Ender-3 S1 ekstruder nie pobiera filamentu

darzar
Postów w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 06 mar 2022, 12:19
Lokalizacja: warszawa
Drukarka: Flashforge Adventure

Ender-3 S1 ekstruder nie pobiera filamentu

Post autor: darzar »

Szanowni Państwo, mam problem - drukarka 3D Creality Ender-3 S1. Nie działa ekstruder, nie pobiera filamentu. Inne elementy drukarki oraz zespoły ekstrudera za każdym razem po uruchomieniu maszyny działają: wentylatory, czujnik ciepła, grzałka. Zainstalowałem brakujące części, które nie były dostarczone w komplecie z zakupioną drukarką (kabel osi z i podkładka magnetyczna stołu grzejnego), mam i używam podobny sprzęt, więc przełożyłem. Po wielu próbach nie mogę drukować tj. drukuje na "sucho" - bez podawania pla, sprzęt wykonuje ruchy "jakby" drukował. Jednorazowo udało mi się uzyskać obroty wytłaczarki w prawo i w lewo korzystając z menu w panelu sterującym (opcja move: podała 10 cm pla i następie wysunęła ok. 5 cm materiału) /wnioskuję z tego, że silnik ekstrudera i jego elementy odpowiadające za wytłaczanie działają?/. Po ponownym uruchomieniu drukarki znów był ten problem, czyli wszystko działa tylko ekstruder nie wciąga filamentu. Ciekawe, że za każdym razem po ponownym włączeniu zasilania drukarki i wybraniu w panelu sterującym opcji pobrania materiału (move), ekstruder wykonuje niewielki, zauważalny ruch /rusza się minimalnie koło zębate ok. 2-3 mm/- niezależnie czy wpiszę wartość dodatnią czy ujemną tj. jest ruch w prawo i lewo - słychać akcję z ekstrudera taki przeskok. Z opisu podobnego problemu w Internecie można przypuszczać, że problem tkwi w taśmie łączącej zespół drukujący z płytą główną?.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender-3 S1 ekstruder nie pobiera filamentu

Post autor: dekas »

Cześć,
Najpierw definicje: extruder po polsku wytłaczarka. Zostańmy przy spolszczonej nazwie "ekstruder". W naszych drukarkach to jest "szajbka", która pcha filament, w Enderze po prostu zębatka z dźwignią dociskającą i sprężyną.
Najpierw rozgrzej głowicę drukarki do ok 200 stopni (temp dla pla) i spróbuj przepchnąć filament ręką. Jak nie pójdzie - znaczy, że zapchane. Jak zapchane to.... trzeba odepchać;)

Czy przy "drukowaniu na sucho" ekstruder się kręci? Jeżeli się nie kreci, filamentu nie popchnie;) Jednak skoro z terminala reaguje byłoby to zaskakujące.

Pozdrawiam Tomek
darzar
Postów w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 06 mar 2022, 12:19
Lokalizacja: warszawa
Drukarka: Flashforge Adventure

Re: Ender-3 S1 ekstruder nie pobiera filamentu

Post autor: darzar »

U mnie jest podobnie jak tu:
Filament można bez problemu przepchnąć ręcznie. Zębatka stoi w miejscu. Dysza nowa, temp. 210 st. PLA nowe, dopiero rozpakowane, na innej drukarce bezproblemowe. Druk na Enderze s1 "na sucho" bez wypływania materiału. Cała głowica reaguje, wentylatory, grzałka czujniki itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”