Pojemnik na filament wasze pomysły

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
pma_
Postów w temacie: 8
Posty: 153
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: pma_ »

ja prefuję szczelny pojemnik z żelem, a w tym pudełku co mam grzane i z wentylatorem to nawet nie potrzeba piekarnika, pokazuje mi wilgotność 9.5%
panWiadr0
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: panWiadr0 »

Nylony i tak trzeba przed drukiem z 2-3h w suszarce do warzyw pomęczyć. Fizyki nie oszukasz.
pma_
Postów w temacie: 8
Posty: 153
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: pma_ »

Co mi poprawi suszarka d warzyw jak mam w środku 9% wilgotości? I 35st C?
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 3
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: roman »

Takie warunki są dobre by utrzymać "suchość" filamentu, ale niewystarczające aby osuszyć już zawilgocony. Potrzebna jest temperatura. No i wyprzedzając standardowy argument przy tego typu rozmowach, czyli: "ale przecie rolka od producenta ma woreczek i próżniowo jest..." - nie ma znaczenia. Jeden przerobi 100kg i wszystkie rolki od producenta będą doskonale suche, a inny trafi na dwie pod rząd ładnie zapakowane, a wilgotne jak lasy równikowe.
dziobu, Fest
pma_
Postów w temacie: 8
Posty: 153
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: pma_ »

Jeszcze raz dlaczego uważasz, że wymagana jest wysoka temperatura?
W ciepłym powietrzu jest mniej wilgoci to prawda, ale dehydrator zmniejsza go jeszcze bardziej.

Co do filamentów od producenta to wychodzę z założenia, że trzeba suszyć zawsze.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 3
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: roman »

Zgodnie z moją wiedzą (fizyka ze szkoły średniej) oraz doświadczeniem (własna suszarka, obserwacja i przerobienie trochę kilo peta):
- wyższa temperatura powietrza o 10 stopni to zmiana wilgotności względnej nie o kilka punktów procentowych, tylko tak bardziej o np 10-15%. To bardzo dużo. Oczywiście to nie działa liniowo, ale w temperaturach o których mówimy działa bardzo skutecznie. A bardziej suche powietrza zwiększa wilokrotnie swoje możliwości do absorbcji większej ilości pary
- temperatura powoduje, że cząsteczki wody znajdujące się w ciele stałym są bardziej... ruchliwe i mają o wiele większą zdolność do wydostania się z tego ciała. I tu również różnica jest bardzo znaczna, nie jest liczona w procentach tylko bardziej w wielokrotności czasu tego procesu.

Ja nigdy nie twierdziłem, że inne metody nie działają, ale twierdze, że na dzień dzisiejszy po prostu nie istnieją szybsze/łatwiejsze/skuteczniejsze metody osuszania filamentu. Wilgotną rolkę petu mogę wrzucić do suszarki na pół godziny przed drukiem. W tym czasie zewnętrzne zwoje zrobią się na tyle suche, że (wilgotna jeszcze wewnątrz) rolka już nadaje się do druku. Reszta rolki osuszy się w czasie druku. No po prostu nie widzę nic skuteczniejszego od tej metody.
pma_
Postów w temacie: 8
Posty: 153
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: pma_ »

ok, piekarnik/suszarka rzeczywiście będą szybsze, nie mam tu wątpliwości.U w pokoju wilgotność wynosi 38% (higro termometr xiaomi), a w pudełku 9.5. Wentylator wymusza obieg powietrza więc raczej większość filamentu się suszy, drukuję z tego pudełka. Suszarka jest dla mnie za głośna ale to inna sprawa :)

Właśnie problem mam w tym, że ostatnio widziałem gdzieś video gdzie padło stwierdzenie, że przy suszeniu filamentu nie chodzi o temperaturę i wszyscy rozumieją to źle :) właśnie jestem na etapie próby odnalezienia bo sam jestem ciekaw.

Wydaje mi się, że ta fizyka, którą znamy to nie tak prosto, bo wydaje mi się, że woda jest jakoś wiązana przez polimer więc nie wiem czy temperatura działa tak jak napisałeś bo na pewno nie działa komora próżniowa (mam) gdzie teoretycznie woda powinna wrzeć pod niskim cisnieniem i znikać.
pma_
Postów w temacie: 8
Posty: 153
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: pma_ »

Video nie znalazłem, pogadałem z chat gpt i jego zdaniem jest tak jak mówisz, więc chwilowo uznaję, że nic nie wiem (rofl)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”