Ender 3- chyba jestem tępy, więc błagam o pomoc : )

Ithindir
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2024, 16:47

Ender 3- chyba jestem tępy, więc błagam o pomoc : )

Post autor: Ithindir »

TL;DR
Proszę o pomoc ze znalezieniem Marlina do mojej wersji Endera 3 z płytą główną w wersji 2.1. Nie jestem w stanie znaleźć niczego, co nie odnosi się do wersji 1.1 lub 4.2. Bardzo proszę o pomoc.


Dzień dobry wszystkim!
Ponieważ to mój pierwszy post, dodam mały wstęp - drukiem 3d zajmuję się bardzo amatorsko od lat - kilka lat temu drukowałem BARDZO wiele na swojej pierwszej Anecie A8, jednak później byłem zmuszony do zrobienia sobie kilkuletniej przerwy.
Teraz staram się wrócić do tego wspaniałego świata, ale albo świat się zmienił, albo moja cała wiedza zdobywa wcześniej wyparowała. : )

Zdobyłem niedawno uszkodzonego Endera 3 - problem leżał w jednym z silników i po wymianie wydaje się, że wszystko działa poprawnie poza jednym szczegółem - drukarka cały czas zgłasza błąd "brak filamentu". Próbowałem zamontować czujnik filamentu, nic to jednak nie dało, wydaje mi się że na Marlinie powinienem być w stanie wyłączyć tę opcję ale NIE JESTEM W STANIE ZNALEŹĆ ODPOWIEDNIEJ WERSJI FIRMWARE'u!
Czuję, że popadam w szaleństwo - każdy tutorial który widziałem pokazuje inne kroki instalacji, każdy odnosi się albo do płyty głównej 1.1 albo 4.2, niektóre nawet twierdzą, że opisują proces instalacji na Enderze 3 V2, ale później pokazują zdjęcia płyty głównej w wersji 4.2.

Czuję że albo jestem naprawdę tępy, albo nie rozumiem czegoś bardzo podstawowego (cóż, oba stwierdzenia w tej alternatywie mogą być prawdziwe!), poniżej zamieszczam zdjęcie mojej płyty w wersji 2.1. Czy ktoś mógłby uprzejmie podać mi link do miejsca gdzie mogę pobrać odpowiedni firmware? I ewentualnie wytłumaczyć proces instalacji, jeśli nie polega jedynie na włożeniu kary SD z odpowiednimi plikami?
Z góry przepraszam, jeśli zwyczajnie jestem idiotą i coś oczywistego mi umyka!

Płyta główna:
_DSC0009.JPG
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Ender 3- chyba jestem tępy, więc błagam o pomoc : )

Post autor: majek »

Jak jest problem ze znalezieniem firmware, a nie chcesz lub nie potrafisz samemu skompilować, to ja bym jednak po prostu zajął się tym sensorem filamentu.
Odpal sobie konsolę (Prointerfaace albo jakieś Putty czy co tam lubisz), sprawdź co wypluwają komendy M412 i M119.
Przez M119 możesz też sprawdzić czy ten czujnik co podłączałeś działa poprawnie, bo może trzeba go w inną dziurę wsadzić albo jest uszkodzony.
Ewentualnie komenda M412 S0 powinna wyłączyć reakcję na sensor.
Zobacz na https://marlinfw.org/docs/gcode/M412.html
JGFTW
Ithindir
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2024, 16:47

Re: Ender 3- chyba jestem tępy, więc błagam o pomoc : )

Post autor: Ithindir »

Dziękuję za odpowiedź! Cóż, miałem nadzieję na proste rozwiązanie, ale chyba nie ma rady i muszę podciągnąć swoją wiedzę - na razie nie mam pojęcia jak odpalić konsolę, ale ufam, że google poda mi odpowiedź.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 735

Re: Ender 3- chyba jestem tępy, więc błagam o pomoc : )

Post autor: JGFTW »

Ściągasz to: https://www.pronterface.com/ , podpinasz drukarkę po USB i tak się połączysz z konsolą (terminalem), gdzie możesz wpisywać komendy jak wyżej.

Od biedy możesz nagrać ten gcode, który wyłącza czujnik filamentu na kartę pamięci i odpalić jak zwykły wydruk.
Norbert
Postów w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 9

Re: Ender 3- chyba jestem tępy, więc błagam o pomoc : )

Post autor: Norbert »

Możesz sobie jeszcze to przeczytać:

https://help.prusa3d.com/pl/article/pro ... d-usb_2222
Ithindir
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2024, 16:47

Re: Ender 3- chyba jestem tępy, więc błagam o pomoc : )

Post autor: Ithindir »

Doskonale, jeszcze raz dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”