament się odklejać zaczął, środek robił dobrze boki w powietrzu, masakra totalna i też zaczęło go lać dosłownie XD No koszmar jeszcze większy :DD
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: majek »

Drukujesz z karty? Zmieniałeś kartę?
Kavku
Kavku
Postów w temacie: 13
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: Kavku »

majek pisze: 06 sty 2024, 02:52 Drukujesz z karty? Zmieniałeś kartę?
Taak, drukowałem z karty, karty zmieniać nie zmieniałem ale przed wgraniem marlina było na niej okej, ale także drukuje po lanie za pomocą kabla, efekt na karcie i na lanie ten sam, też już nawet wypinałem lan całkiem i drukowałem po samej karcie (Goodram) i było to samo, dla pewności mogę jeszcze zmienić kartę na inną, nie zaszkodzi, każda poszlaka warta sprawdzenia :D :D :D
Kavku
Postów w temacie: 13
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: Kavku »

Jeszcze podrzucam eeprom, zastanawia mnie ten minimum segment time (stockowo ustawiony był na 20.000).
Załączniki
EEPROM.png
Kavku
Postów w temacie: 13
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: Kavku »

majek pisze: 06 sty 2024, 02:52 Drukujesz z karty? Zmieniałeś kartę?
Niestety po zmianie karty na inną (Kodaka) ten sam problem, żadnej zmiany :D
Non stop te same miejsca blobów, zitsów, chu wie co to jest za gówno xD
Załączniki
IMG_20240106_061630.jpg
IMG_20240106_061623.jpg
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Anet ET4 Pro - Bloby na Wydruku

Post autor: japim »

Jak dużą karte masz wsadzoną?
Kavku
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”