Płaskość stołu - pytanie.

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: majek »

Ja mam stół 310x310 i drukarkę na profilach 20x20, i bardzo dużą różnicę w sztywności dają poprzeczki w połowie Y (możesz zobaczyć pierwszy render z viewtopic.php?p=149493#p149493)
Masz co prawda profile 30x30, ale o wiele większe długości.
Zamiast podkładek możesz podeprzeć Y (jeżeli to zwykły banan, a tak wyglądało z kilku obrazków), jeżeli poprzeczki zrobi się minimalnie niższe (lekki luz), to przy pomocy trójkątów mocujących można to wyregulować.

Można też poluzować śruby na mgn, podeprzeć tymczasowo belkę Y i skręcić z powrotem - po skręceniu powinno zachować kształt.
velkhor
Postów w temacie: 8
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: velkhor »

Świetny pomysł z poprzeczkami.
Na razie próbuje wersję z podkładaniem pod MGN, na razie idzie dobrze... Jak się nie powiedzie zastanawiam się nad profilami 30x60.
A z ciekawości co ile mm, przykręcałeś MGN. Mam co 50mm i mam wrażenie że tu też jest troche problematycznie.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: majek »

velkhor pisze: 07 sty 2024, 21:49 Świetny pomysł z poprzeczkami.
Tak samo wyszło. :pardon: Generalnie miało ich nie być, ale nie miałem gdzie rolki powiesić, to dodałem poprzeczkę. Jak to zmontowałem i zobaczyłem różnicę między stronami, to przy najbliższej okazji dociąłem
i zamontowałem poprzeczkę na drugą stronę.
velkhor pisze: 07 sty 2024, 21:49 Na razie próbuje wersję z podkładaniem pod MGN, na razie idzie dobrze... Jak się nie powiedzie zastanawiam się nad profilami 30x60.
A z ciekawości co ile mm, przykręcałeś MGN. Mam co 50mm i mam wrażenie że tu też jest troche problematycznie.
Pamiętaj, że dwie listwy się usztywniają nie dlatego, że będzie 2x więcej materiału, ale dlatego, że żeby zgiąć taką kombinację, to one muszą się przemieścić względem siebie. Dlatego pisałem o luzowaniu, podparciu i skręceniu - to nie powinno wymagać podkładek. Ja tam bym podkładek nie dawał ;) Chyba, że to nie banan a fale Dunaju, to wtedy rzeczywiście łatwiej podkładkami ogarnąć.

A MGN-y mam tak samo przymocowane co 5 cm (co drugą dziurę), ale nie rzadziej - na jednym końcu mam dwie śruby obok siebie. Chociaż jakbym miał prostować banana, to dałbym w każdą dziurę. Na pewno nie można za mocno dokręcać, żeby to się nie pokrzywiło.
velkhor
Postów w temacie: 8
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: velkhor »

majek pisze: 07 sty 2024, 22:31 Pamiętaj, że dwie listwy się usztywniają nie dlatego, że będzie 2x więcej materiału, ale dlatego, że żeby zgiąć taką kombinację, to one muszą się przemieścić względem siebie.
Nie no tutaj nie do końca masz racje:
Profil 30x30
Współczynnik wytrzymałości przekroju na zginanie
Wx 1787,00 [mm3]
Współczynnik wytrzymałości przekroju na zginanie
Wy 1787,00 [mm3]
Profil 30x60
Współczynnik wytrzymałości przekroju na zginanie
Wx 3356,20 [mm3]
Współczynnik wytrzymałości przekroju na zginanie
Wy 6502,10 [mm3]

Interesuje nas Wy (ugięcie w poprzek wyższej krawędzi)

dwa profile 3030 połączone (pomijamy sztywność od dodatkowych połączeń) mają
1787,00*2 = 3574 (oczywiście przy uproszczonym modelu)
ale 3060
6502,10 czyli prawie 2 razy więcej.

A wracając do stołu i prowadnic... Wygląda na to że wózek osi X albo jest kopnięty, albo coś nie tak z osią bo dotykając go luz jest na tyle duży że odczyt skacze 0,12-0,14mm a więc prawdopodobnie z tąd błędy z pomiarami. A więc bez rozkręcania się nie obędzie więc i wymiana na 30x60.
Dzięki wszystkim za pomoc. Dopóki nie poskręcam jej od nowa z weryfikacja wszystkiego od początku temat proponuje zamrozić :]
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: majek »

Co do wytrzymałości, to masz rację. Ale jak masz dwie listwy/belki i je sobie wygniesz w banana w granicach sprężystości, a później skręcisz ze sobą śrubami w takim stanie, to kształt tego banana zachowają po zdjęciu siły wyginającej mimo, że każda z osobna by się wyprostowała. I o to mi chodziło z usztywnianiem.
velkhor
Postów w temacie: 8
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Płaskość stołu - pytanie.

Post autor: velkhor »

majek pisze: 08 sty 2024, 15:54 Co do wytrzymałości, to masz rację. Ale jak masz dwie listwy/belki i je sobie wygniesz w banana w granicach sprężystości, a później skręcisz ze sobą śrubami w takim stanie, to kształt tego banana zachowają po zdjęciu siły wyginającej mimo, że każda z osobna by się wyprostowała. I o to mi chodziło z usztywnianiem.
A to tutaj się w 100% zgadzam. Ciekawy pomysł na banana... przykrecić do drugiego banana :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”